Manda Yoğurdu Nerede Bulunur

Manda Yoğurdu Nerede Bulunur

Sağlık açısından çok değerli olan manda yoğurdu, kalsiyum ve protein kaynağıdır.  Büyük şehirlerde yaşayan özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerimizdeki vatandaşlarımızın daha sağlıklı olabilmeleri için manda yoğurdu gibi doğal besinler bol bol tüketmeli. Peki kaliteli manda yoğurdu nerede bulunur? Veya her yerden manda yoğurdu satın alınla mı diyorsun? O zaman doğru yazıyı okuyorsun. Konumuzun devamında manda hakkında bilgilerin dışında manda sütü ve yoğurdu hakkında bilgilerde bulunmaktadır.

Manda sığır türleri hakkında genel bilgi: Manda, neredeyse tükenmek üzere olan doğal servet niteliğindedir. Dünya üzerinde birçok yerde yabani manda nesli tükenmiştir. Bunun yanı sıra günümüzde evcil mandalarının yetiştiriciliği ile ilgili talep ya da ilgi olmadığı için bu mandalarında nesli tükenmek üzeredir. Manda Türkiye’ de camış veya camız olarak adlandırılan ve bilinen bir hayvandır.

Eski dönemlerde fazlasıyla yetiştirilmiş olan mandalar, artık yeni dönemde besi hayvancılığına başlanması ile birlikte, suyun içinde de yaşaması gereken manda için türünün sona yaklaşması demek olmuştur.

Manda neden suda yaşar? Mandalarda bulunan ter bezleri diğer sığır türlerine göre daha zayıf bir yapıya sahip oldukları için sıcak havalarda ve sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde suya girebilmeleri son derece önemlidir ve mandalar için hayati değer taşır. Dünya üzerinde bulunan iki tür manda vardır. Bunlar ırmak mandaları ve bataklık mandalarıdır. Mandalar, diğer evcil sığır türlerine göre bakımı zor ve yetiştirilmesi için uğraşılması gereken hayvanlardır.

Manda yoğurdu  ve sütü

Manda yoğurdu ve sütünden bahsetmek gerekirse; satılan bu ürünlerin hakiki olanlarından alındığında inek, koyun ve keçi ürünlerine göre neredeyse iki kat daha fazla kalsiyum ve protein içerirler. Manda yoğurdu ve manda sütü için akıllara hemen, bu mineraller açısından neden bu kadar zengin olduğu sorusu geliyordur.

Şöyle açıklanabilir: Mandalar sulak yerlerde sürekli otlayarak beslenmesi gereken hayvan türlerindendir. Yani tamamen doğal ortam şartlarında olmaları ve yetişmeleri gereklidir. Bu sebeple de beslenmesi doğal yollardan olan, aynı zamanda doğal bir ortamın getirisi olan her türlü faydadan yarar sağlayan bir hayvan olarak bu besin öğelerinin bünyelerinde fazlasıyla bulunmasına şaşırmamak gereklidir.En İyi Manda Yoğurdu Nerede Satılır - Manda Yoğurdu Nerede Bulunur

Manda yoğurdu nerede bulunur?

Peki, besin değeri açısından bu kadar zengin olan ve neredeyse nesli tükenmekte olan bir hayvanın yoğurdu, yani manda yoğurdu nerede bulunur?

Bununla ilgili yapılan bazı araştırmalar sonucunda; Kağıthane, Eyüp, Çatalca bölgelerini kapsayan bir üçgen alan düşünüldüğünde, bu bölgelerde göletler ile suyun bol olduğu görülebiliyor. Bu sebeple mandanın yetişmesi ya da yetiştirilmesi için elverişli alanlar oluyorlar.

En iyi manda yoğurdu nerede satılır sorunu için bu üçgenin içerisinde bulunan çiftliklerde ya da dükkânlarda alacağınız manda yoğurdu en kalitesi diyebiliriz.

Diğer bölgelerden örnek vermek gerekirse; Ankara’da manda yoğurdu nerede bulunur sorusu içinde en güvenilir yer için Atatürk Orman Çiftliği denilebilir. Samsun’ un Bafra yöresi ise Türkiye’ deki manda sütünün en fazla üretiminin yapıldığı yerdir.

Bu belli başlı bölgeler dışında: Sinop, Amasya, Çorum, Afyon, Balıkesir, Sivas, Muş, Diyarbakır illerinde de manda yetiştiriciliği yapan kişiler hala olduğu için manda yoğurdu ve manda sütünden yapılabilen diğer ürünleri bulabilmek mümkündür. Manda sütü de, inek ve keçi sütünün kullanıldığı gibi peynir, kaymak, yoğurt, tereyağı yapımında kullanılan bir süttür.

Son zamanlarda özellikle organik ürünlere artan talep ve ilgi nedeniyle, mandanın yetişme ve yetiştirilme şeklinden dolayı ürünlerinin de organik olmasından dolayı özellikle manda tereyağı ve manda peynirine olan talep fazlasıyla artmıştır. Ayrıca Dünyaca bilinen ve çoğu kişi tarafından kullanılan İtalyan Mozarella peynirinin manda sütünden yapıldığını belirtmekte fayda var.

Manda yoğurdu ve manda sütünün faydaları

Manda sütü doğal besin kaynağı olması açısından daha zengin bir yapıda olduğu için, diğer sütlere göre %60 daha çok kalsiyum ve %40 daha fazla protein içermektedir. Manda sütünün kolesterol oranı ise diğer sütlere göre daha düşüktür. Aynı zamanda manda sütü ve ürünleri içerisinde E vitamini ile A vitaminine dönüşen öncü maddelerin oranı daha yüksektir.

Manda yoğurdu, sütü ve ürünleri diğer hayvan ürünlerinin rengine göre daha beyazdır. Daha beyaz olmasından dolayı da özel kahve üreticileri tarafından krema olarak kullanmak için genellikle manda sütü tercih edilmektedir. Manda sütünün kalorisi 100 gram ağırlığında ve tam yağlı olduğu varsayıldığında 97 kalori civarında bir değere sahiptir. Manda yoğurdu ise tam bir antibiyotik özelliğinde faydası bol olan besin yapısındadır.

Ayrıca manda yoğurdu bünyesinde oldukça fazla oranda da B12 vitamini bulundurmaktadır. Bu durumdan dolayı özellikle et yiyemeyenler için manda yoğurdu kesinlikle iyi bir çözüm seçeneğidir. Çok kısa manda etinden de söz edilmesi gerekirse; diğer sığır etlerine göre daha az kolesterol, daha fazla mineral ve protein içerdiği bilgileri paylaşılmaktadır. Manda yoğurdu ve manda sütü, ürünleri ile ilgili fiyatlar hakkında net bir şey söylenememekle birlikte diğer süt ve süt ürünleriyle aralarında uçurum oluşturan farklar bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tahsin dedi ki:

    Ankara’da manda sütü yada yoğurdu isterseniz 1süt’ü tavsiye ederim.hatta bazen tereyağı da oluyor.üstelik evinize kadar getiriyorlar.internetten ulaşabilirsiniz.

  2. Nermin Öztürk dedi ki:

    Ankara’da Dikmen Vadisi içinde Mandam Cafe de manda sütü ve bu sütten yapılmış ürünler satılıyor. Önceden sipariş vermek gerekiyor. Market fiyatlarından daha uygun

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder