İPUÇLARIM

Danteller Nasıl Temizlenir ?

Danteller Nasıl Temizlenir ?

Günümüzde ev dekorasyonu için pek tercih edilmese de halen varlığını koruyabilen, eskilerin vazgeçilmezi danteller çok kıymetlidir. Çok değil, 2000 – 2005 yıllarına kadar danteller evimizin vazgeçilmezlerindendi. Peki sonra ne mi oldu? Televizyon vitrini olayı ortadan kalktı, televizyonlar inceldi, büyük büyük radyolar artık görünmez oldu. Modern dünya dantelleri neredeyse yok etmiş olsa da halen kullanan kişiler var. Aslına bakarsanız danteller sadece televizyon üzerine değil masa örtüsü, yatak örtüsü olarak da kullanılır. Artık el yapımı danteller gittikçe azalıyor. Hal böyle olunca annemizden, anneannemizden veya babaannemizden kalan danteller kıymete binecek. Değeri gün geçtikçe artacak. Bu sebepten dolayı onlara ne kadar iyi bakarsanız o kadar değerini arttırmış olursunuz.

Günlük kullandığınız kirli dantelleri temizlerken yapmanız gerekenler oldukça basit. Bir kaç basit yöntemle dantelleri hem temizlemiş olacak hemde ömrünü uzatacaksınız. Danteller narin olduğundan dolayı (ince ince dokunmuştur) ağartıcı madde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda doğal temizleme yöntemlerini kullanmak dantellerin ömrünü uzatacaktır.

1 litre kadar suyun içerisine yarım çorba kaşığı çivit ilave edip karıştırın. Kirli dantelleri bu suyun içerisinde biraz bekletip yıkayın. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra soğuk suyla durulayın. Duruladıktan sonra suyu emen bir havlu üzerine kurumaya bırakın. Kullandığınız çivit & su karışımının içerisine bir çorba kaşığı kadar limon suyu ilave ederseniz daha kirli dantelleri de rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bazı danteller çamaşır makinesine atılıp yıkansa bile tavsiye etmiyoruz çünkü yazının başında dediğimiz gibi ince dokunmuş, narin parçalar olduklarından dolayı hasar görebilirler.

Sararmış Danteller Nasıl Temizlenir ?

Sararmış dantelleri bol tuzlu ılık suyun içerisinde yaklaşık 3 saat kadar bekletiyoruz. Bu süre zarfının sonunda soğuk su ile dantelleri duruluyor ve bir havlu üzerinde kurumaya bırakıyoruz.

Bir diğer yöntem olarak;

1 litre kaynamış sütü ılımaya bırakıyoruz. Süt ılıdığında içine 2 adet kesme şeker atıp danteli sütün içinde hafif hafif ovuyoruz. Bu işlemin ardından dantelleri durulayıp tekrardan tuzlu suyun içerisinde 2-3 saat bekletiyoruz. Bu süre zarfının sonunda ıslaklığı alan bir havlunun üzerinde dantelleri kurumaya bırakıyoruz. Danteller kurumadan önce bir tülbentin içine yerleştirip tülbent üzerinden ütülerseniz doğal yöntemlerle kolalamış olursunuz.

Bir başka yöntem olarak;

Kaynamış suyun içerisine bir miktar sabun ve tuz ekleyip karıştırıyoruz. Sararmış dantelleri bu suyun içerisinde yaklaşık 3 saat kadar bekletiyor ve bu süre zarfının sonrasında bol soğuk suyla duruluyoruz. Dantellerin fazla suyunu havlu ile alıyor ve yine aynı şekilde havlu üzerinde kurumaya bırakıyoruz. Yine aynı şekilde dilerseniz nemli dantelleri bir tülbent yardımıyla ütüleyebilir ve kolalanmış sonuç elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.