Fındık Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Fındık Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Fıstık, fındık ve çekirdek gibi kabuklu olan kuruyemişler çok yüksek miktarlarda yağ ile protein içerirler. Ayrıca bu kabuklu kuruyemişlerde su oranı epey azdır. Özellikle fındık gibi sert kabuğa sahip olan kuruyemişlerde dış kabuk fındıkkabuğundan ayrılmaya başladığı zamanlarda hasat edilirler. Fındıklar hasat zamanında sadece ağaçtan değil yerden de toplanırlar.

Fakat fındıklar kabuklu olsalar dahi çok fazla neme maruz kalırlar ise küflenmeye başlarlar ve tatları da acılaşmaya başlar.

Hasat yapıldıktan sonra taze fındıklar nem almaması için gölge ve havadar bir yerde tamamen kurumaya bırakılmalı ve sonrasında yani fındıklar tamamen kuruduktan sonra uzun vade de saklanmaya alınmalıdır.

Yeteri kadar kurumamış olan fındıklar bilhassa kabuklu fındıklar hemen ambalajlanır ise bu fındıklar hızlı bir şekilde bozulmaya başlar.

findik nasil saklanir

Kuru Kabuklu Fındık Ve İç Fındık Nasıl Saklanır?

Kabuklu fındıkların iç fındıklara göre saklama süreleri çok daha uzun bir zaman alır. İç fındıklar çok yüksek miktarlarda yağ içerdikleri için her türlü kokuyu çok kolay bir şekilde absorbe edebilirler. Bu yüzden de fındıklar özellikle sarımsak ya da soğan gibi ağır koku veren besinler ile birlikte saklanmamalıdır.

Özellikle kabuklu olan fındıklar için en iyi saklama yöntemi dokuma ya da örgü çantalarıdır.

Çünkü plastik torbalar hava temasını kesecekleri için fındıklar üzerinde uzun vade de küflenme ile bozulmaya neden olurlar.

Kabuklu fındıklar 0 ile 2 derece ve yüzde altmış nem oranında neredeyse 2 yıl gibi uzun bir süre boyunca saklanabilirler.

Ancak iç fındıklarda bu 2 yıllık uzun süre neredeyse 6 aya düşer. İç fındıklar yedinci ayı tamamladıklarında kararma olayı da başlamış olur. Ve 10. ay itibari ile lezzetlerini kaybetmeye başlarlar.

İç fındıklar hava ile temasları kesilmiş olan ve vakumlanmış kapalı ambalajlar içinde tazelik ve lezzetlerini en fazla 18 ay boyunca korurlar.

Eğer isterseniz iç fındıkları dondurucunun içerisinde de saklayabilirsiniz. Bunun için ilk önce poşetin içerisinde bulunan havayı alın ve poşeti dondurucuya koyun. Dondurucuya koyduğunuz fındıkları en fazla 8 ay boyunca saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak isterseniz bu sürenin en fazla 3 ila 4 ay ile sınırlı olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder