İPUÇLARIM

Nazardan Koruyacak Dualar, Nazar Nasıl Yok Edilir?

Nazardan Koruyacak Dualar, Nazar Nasıl Yok Edilir?

Arapçada bakış anlamına gelen nazarın birçok kişi üzerinde farklı etkileri olmaktadır. Eğer sizde nazara inanıyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle nazardan korunabilirsiniz. Nazar yok etmek için her kültürün farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ülkemizdeki en yaygın yöntem ise nazar boncuğu takmaktır. Eğer takmış olduğunuz nazar boncuğu kırılırsa bu birisinin nazarının size değdiği ve boncuk sayesinde nazardan korunduğunuz anlamına gelmektedir. Nazar boncuğu dışında nazar duaları okumak ve bu duaların yazılı olduğu cevşenleri takmakta nazardan korunmakiçin sıklıkla başvurulan yöntemler arasındadır. Sık sık nazardan şüpheleniyorsanız boynunuzda sürekli olarak sizi yabancı kişilerin kötü bakışlarından ve enerjisinden koruyacak olan cevşen kullanabilirsiniz.

Nazar yok etmek için evinizin duvarına at nalı asabilir ve nazar değdiğini düşünüyorsanız ateşe tuz atarak nazarın kötü etkilerini üzerinizden uzaklaştırabilirsiniz. Son derece yaygın olan uygulamalardan birisi de kurşun döktürmektir. Nazarın kötü etkilerini uzaklaştırdığı düşünülen kurşun dökme geleneği ülkemizde birçok şehirde tercih edilmekte ve uzun bir süre boyunca kurşun dökülen kişileri nazardan korumaktadır. Nazar duası okunarak nazarın kötü etkileri yok edilirken eğer dua okuyan kişi sürekli olarak esnerse nazar değdiğine kesin olarak inanılmaktadır.

Nazar yok etmek için koruma özelliği bulunan bitkileri bir arada mavi bir kese içerisinde toplayarak ve bu kesenin ağzını beyaz bir kurdele ile bağlayarak evinizin kapı girişine asabilirsiniz. Bu kese sayesinde kötü enerjileri evinizden uzak tutabilirsiniz.

Nazardan korunmak içi okunacak dualar;

Kehf Suresin’den şu ayet okunmalıdır.
“Ve lev iz dehalte cenneteke kulte mâ şâellâhü lâ kuvvete illâ billâh.”
“Kendi bağına girdiğin zaman,Mâ şâellâhu (Allah’ın dediği olur) kuvvet ve kudret ancak Allah’a mahsustur,deseydin ya!”
Fatiha,Ayetü’l-Kürsi,İhlâs,Felâk ve Nâs Surelerini çok okuyun.
Şu dualar okunmalıdır.
“Euzü bi kelimâtillahit tâmmâti min şerri mâ halak.” (Yarattığı şeylerin şerrinde ,Allah(cc)’ın tam olan kelimelerine sığınıyorum.)
“Euzü bi kelimâtillâhit tâmmâti min külli şaytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmeh.” “Bütün şeytanlarda,zararlı hayvanlardan ve bütün kem gözlerden,Allah(cc)’ın tam olan kelimelerine sığınıyorum.”
“Euzü bi kelmâtillâhit tâmmâtilleti lâ yücâvizühünne berrun ve lâ fâcirun min şerri mâ haleka ve berae ve zerâe ve min şerri ma yenzilü mines semâi ve min şerri mâ ya’rucü fihâ ve min şerri mâ zerae fil erdi ve min şerri mâ yahrucü minhâ ve min şerri fitnetil leyli ven nehâri ve min şerri külli târikın illâ târıkın yatruku bi hayrin yâ rahmân.”
” Hiç bir iyinin ve kötünün yapamadığı ve Allah(cc)’ın ayaratıp meydana getirdiği şeylerin şerrinde.Gökten inenlerin ve yerde çıkanların şerrinden.Gecenin ve gündüzün fitnelerinin şerrinden.İyilik için kapı çalan hariç,her kapı çalanın şerrinden Allah(cc)’ın tam olan kelimelerine sığınırım.Ey Rahman olan Allah’ım.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bilgin Birey dedi ki:

    Nazar için şu ayetler okunur;
    ”ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn. ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn”_kalem 51-52.ayet

    (şüphesiz inkâr edenler zikr’i (kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler.-kalem51.ayet)

  2. Ebru Tinçer dedi ki:

    Değer verdiğimiz şeylere mutlaka bir nazar boncuğu kondururuz. Koruma iç güdüsü ile yaparız bunu. Sadece bizler değil ünlü insanlar da nazara inanıyor. Dünyaca ünlü Hollywood yıldızları nazarla baş etmek için bakın neler yapıyor?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.