İPUÇLARIM

Çamaşırları Yanlış Yıkama

Çamaşırları Yanlış Yıkama

Eşyalarda Grileşme

Eğer çamaşırlarınızı makinede yıkıyorsanız makineye çamaşırları çok basmamaya çalışın. Çünkü makineye fazla basılan çamaşırlar, makine içindeki suyun çamaşırlar arasında olan hareketini engelleyip çamaşırlar üzerindeki kirin bir kısmının çamaşır dokumanın içinde kalmasına ve makine içindeki çamaşırların tamamen grileşmesine neden olabilir.

Eğer elde çamaşırlarınızı yıkıyorsanız çamaşırlarınızı yıkadığınız yıkama suyunun sıcaklığının düşük derecede olması ya da kullanılan sabun veya çamaşır deterjanlarının temizlik gücünü etkileyerek çamaşır yıkamanın sağlıklı olmamasına ya da çamaşırların iyice grileşmesine neden olabilir.

Çamaşır yıkayacağınız zamana çamaşır yıkama zamanının normal sürenin üzerinde olması çamaşırlarda bulunan kirlerin/lekelerin tekrardan çamaşır dokumasının üzerine yerleşmesine ve çamaşırların grileşmesine sebep olur.

Çamaşır üzerindeki lekelerin çıkarılması için çamaşırları suyun içinde ıslatma da başarılı olmak için deterjan miktarının yeterli olması kâfidir. Çamaşır ıslatma da deterjan az ya da hiç kullanılmaz ise tüm çamaşırlarda grileşme ortaya çıkabilir.

Çamaşır temizlerken deterjan az kullanılırsa bu durum yıkama suyunun normalden fazla kullanılmasına ve durulamanın da çamaşırlarda tam olarak yapılmamasına neden olur. Ve tüm bu sonuçlara bağlı olarak da çamaşırlarda grileşme meydana gelir.

Çamaşırlar durulanırken yıkama suyu bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Her durulama da yeni su alınmalıdır. Eğer durulama suyu değişmeyecek ise yani aynı su tekrar kullanılacaksa mutlaka durulama suyunun içine sıcak su ilave edilmelidir.

Eşyalarda Sararma Sorunu

Çamaşırlardaki lekelerin/kirlerin tam bir şekilde çıkarılmamasının sonucunda bilhassa kireç içeren sularda, çamaşırlarda yağlı lekelerin olduğu kısımlarda yıkama esnasında çamaşırlarda sararmalar meydana gelebilir.

Yıkanan ve kuruması istenen çamaşırların kurutma işlemi ip ya da telde değil de makinede yapılacaksa, kurutucu makine sıcaklığının çok fazla yüksek olması durumunda da çamaşırlarda sararma meydana gelebilir.

Çamaşırları yıkarken kullandığınız sabun ya da deterjan miktarının az olması ya da su sıcaklığının yeteri kadar yüksek olmaması veya çamaşır suyu ya da beyazlatıcı kullanıyorsanız bu temizleyicilerin miktarının gerekli olandan az ya da daha çok olması durumlarında da çamaşırlar sararabilir.

Bilhassa suni ipek ya da pamuklu giysilerin üzerinde yapılan temizleme işlemleri esnasında kullanılan bir takım kimyasallar, çamaşırları yıkama esnasında kullanılmış olan klor içerikli beyazlatıcının klor etkisi de çamaşırlarda sarı bir renk meydana gelmesine neden olabilir.

Çamaşırlarda sararmaya neden olan diğer bir husus ise yıkama suyunun bulanık olmasıdır. Çünkü bulanık olan suların içinde organik maddeler vardır ve bu organik maddeler yıkama esnasında suyun kaynatılması sonucu pişerek çamaşırlarda sararmaya neden olurlar.

Sentetik olan çamaşırlarda sararma olayı genelde vücut yağ ile kirinin kıyafete derinlemesine işlemesi nedeniyle ortaya çıkar. Bilhassa bu sararma olayı naylon kıyafetlerde daha çok görülür.

Giysilerin yumuşatılması amacı ile kullanılan kimyasal maddelerin giysiden tamamen giderilmemesi durumunda çamaşırlar yıkandıktan sonra yumuşatıcı maddeler giysinin dokusu içinde kalarak kumaşa iyice yapışır ve durum da normal durulama yapılarak giderilemez. Yıkanan çamaşırlar kurutma makinesinde kurutulursa çamaşırlarda sararma meydana gelecektir.

Çamaşır yıkama suyu ısısının temizlik için çok düşük olması sonucunda deterjan temizleme etkisini kaybetmeye başlar ve bu durumda çamaşırların tam anlamıyla temizlenememesine neden olur.

Çamaşırlarda Tüylenme Ve Pamuklanma

Temizlemek istediğiniz çamaşırları çamaşır makinesinde yıkayacaksanız çamaşır makinesini gereğinden fazla doldurulmamalısınız. Çünkü bu durum çamaşırlarda makine fazla çamaşır ile birlikte döndükçe çamaşırlardaki sürtünmeyi arttırıp çamaşırlarda tüylenmeye yol açar.

Çamaşırların tüylenmemesi için bilhassa tüy çekme özelliği olan çamaşırların aynı yerde yani bir arada kesinlikle yıkanmaması gereklidir.

Temizlemenin etkisini her zaman için en yüksek seviyede tutmak için yıkama deterjanının çamaşırlar üzerindeki kir ve lekeleri çıkartabilecek yeterlilikte olması gerektiğini unutmayın.

Çamaşırlarda Keçeleşme

Çamaşırlarda keçeleşme demek triko türündeki giysilerin küçülmesidir. Bunun nedenleri arasında çamaşırlarda aşırı sıcak suyun kullanılması, çamaşır temizlerken sabun veya deterjanın çok fazla kullanılması, çamaşırları çok fazla çitilemek, çamaşırları gereğinden fazla sıkıştırarak sıkmak vardır.

Çamaşırlarda Buruşma

Çamaşır yıkarken sudaki sıcaklığının ve çamaşır sıkma devrinin çok fazla yüksek olması, çamaşır makinesinin gereğinden fazla bir şekilde doldurulması çamaşırlarda buruşmaya sebep olur.

Unutulmaması gereken en önemli konu ise çamaşır yıkarken sıcak suyun derecesinin yüksek olması ve fazla çamaşır basımı sonucu çamaşırlarda basınç oluşması bilhassa yünlü giysilerde daha önce oluşmuş olan buruşukluğun bir daha düzeltmesine yol açar.

Çamaşırlarda Yırtılma İle Ezilme Ve Delinme

Çamaşırlarda delinme, ezilme ya da yırtılmaya neden olan unsurlar arasında çamaşırlara yıkamaya başlamadan önce çamaşır için gerekli olan dikiş ya da onarımların yapılmaması, çamaşırları makineye atarken çamaşırların kontrol edilmeden makineye atılması sonucu ceplerde kesici ya da delici eşyaların unutulması, çamaşırları sürekli olarak beyazlatıcı kimyasalların içinde bırakmak.

Ayrıca beyazlatıcı olan kimyasal maddelerin su kullanılmaksızın direk olarak giysinin üzerine dökülmesi ve bekletilmesi, çamaşır makinesine atılan çamaşırlardaki fermuarların kapatılmadan makineye atılması sonucu bu fermuarların diğer çamaşırlara takılması ya da narin çamaşırların farklı programlarda makinede yıkanması gibi sebepler yüzünden çamaşırlarda delinme, yırtılma ya da ezilme sorunları ortaya çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.