Ceviz lekesi elden nasıl çıkar

Çıkarılması zor rahatsız edici bir başka leke türü de ceviz lekesidir. Hatta bizler ceviz lekesinin bulaştığı eşyayı genelde lekeyi çıkarmayı denemeden çöpe atarız, çünkü çeviz lekesi başa çıkması oldukça zor bir lekedir.

Oldukça kolay bulaşan bir leke olmakla beraber çıkarılması ve temizlenmesi bir o kadar zahmetli ve uğraştırıcıdır. Bulaşan lekeyi çıkması bu kadar zor hale getiren cevizde bulunan yeşil kabuk kısmının yağlı boya etkisi oluşturmasıdır ve bu etkiyi oluşturarak tıpkı yağlı boya gibi ele yapışmasıdır.

Evet, doğrudur cevizin neden olduğu bulaşıcı yeşil leke kolay çıkmaz. Fakat bu dertten kurtulmanız için size önerebileceğim bir yöntem var ve bu yöntem ile ceviz lekesinin ilk bakıldığında çıkarılması çok zor bir leke olduğu fakat aslında hiçte sorun etmemiz gerekmediğini görüyoruz.

Eldeki ceviz lekesini çıkarmak;

Evet, elinize ceviz lekesi bulaştı hiç dert değil yapmanız gereken çok, çok basit bir işlem. Küçük bir kap alın ve içine biraz su biraz da sirke ekleyerek sirkeli su karışımınızı elde edin. Ceviz lekesi bulaşan ellerinizi elde ettiğiniz sirke ve su dolu karışımın içine batırın ve bunun arkasından üç dakika kadar bekleyin. Daha sonra ellerinizi bir parça pamuk yardımı ile ovalayın. Son olarak da sirkeli suya batırıp pamuk ile ovaladığınız ellerinizi soğuk su ile yıkayın.

Bir başka alternatif olarak ise elleriniz kararmadan önce kil ve çamur ile ovalayıp daha sonrasında ellerinizi yıkayabilirsiniz.

13 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.