Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı kokusu, yiyeceklerden ve bazı yanlış kullanımlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan, buzdolabının kapağını her açtığınızda rahatsız edici, keskin ve kötü bir kokudur. Kapağı açık kalan yiyecekler, unutulan ve bozulmuş gıdalar buzdolabınızın içinde kötü kokuya sebep olabilir. Bu kokudan kurtulmanın yollarını aramaya başlar, hatta buzdolabınızdan dahi vazgeçmek isteyebilirsiniz. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir? sorunun yanıtı ve işinize yarayacak tüm detaylar yazının devamında!

buzdolabi-kokusu

Buzdolabı Kokusu

Buzdolabı Kokusu ve Kirleri Nasıl Temizlenir?

Buzdolabında yanlış muhafaza edilen yiyecekler ve vaktinde tüketilmeyen gıdalar zaman içinde buzdolabı kokusu oluşturmaktadır. Buzdolabınıza sinen ve hiç de hoş olmayan kötü kokulardan kurtulmanızı sağlayacak yöntemler;

1-Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antiseptik özelliğe sahip olmasından dolayı bakterileri temizler, kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur. Kullanmadığınız bir kase içine az miktarda su ve sirke damlatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sirke sayesinde, buzdolabı kokusu kısa sürede kaybolacaktır.

buzdolabi-kokusu

2- Karbonat

Buzdolabınızda oluşan kötü kokulardan kurtulmak için bir diğer yöntem ise karbonat koymaktır. Kullanmadığınız bir çay tabağının içine 1 yemek kaşığı karbonat koyun ve buzdolabının içine ortadaki bir rafa yerleştirin. Karbonat kokuyu emene kadar buzdolabında muhafaza edin. Her ay buzdolabına koyduğunuz karbonatı çöpe atın ve yenisi ile değiştirmeyi unutmayın.

3- Süt

Açık kalan sütler, buzdolabınızdaki tüm kokuyu içine hapseder. Bu nedenle, buzdolabına tüketmek için koyduğunuz sütleri, sağlık açısından kapalı kaplarda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Eğer, buzdolabınızdaki kötü kokulardan kurtulmak istiyorsanız kullanmadığınız bir kabın içine yarım çay bardağı kadar süt koyun ve açık halde buzdolabında bekletin. Süt, buzdolabındaki tüm kötü kokuyu içine hapsedecektir. Kokulardan kurtulmak için koyduğunuz açık sütleri ise asla tüketmeyiniz.

buzdolabi-kokusu

4- Türk Kahvesi

Buzdolabını her açtığınızda yüzünüze çarpan keskin ve kötü kokudan kurtulmak için Türk kahvesi kullanabilirsiniz. Bir kase içine 3 yemek kaşığı Türk kahvesi, 1 yemek kaşığı da pirinç ekleyerek buzdolabı içinde muhafaza edin. Kahve ve pirinç 1 (bir) günde kötü kokuları içine hapsederek, buzdolabındaki kokuyu giderecektir.

5- Çay Posası ile Buzdolabı Kokusu Gidermek

Çayı demlediniz, keyifle içtiniz ve posasını ne yapacaksınız? Yoksa çöpe mi atacaksınız? İşte, orada bir durun! Çay posasının suyunu sıkın, bir kaba koyun ve buzdolabının içine yerleştirin. Çay posası, buzdolabının içindeki hoş olmayan kokuları içine hapsedecektir. Bir süre sonra, çay posasını değiştirmeyi unutmayın.

buzdolabi-kokusu

6- Yulaf Ezmesi

Spor yapanların ve sağlıklı beslenme düzenine sahip olanların en çok tükettiği yiyeceklerden biri de yulaftır. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan yulafı buzdolabında koku gidermek amacıyla hiç kullandınız mı? Yulaf ezmesi kokuyu içine çeker ve hapseder. Buzdolabının içine koyacağınız 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, kötü kokulardan kolay ve pratik bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kokulardan kurtulmak için koyduğunuz yulafı ise asla tüketmeyiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder