Katran Lekesi Nasıl Temizlenir?

Katran Lekesi Nasıl Temizlenir?

Katran lekesinin hemen bıçak yardımı ile katı kısımlarını kazıyın. Lekeli olan bölgeyi kalın ve temiz mendillerin üzerine serip okaliptüs ile ıslatılmış olan eski bir diş fırçası yardımı ile iyice silin. Mendiller kirlendikçe hemen diğer mendili alın. Daha sonra lekeli bölgeyi tencerenin ya da tabağın üzerine yayıp üzerine bir miktar okaliptüs yağı dökün ve ovmaya devam edin. Ya da yağı döktükten sonra lekeli bölgeyi bıçak ile kazımaya devam edin.

Lekeli olan bölgeyi iyice emdirdikten sonra tencereyi durulamayı ihmal etmeyin. Katran lekesi tamamen yok olana dek aynı işlemleri uygulamaya devam edin.

Eğer elinizin altında okaliptüs yağı yok ise kuru temizleme sıvısı veya karbon tetra klor ya da neft yağı kullanınız.

Kurumuş Katranı Temizleme

Katladığınız temiz mendillerin üzerine yayın ve sonra ıslatılmış olan ayçiçeği yağı ile katran lekesini iyice yumuşatın. Daha önce de belirttiğimiz gibi okaliptüs yağını katranı çözdürmek için kullanınız.

Lekeli olan bölgeyi deterjan ile başparmaklarınızın arasında iyice ovun ve elinizin dayanabileceği derecede sıcak su ve tazyikli su ile iyice durulayın. Durulamada sıcak suya daha fazla dayanmak için mutlaka eldiven giymeye özen gösterin. Eğer sarı lekeler kalır ise peroksit ile lekeyi nemli tutup güneş ışığında bir süre boyunca bekletip beyazlatın.
Yıkanamayan türde olan eşyaları vakit kaybetmeden hemen kuru temizleyiciye yollayın.

Halı Üzerinden Temizleme
Katran lekelerini halılardan temizleyebilmek için katı olan kısımları bıçak yardımı ile çok dikkatli bir şekilde kazıyın. Eğer katran tamamen kurumuş ise halı üzerinden katranı sıcak yağ yardımı ile yumuşatmak gereklidir. Katranın üzerine birkaç damla kadar sıcak yağ döküp yumuşayana dek bekleyin. Halıya dökülen yağ fazlalığını emdirmek için bol bol peçete kullanın.

Daha sonra lekeli bölgeyi neft yağı ya da okaliptüs yağı ile dikkatli bir şekilde silin. Lekenin yayılmasını engellemek için peçeteleri emdirme aracı olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Sonrasında 1 çay kaşığı kadar yani 5 mili litre kadar çamaşır deterjanı ilave ettiğiniz ½ yani 125 mili litre kadar sıcak su ile iyice silin. Eğer katran tüylerin içerisine kadar nüfus etmiş ise eski ve temiz bir diş fırçası yardımı ile halının tüylerini fırçalayın.

Temizlik için kullandığınız peçeteler katranın kahverengi olan lekesini aldığı sürece ovmaya ve lekeyi halı yüzeyinden emdirmeye devam edin. Sonrasında ise nemli ve temiz bezler ile halı yüzeyini iyice silin.

Katranı yumuşatma amacı ile kullanmış olduğunuz yağların izlerini halı yüzeyinden temizlemek için kuru temizleme sıvısı kullanmayı deneyin. Eğer bu izleri halı üzerinden temizlemezseniz sadece kirlerin toplanmasına neden olursunuz. Temizleme işlemi sırasında peçeteler yardımı ile sürekli olarak emdirme işlemini halıya uygulayın.

Halı üzerinde uygulanan bu ağır temizlik işlemi bazen temizliğin yanı sıra halı üzerinde yamam işlemi uygulamanızı da gerektirebilir. Bu yüzden bu gibi lekeleri temizlerken bu tip yama durumlarına hazırlıklı olarak temizlik işlemine başlamanız en doğrusu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder