Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir, Bit Neden Olur ?

Genellikle okul çağında* olan çocuklarda görülen saç biti bulaşıcı bir canlıdır. Saç bitleri insan kafasında, saçın yer aldığı deride yaşar ve kan emerek yaşamını sürdürür. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan saç bitleri asalak olarak hayatını devam ettirir ve evde uygulayacağınız bir kaç basit yöntem ile bu canlılardan kurtulmanız mümkün olur.

*Bundan yaklaşık 15 sene önce ilkokul 1. sınıfa yeni başladığım zamanlar bir kaç sağlık görevlisi sınıfa gelmişti. O zaman ki tabirimle beyaz önlüklü abiler ve ablalardı benim için. Sınıf listesinden tek tek isimleri çağırıp kafamızı kontrol ediyor ve yerimize geri gönderiyordu. Tam da hatırlayamıyorum aslında olayı. Kısacası böyle bir olay işte başımdan geçen.

Laf arası aklıma geldi anlattım. Neden özellikle çocuklarda olduğunu kesin olarak bilmemekle birlikte sokakta, orada burada oynamalarından kaynaklandığını tahmin etmekteyim. Hoş şimdinin çocukları evde bilgisayarın, cep telefonunun veya tablet cihazın başından kalkmıyor.

Saç Biti Neden Olur, Niçin Bulaşıcıdır ?

Bitlenen kişi bu durumu gizlemeye çalışır çünkü bundan utanır. Bitlenmenin utanç verici bir durum olduğunu düşünür ancak bitlenmek üzülecek, saklanacak, utanılacak bir durum değildir. Bit kapmamak için sadece temiz olmak yeterli değildir çünkü saç biti temiz saça da gelir. Hani nerede kaldı sadece temizlik ? Bitin temiz bir kişiye bulaşması için tek koşul bit bulaşmış birisi ile yakın temasta bulunmasıdır. Her gün kullandığımız minibüslerde, otobüsler, metroda, iş yerinde, sınıfta, okulda, hastanede, kafeteryalarda, kısacası halka açık bütün alanlarda bit bulaşma riski bulunur. Bu sebepten dolayıdır ki bit bulaşmış bir kişi pistir denilemez. Evet başlıca kaynağı temizlik eksikliğidir fakat temiz bir kişiye de bu saydığımız sebeplerden dolayı bit bulaşmaktadır.

Bit, uçabilen, zıplayabilen bir canlı olmadığından dolayı yakın temas sonucu bulaşmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarında, okullarda ve ortak kullanılan bütün alanlarda bit bulaşma riski vardır. Okula giden çocuklarda temizlik bilinci tam yerine oturmamış olduğu için koşullar bitin bulaşmasına müsait olur.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır, Kendini Nasıl Belli Eder ?

Saç bitinin ilk belirtisi kafa kaşınma ile başlar. Kafanın belirli bir bölgesinde yoğun olarak kaşıntı meydana gelir. Kaşıntı sonucu ise deride kızarıklıklar ve yaralar oluşur. Bit tespit edildikten sonra hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanmalı ve temizliği yapılmalıdır. Aksi taktirde bit diğer kişilere de bulaşabilir. Yakın temasta bulunan diğer kişiler önlemini almalıdır. İlerleyen safhalarda kurtulmak zorlu hale gelir.

Bit Tedavisinde Yapılması Gerekenler Nedir, Sirke Temizliği Nasıl Yapılır ?

 • İlk olarak kişinin kafasında saç bitinin tespit edilmesi gerekmektedir. Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin etmelisiniz.
 • Satın aldığınız bit ilacını prospektüsüne uygun bir şekilde uygulamalısınız. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulamazsınız.
 • Bit ilacını kullanmadan önce saçınızı mutlaka kirden ve yağdan arındırmanız gerekir. Saçı yağlanmasına sebep olacak krem ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmayın. Saçınızı tamamen kuruttuktan sonra bit ilacını uygulayın.
 • Bit ilacı sayesinde saçınızda asalak yaşayan bitlerden kurtulabilirsiniz fakat sirkelerden (bit yumurtası olarak tabir edilir) kurtulmanız bu şekilde mümkün değildir. Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm veya elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayın. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsun. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlarsınız. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla veya bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayın. Bu aşamada size yardım edebilecek birisi varsa oldukça iyi olur çünkü saçınızın ense ve arka bölümlerine rahatlıkla ulaşamazsınız.
 • Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir.
 • Sirke ve bit temizliğinde bir diğer etkili çözüm zeytinyağı kullanımıdır. Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovun ve streç fil ile sarıp bir gece bekletin. Gecenin ardından saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp sirkeli su ile durulayın.
 • Bit sadece kafada saçlarda gözükmez. Bıyık, sakal, koltuk altı tüyleri ve genital bölge de bu durumdan nasibini alır. Bu bölgeleri de kontrol etmeyi ve temizlemeyi ihmal etmeyin. Koltuk altı tüylerini ve genital bölge kıllarını her zaman kesmenizi tavsiye ederiz.

Bit ve Sirke (Bit yumurtası) Hususunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bitin bulaşma ihtimalinin bulunduğu aile bireyleri de aynı temizliği uygulamalıdır. Sadece bit bulaşmış kişi değil diğer kişilerde temizliği gerçekleştirmelidir.
 • Bit temizliğinde kullanılan tarağın ve benzeri eşyaların atılması tavsiye edilir veya bit şampuanı ile iyice yıkanmalıdır. En iyi çözüm atılmasıdır.
 • Kullanılan yastık kılıfı, havlu, çarşaf, penye, tişört, atlet, külot, pantolon, gömlek gibi eşyalar ve kıyafetler yüksek derece ısıda yıkanmalıdır. Yıkanması mümkün olmayan eşyaları ise bir torbaya koyup ağzını sıkıca kapatın. Yaklaşık 1 hafta boyunca böyle bekletin. Bitler varsa ölecektir.

Özetle “Bit Temizleme
Bit bulaşmasını önlemek için kişisel bakımınıza önem vermelisiniz. Saçlarınızı yıkamalı, temizlemeli ve aynı şekilde varsa sakal ve bıyığı da temizlemelisiniz. Ayrıca koltuk altı ve genital bölge kıllarını almanızı tavsiye ediyoruz. Kıl vücutta özellikle yaz aylarında koku oluşumuna sebep olur. Terleme durumunda sizi zor duruma bırakabilir. Bunun haricinde berbat bir görüntüsü vardır. Siz kişisel temizliğinize önem gösterin devamı önemli değil.

Bitten kurtulanlar yazıyor

Bir dermatolog önerisi! (saç kremi ile bitten kurtulma)

Bildiğiniz saç kremini alıyorsunuz, saçının her tarafına boca ediyorsunuz. Akacak duruma gelene kadar sürün. Saçın her yeri saç kremi ile kaplı olmalı ve üzerinden akacak kadar fazla sürülmeli. Amaç burada hava almayacak şekilde saç diplerini ve saçları kaplamak.

Bitlerin solungaçları var ve en fazla 7-10 dakika kapalı tutabiliyorlar sonra soluk almak için açtıklarında saç kreminin altında boğuluyorlar. Tercihen saç kremini sürdükten sonra plastik saç boneleri veya mutfakta kullandığınız streç film ile hava almayacak şekilde saçı sarabilirsiniz. 10 dakika teorik olarak yeterli ama 20 dakika ya da yarım saat kadar beklettikten sonra normal bir şekilde saçı yıkayıp şampuanlayın. Sonra ince bir tarakla tarayın, banyoda su ile akmayan bitler tarakla dökülecektir.

Canlı olan bitleri bu şekilde temizledikten sonra sirkeler için önlem almanız gerekiyor. Normalde bir sirkenin olgunlaşması ve bit haline dönmesi bir haftayı buluyor ama canlı bitlerin ne zaman yumurtladığını bilmediğiniz için her gün veya iki günde bir bu işlemi on gün kadar tekrarlayın.

Sonrasında haftada bir olacak şekilde 2-3 hafta daha devam edersiniz bitlerden kurtulacaksınızdır tabii kullandığınız taraklar tokalar da temizlenmeli ya da atacaksınız bu işleme başladığımız gün ve devamında. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve kıyafetleri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Tüm aile bireyleri de kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar önemli olan kaynağı kurutmak özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar nasıl önemli olan kaynağı kurutmak.

Bildiğim en zararsız yöntem çocuklar için. Saç için tasarlanmış bir ürünü kullanıyorsunuz ve en azından bit ilaçları kadar kimyasal içermiyor. Markanın bir önemi yok bu arada her türlü saç kremi olabilir. Şimdiden kolay gelsin umarım etkili olur Sonucu siz de paylaşırsanız belki birkaç kişinin daha işine yarar.

Semra Hanım çamaşır sodası ile saç bitlerini temizlemiş.

“Arkadaşlar ben bit temizleme üzerine her şeyi denedim 2 yıldır bitle mücadele ediyorum. Üç kızım var biri bitip birine giriyor. İki gün uğraşmazsam çoğalıyor kaşıntıdan saç derileri hep yara içindeydi, bu yukarıda yazan şeyler geçici emin olun çünkü çok denedim. Köye tatile gittim ve orda derdimi anlattım ve bana ne dediler biliyor musunuz tahmin edemezsiniz ama anlatacağım çok çektim kimse çekmesin diye sizle paylaşmak istedim. ÇAMAŞIR SODASI evet yanlış duymadınız çamaşır sodası çok ucuz bir şey ve zararsız. Göze temas yok saçları iyice ıslatın ve deriye serpin ovalayın 5 dakika bekletin ve yıkayın. Ölü bitler ve sirkeler nasıl dökülecek 1 hafta 2 günde bir uygulayın sonuç süper yalnız saçlar biraz sertleşiyor onu da saç kremiyle çözün.”

Sizden gelen başka bir öneri;

 1. Eczaneden gidip bit ilacı alıp saçnıza uygulayın. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da (elma-üzüm sirkesi fark etmez) elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayın. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile tarayın. Bu işlemi 3-4 gün tekrar edin.
 2. Saçınızı boyatın. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözecektir. İstediğiniz renge boyayın. Ama ben kendinize göre saç rengini seçmenizi öneririm.
 3. Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yayın.(bu işlem sirkeleri çözecektir.)Yaydıktan sonra yarım saat (30 dk)bekletin. Sonra sık dişli tarak ile tarayın.
 4. Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkın. Böylelikle bitlerden kurtulabilirsiniz.

Berna hanım demiş ki;

Size yardım etmek istedim bende bitlendim sirkelendim, kaşınmaya başlamayla hemen baktırdım ve saçımda bitler vardı. Her neyse bit temizleme yöntemlerin arasında ilk gaz yağı olduğunu öğrendim . Ama gaz yağını bulmadım nedense. Bir gün boyunca saçlarımla uğraştım. İlk önce öğrenmeyle sirkeli suya yatırdım saçmı üzüm veya elma sirkesi biraz sulandıracaksınız. Yoksa saç deriniz yanar.

Yarım saat bekledikten sonra saçımı yıkadım, sonra saçlarımı boyadım yine yıkadım. Haliyle sonra saçıma tıraş köpüğü güzelce ne sürdüm yarım saat bekledim tekrar yıkadım. Tabii o kadar uğraşmayla saçınız sertleşecek. Sakın saçınızı yumuşatmak için saç kremi kullanmayın. Yoksa sirkeler çıkmaz biraz zor olacak ama bit tarak ile tek tek saçınızı tarayacaksınız.

Birbirine bağlana bağlana olacak ama işe yarıyor arkadaşlar saçımı çamaşır sodasıyla ovaladım. Yarım saat bekledim tekrar yıkadım bunu iki üç gün tekrarlayın ben o gün bitlerden sirkelerden kurtuldum. Ama ne olur ne olmaz diye iki üç defa tekrarladım. Hepsini bir anda yaparsanız daha kolay kurtulursunuz öyle bir kere yapıp ertesi gün yapmayla olmaz bitler bir hafta içinde veya birkaç gün içerisinde yaklaşık 140 adet yumurta yumurtluyor. O yüzden tabii saçınıza o kadar titizlikle temizledikten sonra evi de titizle temizlemeniz gerekecek halıları battaniyeleri yastıkları yıkatın veya derin dondurucunuz varsa 24 saat derin dondurucuda kalırsa daha kolay olur. Sakın su kaynatıp suyun içine batırıp demeyin su soğudukça sirkeler daha çabuk gelişir genelde 25-30 derece civarında gelişirler. İnşallah size bu yardımcın olur bir bütün günü saçınızla zamanı geçirin :) Allah kolaylık versin bit sıkıntısı çok zor.

Melek hanım saç bitini böyle temizlemiş.

MUTLAKA DENEYİN. Bit temizleme sorunuza 1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayırıyorsunuz saç düzleştiricisiyle her tutamı birkaç saniye tutarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu ısıyla yok ediyoruz.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı sürüyoruz zeytinyağı ile iyice ıslatıyoruz. biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor cımbızla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarımsak eziyoruz saçın her yerini kaplıyoruz streç film ile saçın her tarafını kaplıyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya iyice atarak duruluyoruz şampuan yerine bir fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz iyice oranlıyoruz sonra duruluyoruz sonra bir tane limonu çiğitlerinden ayırıp saça sürüyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca köpürtüp duruyoruz.

Sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uçlarına sürüp tarakla saçı açıyoruz. Açılan saça biraz daha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı çıkınca saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz kuruduktan sonra bir kez daha saç düzleştiricisiyle iyice isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyağlı saça streç film sararak yatıyoruz.

Sabah saçı tarayarak hiç dokunmadan saçı arındırıp çamaşır deterjanıyla yıkayıp şampuanlayıp kremleyip en son kurulayıp düzleştiriciyle tekrar ısı veriyoruz. Biraz zahmetli 1,5 gün uğraş veriyorsunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan ya da tarağını hiç kullanmadım tavsiye ediyorum.

165 YORUMLAR

 1. arkadaşlar benim oğlumun saçları çok gür ve kıvırcık oyüzden sürekli geliyor ve artık hiç bir bit ilacı işe yaramıyor malesef gelmesin diye elimden geleni yaptım ama olmadı en son bitkisel ürünleri araştırırken bit bonesi diye bi ürün çıkmış deneyen var mı aranız da? en kısa zamanda alıp deniycem yıkama falan da olmuyomuş sanırım, en azından saçtan arındırmak için uğraşmam.umarım işe yarar :/

 2. Bende bitlendim arkadaşlarım anladı ve bütün okul benle alay etti ve beni tehdit ettiler aralarından birisi ise bana şöyle dedi “eger o bitin bitanesi bulaşırsa o saçını yolarım dedi ve evde çok ağladım ya beni döverlerse ya yalnız kalırsam çok korkuyorum …

 3. Arkadaşlar bende saçıma önlem olsun diye bit spreyi sıktım ama saçımdan arındıramıyorum ne olur yardım edin..

 4. ben dün bitlendiğimin farkına vardım aslında çok pis bir insanda değilimdir ama bitlendim işte tabi ben kursuma gittim eve geldim annemde pazardan gelmişti sonra dediki saçında beyaz beyaz bir şeyler var
  dedi bende kepektir dedim neyse sonra annem olsun ben yinede bakiyim dedi aaaaa birde ne görsün saçımda sirkeler var hemen eczaneye gitti ve paranit aldı tam bir hafta boyunca ama 2 günde 1 kere yıkadı saçlarımı birde bit tokası almış hergünde onu taktım ve sonuççççççç kurtuldummmmm çok mutluyum.:)

 5. iki gün önce kızımın saçında bit gördüm hemen arastirmaya başladım nasıl kurtula bilirim diye hepinize çok teşekkür ediyorum paylasımlarınız için çok yardımcı oldu burda okuduklarımdan anladımki bit ağır koku ve javasızlıga maruz kalınca ölüyormuş ben de kızımın saçlarına bir şişe parfümü boşalttım sitrşle serdım bi saat kadar bekledikten sonra bir güzel yikadın ölü bitler hemen dökülmeye basladi sonra saç kremi sürdüm bekleme süresi nce banyoda sürekli saclarını taradım 10dakka sonra duruladim evde bos bir yere beyaz çarşaf serdim orurup bigüzel kızımın saçlarını küçük küçük tutamlar halinde ütüledim 1saat kadarda bu islemle ugrastim tekrar tekrar ütüledim sirkeler beya beyaz kendini ortaya cıkardı onlarıda bi güzel tek tek çektim sabah tekrar kontrol ettim bisey yoktu herkeze çok teşekkür ediyorum bu arada evdeki kullandığımız bütün yastik carsaf nevresim ne varsa 95derecede yıkadım yatakları süpürgeyle çektirdim sonra sında halı koltul ne varsa taraklari çöpe attım tokaların8n hepsini topladım makinada 95derecede yıkadım inşallah bidaha gelmez

 6. Ben daha 11 yaşındayım ve tamda bu güne kadar bitin ne oldugunu bilmiyordum taki annem saçımda sirke buluncaya kadar annem eczaneden bit ilacı alacak inşallah gEcer

  • Merhaba eczaneye gittigimde taragiyla ilacını verdiler bana kullandim bitler geçiyor fakat sirkeler geçmiyor yapışkan oldugu için bit yumurtalari yani sirkeler 3 günde bir olusurumus bu yüzden eczaciniza gidiniz bit ilacı alınız ve ilaci uc gunde bir banyodan bir saat önce sıkınız tarayiniz banyoya giriniz bu şekilde hem bitlerden kurtulursunuz hemde olacak sirkelere bit yumurtalarinin olusumuna engel olmus kurtulmus olursunuz geçmiş olsun cümleten inşallah kurtulursunuz .

 7. Arkadaşlar yazilan yontemlerin hepsi bombos ben kucukken artik bende bocek kadar olmuslardi basudin diye bir tarim ilaci var cogu insan intihara kalkisiyor bunla annem bunu aldi ve sac diplerime degdirmeden surdu kesinlikle oluyorlar ve tek denemede saclarim tertemiz olmustu simdi yine bit girdi anlamiyorum saclarimi temiz de tutuyorum ben.Simdi babam yine basudin almaya gitti ancak satisi yasaklanmis ne yapacagim hic bilmiyorum

 8. Bende ilkokuldayken defalarca bitlenmiştim .Saçlarım omzundan bir altı parmak asagidaydi bitirdiğinde önce annem her akşam kafamı gaz ile ovaları yarım saat kadar bekledikten sonra saçımı iyice durulması ama saçımı kesmişlerdi çok üzülmüştüm sürekli ağliyodum ama ablam bana bir bandaj verdi onu takınca daha mutlu hissettim kendimi ayrıca kuaförüm saçlarım uçlarının kırık olduğunu ve kesmenin iyi oldugunu söyledi tabi saçlarımı enseme kadar kestirmiştim. Şimdi 14 yaşındayım ve o zaman bitlendigime mutlu olmuş durumdayım çünkü harika saçlara sahibim saçlarım uçları doğal olarak sarı ve saçlarım belinden aşağı ve gür bit utanılacak bir şey değildir sakın ama sakın bitlendiğiniz için üzülmeyin kalıcı bir şey değil geçiyor çünkü her insan illa bitlenmiştir bu zamana kadar 3 kere bitlendigime ve geçti ayrıca bu bitlenmiştir saçlarımı zaman bakmamız gerektiğini öğretiyor.

 9. 13 yaşında bir teog öğrencisiyim sınavıma 39 gün var 1.gü n—bir gün banyo yapıyordum bir kere daha olduğum bit 😂 için kullandığım tarağı aldım ve saçımda birşey varmı diye kontrol amaçlı ve taradığımda 4 tane kocaman bit çıktı bu arada pis bir insan değilim.Sonra anneme bağırdım ve annem tarakla taradı çamaşır sodası ile saçlarımı iyice oluşturdu sonra yıkadı tarakla taradığımızda hala vardı. 2. Gün—Annem şampuan almıştı almıştı adı dembit eczanesi onu önermiş galiba akşam oldu onu sürdük sonra kafama bir bone geçirdik ve tüm gece bekledi okulada öyle gittim o şampuan Kuru saça uygulanıyor birde belli olmuyor saça sürüldüğü ve sadece dokunduğunda yağlı oluyor elin her neyse okula giderken başörtü taktım kimsenin haberi yoktu arkadaşlarımın felan o kadar çok piskolojim bozukki ders çalışıp test çözemiyorum bugün işte 2. Gün ve annem okuldan geldiğimde saçımı taradı taradı ve bir şey çıkmadı çıktı fakat çıt çıt etmiyordu gene taradı ve küçük bir sirke DANANANNNN çıktı ağlıyacaktım geberin diye babamada diyemedim çünkü saçlarım uzun ve gür yazmayı unutmuşum 1. Gün annem sinirden biraz kesmişti onları uzatana kadar ne çekmiştim canım saçlarım babama desem saçımı tıraş ettirme meraklısı zaten annem sonra çıkınca sirkeyle yıkadı ve gene çıktı banyo yaptım beyaz sabunla şimdi çaresizce bu yazıyı yazıyorum napabilirim derste çalışamıyorum piskolojim bozuldu gerçekten napabilirim babamında haberi yok bırak telefonu diyor çaresizim ağlıyacağım şimdi

  • Sakın ol ece. Zamanla geçer moralini bozmana gerekyok. Sanırım annen sadece seni temizliyor o yetmez. Belki senin yastığında yorganın veya havlu gibi eşyalarında bit sirkesi üremiş olabilir. Onlarıda en az 40 derecede yıkamalısınız. Birde konumuzdaki yorumları iyi oku bir çok kişi nasıl kurtulduğunu anlatmış o yöntemleri deneyebilirsin.

 10. ONEMLI Arkadaşlar gerçekten tek seferde çözüm buldum kendim yaptım ve bikerede kurtuldum sizde tavsiye ederim. Önce kuru saça bakkaldan alınmış sinek ilacı döktüm sonra kovaya biraz su sirke ve zeytin yağı koydum ilacladigim saçı direk o suya soktum ve yarım saatt bekledim sonra duş aldım çıktıktan sonra kuruladim ve iyice ucu dar tarakla taradım 1 saat boyunca taradım ve sabah uyandığımda tekrar taradım baktım ki hiç birşey kalmamış

   • Ben 4 haftadir kizimi bit ve sirkelerden arindirmak icin sirke bit sampuani spreyi kulaniyorum ve ugrasmak cok zor hergun ayni islemi yapiyorum sizde deneyin ve sirkeleri kafanizdan cikarilmaSi gerek iyi sonuc alacaksaniz bitmez görünüyoken biter ama sirkeler zor onlari sirkeyle öldürmek mümkün

 11. Arkadaşlar bir haftadır bitlendimi farkettim hemen anti bit aldım ancak geçmesi bi tarafa sanki daha da artırdı . Sonra buradaki yorumlara baktım Çamaşır Sodası etkili demişler hemen o gün aldım ve uyguladım durulama sonunda elmalı sirke döküp çıktım saçlarımı taradım ertesi gün tekrar soda ile yıkadım taradım kuruduktan sonra maşa ile saçlarımı düzletirdim bügün tekrar soda ile yıkadım sonra omo ile yıkadım sirkeli suyu döküp çıktım kaşıntı filan yok şuan ama bir hafta uygulayacağım . Birde üç gündür çamaşır makinası hiç durmuyo neredeyse her şeyi yıkadım inşaallah kurtuluyorum 😌😌

 12. kısa saçlar için kesin çözüm.. limon kolanyası ile boça ediyoruz.. kolanya uçunaça gene limon kolanyasıyla gene boça edioruz . sonra tarak filan değil. elektrikli süpürge ile saç diplerini sert sert süpürüyoruz..
  not. 4 yaşındaki kızımda ıkına tedbir için bana yapılan muameledir.. :)

 13. KIZIMIN SACINDA SİRKELER VAR BIRKAC YILDIR CEKIYORUZ BU IZDIRABI SACLARI BELINDE VEDE KIVIRCIK INANIN İŞİM COK ZOR OLDU KESTIRMIYORDA BEN ESKIDEN BERIDIR BILDIĞIM YÖNTEMI UYGULADIM GAZ YAĞI COK ZOR BULUNUYOR ARAŞTIRDIM BULDUM ALDIM COK KOKUYOR AMA İŞEDE YARIYOR YAGLI BIR MADDE İYCE SÜRÜN YAGLI OLDUĞU İÇİN TARAMASI KOLAY SIK TARAKLA TARAYIN 1 SAAT KAPATIP SACI BEKLETİN FAKAT COK KOKUYOR BU KOKUDA ZATEN ÖLMELERINI SAGLIYOR BIRKEZ DAHA TARAYIN SAMPUANLA 5 6 KEREDE ANCA ARINIYOR KOKUSU KALIYOR SONUCTA ÖLÜYORLAR BEN COK ZORLANDIM TAMAMEN BITMESI 10 GUNU BULDU TEMIZLEMESİ YANI GAZ YAĞI CARESI KOLAY GELSİN

 14. Onerileriniz guzel deniyecem insallah ilk okula giden oglum bitlenmis paranit de kullan dim anti bitde kullandim ama halen gecmedi evdeki herseyi neredeyse yikadim o gunu ve okula giden kizimada bulasti banada verdini onerileri kullancam insallah ise yarar yoruldum artik bundan iki sene oncede kiz kardesim okuldan bitlenmisdi yine ayni sorunu yasadik paranit kullandim anti bitin hicir faydasi yok neredyse bir ayda kac sise aldim blmiyorum am cok kotu birsey kizimin saclarini herkeisn sacini kestrk simdi ayni sorunla lrsi karsiyayim kafayi yicem artik

 15. Merhaba benim yazıcağım yazı uzun uzun diye okumayıp geçmeyin çünkü kesinlikle işeyarıyor.Benim saçımda bit vardı annem hemen üzüm sirkesini bir çukur kaba boşaltarak birde ince tarak alarak sirkeye tarağı batırıp saçımı taramaya başladı.Saçım temezlenmediği için ve de çok uzun olduğu için annem saçımı kesti.ama saçımı kesmek çok işimize yaradı 👍 sonra annem tekrardan üzüm sirkesini alarka banyoda kafamdan aşağı doktü.bütün bitler saçımın yüzeyine çıktı ve annem tek tek hepsini eli ile temizledi.Saçınızda bir tane bile bit veya bitin sirkesi kalmasın dikkat edin çünkü her akşam 1000 veya 100 tane üreye biliyor.Saçımda bit bitmeyince annem saçım ile aynı renk boya aldı ve saçımı boyadı normal boyalar 45 dk kalıyor ama bitli saçta ki saçta yarım saat durdurursanız daha iyi oluyor.annem saçımı yıkadıktan sonra tekrardan kontrol etti 20 25 tane daha bitin sirkesi vardı.annem onları tek tek eli ile aldı tabi şirketleri iyice temizlemeniz gerekiyor.Ben bu şekilde okul yolu ile bulaşan biti temizledim ve sürdüğüm boya hepsini kurutu boya ve sirke kesin çözüm.

  • allahım kafam kaşıntıdan geberiyo daha dün fark ettik bit olduğunu en fazla 70 yakın sirke var bu sabahta ben buldum bi bit yardım edin lütfen bir kaç yöntem biliom

   • Arkadaşlar kızım da kreşte bir yumurtası bulduklarını söylediler, acayip bi alarm durumuna geçtik. Kuaföre gittik, kontrol etti vs. Yok saçınızda bir şey dedi, fakat rahat etmedi içim dermatologa da götürdüm. Verceğim şampuanı 1 saat bekletin ama tek uygulama yapın dedi. Hem bitleri hem de sirkelerini direk öldürür dedi. Okudum şampuanın prospektüsünü çok etkili bir şampuanmış. Adını bir türlü kurtulamadım diyenler için paylaşmak istedim “Kwellada” Umarım sizde de işe yarar. Selamlar

 16. Kurtulmanın tek yolu arkadaşlar yeşil sabun zeytinyağlı eski usul marketlerde satılıyorya dalan marka hani 5li paketlerde onunla 4 veya 5 kere yıkayın bi güzel inçe dişli takla başınızı öne eğerek enseden uca doğru tarayın köpüklü halde durulamadan sonra sudöküp durulayın tekrar köpürtüp tarayın bu şekilde 4 veya 5 kere tekrarlayın bi seferde ama bi kaç gün üst üste yaparsanız en fazla 3 güne ne bit kalır ne sirke yiğenimden biliyorum okulda kapıp kapıp gelirdi garibim 😂😂😂 herkese geçmiş olsun Buda benim yöntemim ✌🏻️😜

  • Pakize hanım yönteminizi bizim ile paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım bu sayede bir çok kişiye yardımcı olursunuz.

 17. Kim ne derse desin sirkeden başka bişey çıkarmıyorlar kafadaki bit ve yavruları önce sirkeyi kafanıza dökün neresinde yavruları varsa tırnaklarınızla kaşıyın bütün saçınızı öne eğip çok sıcak su tutarak öne doğru tarayın bitlerin öldüğünü göreceksiniz zaten sonra anti bit dökün saçınızın her yerine bakın görün nasıl işe yarıyor genelde enseye yakın ve kulak arkasında oluyor yavrular ordan tutup öne doğru ince tarakla tarayın bunu bir hafta yapın göreceksiniz :)

  • NEREDEYSE 3 4 AYDIR BİT VAR TRAŞ KÖPÜĞÜ,ELMA SİRKESİ, ŞAMPUANLAR VE ÇAMAŞIR SUYU VB. HERŞEYİ KULLANDIM Bİ TÜRLÜ GİTMEDİ SÜT FORMÜLÜNÜ DENİCEM İŞE YARIYORMUUUU

 18. arkadaşlar ben 11 yaşındayım 1 ay kendim çıkarmaya çalıştım olmadı çünkü sirkeler var sonra ve garip garip yöntemlerde denemedim paranit spreyvardı 1 ay önce tekrar bitlendim ondan kalma sonra dayanamayıp anneme söylemedim saçıma felan baktı okulumda tam gün napıcaz annemle çare arıyoruz şimdi bir kavanoza karışım yapıcaz
  az bir miktar bit ilacı elma sirtkesi mayonez zeytinyağı mentollü traş köpüğü ve omo ve birazda su inşallah geçer ya çok korkuyorum artık psikolojim bozuldu kendimden iğrenmeye başladım off

  • Ece takma kafana bitlenme sorunu herkes de olabilecek bir durumdur. Kendinden iğrenmene filan gerek yok. Sen pis bir insan değilsin. Bit temiz yada pis saçta olur diye bir şeyde yoktur. Benim iki kızım var okuldaki arkadaşları sayesinde sürekli bitleniyorlar takma kafana.

 19. PARA-NİT SOKMAYIN EVİNİZE 2 AYDIR TEMİZLENMEDİ BİTLER 250 TL BULDU VERDİĞİM PARA ANTİ-BİT aldım şimdi bakalım kökünü kazıyabilecekmyim psikolojim bozuldu artık

 20. bit yaklaşık 2 gündür kafamda ve ben size kesinlikle paranit önermiyorum çünkü benim saçlarımdaki bitleriteri besledi ve daha çok oldular sonra bu siteye girdim çamaşır sodası uygulayabilirsiniz dediler ben de direkt onu denedim ve işe yaradı ve yarın duş almadan önce youmurta sarısı ve beyazını karıştırarak kafama uygulayacağım ve sarımsak ile dipleri temizleyeceğim eğer olursa buraya yazarım ama ben bir yöntem daha düşünüyorum büyük bir tasın içine süt koyup bir köşeye koymak ve bitleriin süte yöeldeceğim inşallah olur ve bitlerden kurulurum okula son 13 gün ve ben nasıl kurtulucağımı bilmiyorum ama çok saol ipuçlarım

  • İlkay öncelikle geçmiş olsun. Okula az kaldı saç diplerini sarımsakla temizleyince bu sefer sarımsak kokusu başına bela olabilir.
   İyice araştırmadan bence sarımsağı sürme saçına derim.

  • 12 yaşındayım şaçlarım çok gür ve uzun çok göz yaşı döktüm ben en iyi çözüm her banyodan sonra saçınızı bit tarağıyla tarayıp kontrol edin biz artık böyle yapıyoruz annemle ailenin her bireyi ve 2 haftaya bir bit şampuanıyla yıkanın paranit bir işe yaramıyo 2 yıl oldu 2 kere bitlendim ve bu paranit in şampuanımı olsun spreyimi olsun hepsini denedik annemle bi işe yaramadı saçlarımı falan kestirdik paranit dışında bi şampuan kullanın

 21. KEESSIIINN!!!
  ARKADAŞLAR BENIM GIBI BOSU BOSUNA GAZ FALAN KULLANIP SACINIZI YIPRATMAYIN ECZANADEN 45 LİRA OLAN PARANIT BİT VE SİRKE SAMPUANINI ALIN PAKETI MOR AGIRLIKLI KULLANMA TALIMATINA GÖRE KULLANIN SAÇLARIM BELİME KADAR UZUN VE KESTIRMEDEN PARANIT SAYESINDE KURTULDUM

 22. Arkadaslar benımde 2 arkadasımda bıt sorunu var ve bızler tehdit altındayız sızlere daha öncekı tecrübelerime dayanaraktan bilqi vermek amaclı yazmak istedım benımde zamanında saclarımdan bit ve sirke bulundu fakat annem önce sırkelerı tek tek temzledı saclarıma bkarak ve ardından LİMON KOLANYASİ ile saçlarımı ıslattı ve 20 dakıka kadar sacımda bır yazmayla bekletırdı ve beyaz bır carsafın üzerinde 20 dakıka sonra actıqım zaman saçlarımi tarardı ve bitler tek tek carsafa düsüyordu alıp çıtladıyordu sonra bu sekılde önce sirke temzleyp snra kolanya ile bıt temzlerdı ben bu sekılde kurtuldum her bıtlendıqim zaman benim işime yarıyordu umarım yapanlar ve deneyenlerde tez zamanda kurtulur bıtlerden

 23. Merhaba arkadaşlar. 22 yaşındayım ve daha önce ne başıma geldi, ne başkasında tanık olmuştum. Taa ki 2 ay önce bana bulaşana kadar. Nerden geldi bilmiyorum çünkü ben aşırı derecede titiz bir insanım asla aklıma gelmezdi. Paranit aldım 45 lira mı ne. Anneler ölüyor yavrular kalıyor. Saçım en az 80 cm var ve bana yardım edebilecek bir allahın kulu yok. Saçımı sıfıra vurdurucam artık. Ama hiç bit bulamıyorum artık. Temizliyorum ama sürekli lanet sirkeler çıkıyor anlamadım bu işi. Kafayı yiceeemmm. Kendi kendime artık hergün boynum tutuldu. Etki etse içim yanmicak. Benim gibi kafayı yemiş herkese selam olsun :)

 24. TEK VE NET ÇÖZÜM KÖYLERDE SATILAN BİR BÖCEK İLACI VAR KIZLARIMA SÜRDÜM STREÇ LE SARDIM BİR GÜNDE HEPSİ TAMAM SIK TARAGIN ARASINDANDA İP GEÇİRİP TARAYIN SİRKEDE KALMIYO İNANIN BANA DUA EDERSİNİZ BİTE KALICI VE TEK ÇÖZÜM ben küçükken okuldan gelmişti annem sürmüştü ordan aklımda kaldı köye gittim kızlarım için aldım ve bir gün evi bir günde onları ilaçladım iki günde bitti okulldan geliyo cocuklara

   • Pet shop cularda kanarya bit ilaci derseniz verirler.biraz su ilave edin kullanin sacin her bolgesi islansin sarin strecle bekketin biraz durulayin tarayin.gecmis olsun tararken beyaz bi ortu kullanin sonucu gorecekiniz

  • İlacların adını alabilirmiyim hem saça hemde eve uygulanan ilaç aynımı şimdiden teşekkür ederim

 25. bugün bizim okulda sağlık taraması vardı ve bikaç kişinin ismini aldılar ve bunların için de bende varım ve kafamda busuru soru işareti varrrr???????

 26. kızım 4 yaşinfa başında bit buldum dunyam başima yıkıldı bit spreyi kullandim bitler gitti sitkeleride elimle temizledim 1 hafta sonra yekrar sıkıcam spreyden inşallah olmaz birdaha

 27. ben ogretmenim yeni kurtuldum çocuklardan gecti 15 tatilde sprey kullandım şampuan kullandım 15 gün boyunca kafamı taradım yıkadım şimdi bir bant çıkmış okula giderken onu takıyorum elbiseme sınıfın heryerine yapıştırdım ilk başta kokuyor ama sonra geçiyor ağır kokusu çok bela illet gitmedi okullardan…

  • Bende de bit var ne zamandır bitmek bilmiyor lütfen yardım edin saçımı da kestirim hiç bir işe yaramadı

  • Merhaba benim bu 4. Bitlenişim daha doğrusu tam bit yok annem sirke bulmuş ve annem çok kızdı her neyse önceden kullandığım ilaç vardi ismi Paranit kullanmaya başladım. Neden olduğunu bilmiyorum ama eve tavşan aldık ondan mı bulaşmıştır sizce

 28. Kafamda bit ve sirke var acayip kaşınıyor elinle aradığımda elime geldi banyoya gittim tarafım bitler döküldü ama kafamda yine var ne yapmalıyım arkadaşımdan geçti onda gördüm

  • biliyorsanız sirke bitin yumurtasıdır. Öncelikle sirkeyi gördüğünüz saç telini kesin atın sonra bitide saçınızı çamaşır tozuyla yıkayın bende bayağı bir sirke vardı gördüğüm yerde kestim artık bir iki tane kalmıştır sonra 250ml sirkeyi banyo tasında suyla karıştırın hem saçı yumuşatıyor hemde bitleri falan döküyor bu yolu deneyin bir iki gün falan geçmezse BAYBİT diye bir marka bit ilacı var onu saçınızın arasına falan sıkıyosunuz zaten az kalıyo banada arkadaşlarımdan geçti merak etmeyin 3,4 haftaya kalmaz saçınızdan giderler geçmiş olsun

 29. Arkadaşlar ben daha 12 yaşındayım ve bende ve kardeşimde bit ve sirke var benim saçım çok fazla bu yüzden işim zor babam bit şampuanı alacak ve ben çok korkuyorum düşündükçe sinirlerim bozuluyor resmen kafamda böcek geziyor çok kötü bir durum allah düşmanımın başına bile vermesin o kadar kötü her gün allaha dua ediyorum üstelik bende kepekte var resmen kafamda yeni bir dünya oluştu nası kurtula bilirim lütfen yardım edin okulların açılmasına 1 hafta kaldı okula bitli sirkeli gitmek istemiyorum lütfen etkili bir çözüm verin!! çok korkuyorumm

  • Aynı yaştayız ve aynı sorun bendede var annene söyle güzelce tarasın vende çözüm arıyorum

 30. Kafamda sirke ve yumurta var nasıl geçer nolur cevap verin lütfen saçımı kestirmek zorunda kalcamm :( :( :(

  • Saclarini paranit veya farkli marka sampuan alarak yikamalisin ve sonrasinda sirkelerin temizlenmesi icin destek almalisin.

 31. Arkadaşlar bitten kurtuldum ama sacimdda hala sirkeler var çıldırmak üzereyim lütfen bana yardım edin

 32. tm kznıme girdi 15 yşnda bn 13 knk gbyz neyse bnde kafasına sınek ilaçi sıktm 1 gunde geçyıı bkletmk 1 veya 2 saat aynı gun biyıyo deneyn bncee

 33. 8.sınıfım özel okul olsada bitlendim… Eski usul pire tozu ile bir gece tuttuk hepsi öldü ama sirkeler kaldı…

  • Bende 7. Sınıfım özel okuldayım ama bulaştı bir şekilde napacağımı bilmiyorum kafayı yedim artık daha detaylı yazabilir misiniz lütfen ☺

 34. Çıt etmeyen sirkeler öldüğünü kanitlamaz
  . Icinden bit cikinca bosalan sirkeler de çıt diye ses çıkarmaz.

  • Paranit eskiden çok iyiydi bir kez fayda ediyordu lakin formülü değiştirmişler. Kokusuz bit ilacı yapmışlar. Kokusuz ilaç fayda etmez asla :( şikayet ettim tenezzül edip geri dönmediler bile.

 35. Bende paranit kullandım ama geçmedi hayal uğraşıyorum geçirmeye şunlar yarıyor sirke zeytin yağı vb
  Temizlenir bazı saçlarda paranit işe yaramaz mesela benim gibi sert gür saçlarda yaramaz

 36. Bende paranit kullandım ama geçmedi hayal uğraşıyorum geçirmeye şunlar yarıyor sirke zeytin yağı vb

 37. Kızımın saçına arkadaşından geçmiş önce kepek zannettim daha sonra kaşıntı çoğalınca doktora götürdüm sirke olduğunu söyledi ne yapacağımı şaşırdım ağlamaktan içim dışıma çıktı. Bana kızdı benim kızımda da çıktı dedi. Bit spreyi verdi PARANİT ilk kullanımda bitlerin hepsi sırtından su tuttukça aktı beş tane düştü. İçinden çıkan tarakla taradık saçı bir tane bit çıkmadı sirkelerin çoğunu temizledi ama çokmuş kızımın saçıda uzundu 2 gün temizledik içinden çıkamadık çoğu ölüydü ama bastırınca iki tırnağın arasında çıt sesi geliyorsa canlı oluyor. 3. Gün eşimle 4 saat uğraştık azar azar aldık baktık saça. Hepsi ölüydü. 4 saatin sonunda tamam bitti dedik en son baktığım saç tutamında da bir tane buldum sıktım çıt diye ses duydum sanki dünya başıma yıkıldı. Tekrar başladık bakmaya bulamadık ertesi gün arkadaşlar geldi onlarla da baktık 2 tane daha bulduk başka da çıkmadı şuanda çok mutluyum . Bakıyoruz sürekli yok inşallah çıkmaz ama PARANİT e devam. Evdeki eşyalar dan yıkanmadık ütülenmedik kalmadı yatağa kadar buharlı ütüyle ütüledim arabanın koltuğunda uyudu belki tüylü düşmüştür diye Orayı bile ütüledim ellerim yıkadıkça kanıyor çatladı hep psikolojik olarak çökertiyor ama tek çözümü sirkenin tek tek temizlemek başka çaresi YOK. Gazyağı vb maddelerde çocuk olduğu için sürülmüyor ilaç ortalama 3 kullanımlık ben farkına varmadan tek seferde bitirmişim alerji yaptı bir günde geçti ama çok şükür.

  • Aslı hanım büyük geçmiş olsun sizi çok iyi anlıyorum aynı dertle bende çok uğraştım. Emin olun ki çok zor bir savaş bu ama yılmadan evdeki tüm eşyaları sirkelerden temizlediğiniz den emin olun kurtulacaksınız.

 38. Sadece 1 defa kullanın KOYUNLARA KULLANILAN BIT ILACI ZIRAI ILACLAR veya VETERINERDE satılıyor ben kızıma kullandım 1 defada geçti 2 defada kullanabilrsiniz.

 39. Ben herkese tavsiye ederim KOYUNLARA kullanılan. BIT ILACI zirai ilaçlar veya veterinerde satılıyor bana annem küçükken kullanmisti bende kızıma kullandım günlerce değil sadece 1 defa kullanıyorsunuz bitler ölüyor sirkelerde yalnız kabukları kalıyor onları da elimizle tamizliyorsunuz içiniz rahat etsin diyorsanız 1 kere daha kullanın ertesi gün kurtulursunuz Allahın izniyle.

 40. valla bende de gittim kuaföre saçimi kesmeye picler anladı dedilerki hafta ici gelin eczanedende ilaç almıştım bitler gitti sirkeler kaldı maalesef sacimi kescem saclarimda çok guzeldi nazar mi değdi ne allah sabır versin

 41. Benim sacimda sirke olduğunu fark ettik sonra eczaneden anti bit aldım üç dört kez kullandım saçımdan sadece uc tane bit cikti ilk başta kalanı sirkeydi sonra öldüler diyebiraktim sampuani ama birkaç gun sonra kafam tekrar kasinmaya başladı ve taradigimfa canlin bit gördüm iki aydır bunlarla ugrasiyorum tekrar antibit aldım bir haftadır her gun yıkıyorum hiçbir şey çıkmıyor saçimdan ama sampuani kullanmayinca iki gün içinde tekrar bit buluyorum allah aşkına.bana kesin bi çözüm verin psikolojik alt üst durumda çıldırmak üzereyim niye gitmedigini anlamadım kucukken de bitlenmisim ve bir haftada geçtiğini soyluyor annem sacimda hicbr şey yok su an şampuanibiraktigim an bit neden çıkar nolur yardımcı olun

  • Tatlım yatağın olsun kıyafetlerin olsun hepsini sıcak suyla yıkamalısın mesela senin saçında bit kalmadı diyelim. Akşam olunca yattın. Yastıktan geçebilir. Kıyafetlerindende geçebilir dikkatli olmalısın.

 42. Yarabbim arkadaşımdan bana geçti kalıp sabuna ve lavanta spteyi kullanın birde paranit annem resmen aglıyor cildirdik gitmiyor allahin belası bir yöntemm

 43. Bende de vardı .ama kurtuldum darısı kızların başına. Merak ediyorsanız anlatayım.
  Annem genişşşşş bir tepsinin içine süt doldurup, yattığım odanın bir köşesine koydu ,sabah uyandığımda saçımdaki bit ve sirkelerin hepsi tepsideki, sütün başına toplanmışlardı. Annem hemen o tepsiyi alıp oturduğumuz sitedeki kedilerin önüne koydu, kedilerde o içi kan dolu bitleri görünce adeta bir birbirleriyle savaşırcasına hepsini yediler ve ben de bu sayede kurtulmuş oldum.

  • hımmm çok ilginç bir yöntem. Daha önce hiç duymadım umarım uydurma bilgi değildir. Birde kedilere vermek yerine çöpe atmayan anneni de kınamadan geçemedim.

 44. Bende 40 gundur kizimla ugrasiyorum herseyi denedim elimle tek tek temizledim yine oldu yine oldu kafayi yicem herseyi yikadim genel temizligede dikkat ediyorum nevresimler carsaflar koltuklar bitek sac boyasi kaldi bide onunla camasir sodasinida denicem.artik biktim sinirlerim cok bozuldu

 45. Benim kızımda da 4 yıla yakındıt var ve hergün yıkanıyor sürekli de bit şampuani ile temizliyoruz da geçmiyor saçlarıda biraz uzun ve kestirmek istemiyor ne yapmalıyım yardımcı olun

  • Melek hanım adaşınız olan melek hanım kendi denediği yöntemden bahsetmiş bence bir deneyin.

   Melek hanımın yazısından alıntı;

   MUTLAKA DENEYIN. …1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayıriyosunuz saç duzlestiricisiyle her tutami bikaç saniye tutakarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu Isıyla yok ediyoruz bu işlemi bi kaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı suruyoruz zeytinyağı ile ıyice ıslatiyoruz biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor çimbizla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarmısak eziyoruz saçın heryerini kapliyoruz sitrec filmle saçın hertarafini kapliyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya ıyce atarak duruluyoruz şampuan yerine bi fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz ıyce oraliyoruz sonra duruluyoruz sonra bitane limonu cigitlerinden ayırıp saça suruyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca kopurtuyoruz duruyoruz sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uclarina sürup Tarakla saçı aciyoruz açılan saça birazdaha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı cikinca saç kurutma makinasiyla kurutuyoruz kuruduktan sonra bi kez daha saç duzestiricisiyle ıyce isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyagli saça sitrecfilm sararak yatıyoruz sabah saçı tariyarak hiç dokunmadan saçı arindirip camasir deterjaniyla yıkayıp sampuanlayip kremleyip en son kurulayip duzlestiriciyle tekrar işi veriyoruz . Biraz zahmetli 1,5 gün ugras veriyosunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan yada taragini hiç kullanmadım tavsiye ediyorum

 46. MUTLAKA DENEYIN. …1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayıriyosunuz saç duzlestiricisiyle her tutami bikaç saniye tutakarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu Isıyla yok ediyoruz bu işlemi bi kaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı suruyoruz zeytinyağı ile ıyice ıslatiyoruz biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor çimbizla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarmısak eziyoruz saçın heryerini kapliyoruz sitrec filmle saçın hertarafini kapliyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya ıyce atarak duruluyoruz şampuan yerine bi fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz ıyce oraliyoruz sonra duruluyoruz sonra bitane limonu cigitlerinden ayırıp saça suruyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca kopurtuyoruz duruyoruz sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uclarina sürup Tarakla saçı aciyoruz açılan saça birazdaha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı cikinca saç kurutma makinasiyla kurutuyoruz kuruduktan sonra bi kez daha saç duzestiricisiyle ıyce isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyagli saça sitrecfilm sararak yatıyoruz sabah saçı tariyarak hiç dokunmadan saçı arindirip camasir deterjaniyla yıkayıp sampuanlayip kremleyip en son kurulayip duzlestiriciyle tekrar işi veriyoruz . Biraz zahmetli 1,5 gün ugras veriyosunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan yada taragini hiç kullanmadım tavsiye ediyorum

 47. bende 3 yıldır vr herşeyi denedim gitmek bilmiyorlar ne yapmalıyım saçlarımıda kestirmek istemiyorum yardımm

 48. bende 3 yıldır var herşeyi denedim gitmiyorlar ne yapmalıyım allah için söyleyin saçlarımıda kestirmek istemiyorum acıyorum onlara yardım ne olurrr

 49. Benim annem biz bitlenince bizi omoy la yikiyo hicde bisey olmuyo o dediklerinizden daha iyi yani 2-3 kere yika sonra bit taragiyla yika valla bisey olmuyo SADECE YIKANIRKEN GOZLER INI KAPAT BISEY OLMAZ

 50. Emziriyorum ve uzun suredir kafam kasiniyodu ven sicak ve yer yuzunden zannediyodum ama biraz onca bi bocek gibi bise geldi elime megersem bitmis :( ne yapabilirim o ilaclari kullanabilir miyim bende lütfen biri yardimci olsun kimseye de soyleyemem cevremde kendim halletmeliyim :(((((

 51. yaren ben bitlerden cok sukur kurtuldum ama sacimda sirkeler kaldi bazilari canli sirke yaptik ama hala sacimsa tek tuk varlar ne yapmami onerirsiniz ????? nolur cvp vrrin yalvaririm

 52. Meraba arkadaşlar ayni sey bendede var benfen kardesime ondan kuzenime geçtı yengem annem kafayı yemek üzere ben ilk sirke teyzem harketi ama hepsi ölüydü bu gün annem sirke aldı kardeşimin ve kuzeninimin saçı islatılar sırkelediler hepsi kaçışmaya başladı nerdeyse yarısını öldü annem kardeşimi yıkadıktan sonra yarısı temizledi ama yumurta nasıl temizlencek bilmiyom

  • asıl sirkeye sirke etki eder. elma sirkesi kokmaz. maruldaki sülükleri bile yakıpöldüren sirke baştaki bit ve sirkenin canını okuyor. ısırdığı yerleri yakıyor ama. kurtulmaya değer

  • elma veya üzüm sirkesi bi çözüm…ilk olarak eczaneden bit ilacı al.!!.sonra kafanın her yerine sür sonra banyo yap.banyoda son durulamada elma veya üzüm sirkesi suya eşit olcak şekilde kafanı yıka..sonra sık bi diş tarakla tara..
   traş köpüğüde bir çözüm…ilk olarak traş köpüğünü kafanın tüm bölümüne yay..yaydıktan sonra yarm saat (30 dk )bekle..sonra yıka..sonrada sık bi diş tarak ile tara..

 53. BENDE BİT VAR 3 AY OLDU ÇIKMAK NEDİR BİLMİYORLAR NE YAPCAM BEN BİT İLACIDA FAYDA ETMEDİ GİBİ NE YAPMAM GEREK

 54. çamaşır sodası en etkili çözüm saç dibinde biraz yakma yapıyo ama sonuç mükemmel saçı sertleştirmemesi içinde saç kremi uygulayın . Ne kadar sirke bit varsa tarağa getiriyo vee sirkelerin çoğu ölü bitlerinde tabikide ama denildiği gibi genel temizlik şart.

 55. Arkadaşlar lütfen panik yapmayın. Paranit bit şampuanı % 100 kesin sonuç verdi şükürler olsun. Geçen hafta tanıştım bit belâsıyla. Oğlum sürekli başını kaşıyınca şüphelendim. Arkadaşıyla parkta oynarlarken kum serptiğini söyledi. Hemen oturtup incelemeye başladım saçlarını. Allahıımm ense kosmındaki saçlarında sirke vardı, hemde 15 tane kadar. İnterneti açıp araştırdım. Ve onları saçından tek tek çekip tırnaklarımla eziverdim. Çıt sesi çıkartıyor canlı sirkeler. Eczaneye koştum durumu anlattım. Paranit bit şampuanını tavsiye ettiler. Eve geldim ve hemen başladım içinden çıkan demir tarakla oğlumun saçlarını taramaya. Beyaz örtünün üzerine 2 tane canlı bit düytü ve yürümeye başladılar. Delirecektimm ömrümde ilk kez bit gördüm. İnternette gördüğüm resim ile aynıydı. İyice taradım saçlarını ve kuru saça şampuanı uyguladım. 10 dakika bekledik ve o arada başına güzelce masaj yaptım. Banyoda güzelce şampuanı durulayıp arıttıktan sonra Dalin şampuan kullandım. Saçları kurulamadan önce tekrar tarağı ile taradım. Birsürü sirke çıktı tarağa. Ve ertesi gün tekrar taradım. Tarağa birkaç tane sirke geldi ama içleri boştu. Yani ölü sirkelerdi bulduklarım. Pul halindeydiler. Ve bugün de aynı işlemi tekrarladım. Allahıma şükür hiçbirşey çıkmadı. Ben böyle kurtuldum bu bit illetinden. Ayrıca genel temizliğe dikkat etmenizi öneririm. Mesela ben hergün yastık kılıfını değiştim oğlumun. Nevresimler yastık kılıfları 60 dedecede yıkadım. Sonuç bu

  • Aylin hanım, kurtuğunuza çok sevindim. Evet genel temizlik şart bit temizliğinde ve vermiş olduğunuz öneri sayesinde bir çok arkadaşımıza faydanız dokunacaktır. Teşşekürler.

   • Ben teşekkür ederim Sevgili İpuçlarım Bit sebebiyle hiç kimse günlerini karartmasın. Haranit şampuan gerçekten çok etkili. İçinden çıkan metal uçlu tarak zaten sirke bırakmıyor saçta. Bu arada uzun süredir bitten kurtulamıyorum diyen arkadaşlar, bitin kaynağını bulmanız gerekli. Siz tavsiyelerime mutlaka uyun arkadaşlar. Başa gelen çekilir derler. Bu bit kâbusu bile olsa. Kurtulacaksınız dert etmeyin. Kolaylıklar ve sabırlar diliyorum. Geçmiş olsun arkadaşlar…

 56. Ne yaptiysam geciremedim tek tek ayitladn bocek ilaci siktim kwelda shampoo ve anti bit kullandim ve saclarim cok dokuluyo bir yontem soyleyin lutfen

  • traş köpüğü kullan traş köpüğünü kafana her tarafına yay.yarım saat beklet.sonra yıka..yıkadıktan sonra sık dişli tarak ile tara ;) bu kadar

  • öncelikle saçın uzunsa toka tutabilecek şekilde kesmelisin sonra her gün saçını önce bit şampuanıyla annnen yıkasın sonra ise makine deterjanı alsın orta derecede sıcak suyla az bir şey ıslatsın ve saçlarındaki sirke bölgelerine uygulasın bit ilacının içinden çıkan taraklar güzelce tarasın sonra da normal tarakla tarasın tabi bu çabuk geçmez arkadaşlar sirke( bitin yumurtaları) ne yazık ki bitler kadar çabuk geçmiyor bunun için saçınızı 2 günde bir ütüleyin ısı verdiği için bit ve sirkeleri yok eder. ve banyo ettikten sonra saçınıza elma ve ya üzüm sirkesi ile maske yapın. elimizden gelen bu kadardır zaten bitler temiz saçta doğurmazlar unutmayın saçınızı siz değil anneniz yıkasın :)

 57. off bende de bit var neredeyse 4 hafta filan oldu sinek ilacai sıktım olmadı bit ilacai aldım geçti ama şuan gene var ya geçmiyor ne yapmalıyım

 58. Yaklaşık 2 aya yakındır bit var bende 2 aydır denemediğim yöntem kalmadı bugun de sizinkini denicem bitler temizleniyor ama sirkeler kalıyor halbuki hergün duş alan bi insanım.
  Bide çocukluğumdan beri hep bitlenirmişim sene de 1 yada 2 sene de 1 bu bi hastalık olabilir mi sizce ?

  • Hatice hanım, sirkelerden sadece duş alarak kurtulmanız imkansızdır. Siz duş alarak kendinizi temizliyorsunuz, ya yastık , havlu, elbiselerinizin sirkelerden kurtardığınızı düşünüyor musunuz? Sirkeler saça yapışarak yaşamlarına devam eden asalak canlılardır. Sadece duş alarak onlardan kurtulamazsınız. Bit tarakları ile taramanız gerekmektedir.
   Ben doktor değilim ama bit sorunu kendini tekrarlayan bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

    • Genel temizlik gerekiyor Hatice hanım. Evdeki tüm eşyaları yıkayın tüm havlular, yastık yorgan kılıfları, battaniyeler vs. kısacası size temas eden herşeyi temizleyin.
     Bit yavruları (sirkeler)her ortamda yetişebilir. Atıyorum sizin yastıklarınızda sirke var ise gene saçınıza geçme tehlikesi vardır.

     Birde sitemizin misafirlerinden Müjgan hanımın bize göndermiş olduğu yorumunu tavsiye edebilirim.
     Müjgan hanımın yorumu ;

     ”Uzun süredir kurtulamayanlar aile hekimine durumu anlatıp ağızdan antibiyotik tedavisi isteyebilirler.
     Bi ay önce köye gitmiştik ve kızımı alışsın diye ordaki ana sınıfına yollamıştım. Döndüğümüzde bademcik iltihabı oldu ve antibiyotik kullandık. Hasta diye o hafta yıkamamıştım biraz iyileşince yıkadım ve saçını tararken bir tane parlak canlı sirke gördüm. Onu ayıkladım sonra bütün saçını kontrol ettim belki otuz tane ölüp kepek haline gelmiş sirke ayıkladım. Yani şans eseri antibiyotik tedavisi almış olması hiç bit görmememizi ve de tüm sirkelerin de ölmesini sağladı.
     Ancak her bitlenmede antibiyotik alınırsa onlara da bir süre sonra hem bitler hem mikroplar direnç geliştirir. O yüzden sadece her yöntemi deneyip kurtulamayanlara doktor tavsiyesiyle antibiyotik öneririm.”

 59. Ben eczaneden antibit,bitekx gibi bir cok sampuan alip uyguladim lakin ne yaptiysam gecmedi daha sonra arastirarak farkli baska yontemler buldum soyle yapabilirsiniz sayet bitlendiyseniz oncelikle saclarinizi zeytinyagi ile ovun. Sonra strecliyerek bir gece bekletin daha sonra sampuanla yikayin sirkeli suyla durulayin ve duzenli olarak banyo yapip saclarinizi tarayin

 60. Bende yaklasik bir haftadir bit var ben haftada en az bir kez banyo yapan bir insanim. Cok sasirdim . Saclarim bayagi uzun onlari kestirmek istemiyorum bu yuzden lutfen bana kesin ve en kisa zamandga gecirecek bir cozum onerin !

 61. Hem bite hem sirkeye en iyi gelen sey sinek ilaci guzelce kafaniza uygulayin tarak ile tarayin bidaha uygulayon tarayin ve bi sure bekletin ve guzelce yikayin hic bisey kalmaz :)

 62. Merhaba. Ben de yaklasik bir aydir bit var. Ama bu bit digildir diye bit sampuani kullanmadim. Taa ki gecen haftaya kadar.gecen haftadan beri bit sampuani kullaniyorum. acikcasi basta bit oldugunu da anlamadim. daha cok bocege venziyordu. cok kotu birsey allah kimseye gostermesinnnn.

 63. bnim saçımda bit çıktı ve hiç geçmiyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin yoksa sizede bulaştırırım.:)))(

 64. Belime kadar upuzun saçlarım var bitlendiğimi anladım kaşıntı vardı kafamda sirkeli su yaptım paranit yaptım karınca böcek ilacı yaptım hiç bişey değişmedi biraz önce çamaşır sodadı ile geçeceğini öğrendim acaba bi bilginiz varsa çamaşır sodası geçirirmi veya başka bi yöntem varmıdır?

  • Konuda gerekli bilgi içermektedir.
   Konudan alıntı: Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm veya elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayın. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsun. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlarsınız. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla veya bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayın.

 65. bende bit vardı yaklaşık 3-4 hafta vardı biz paranit almamıştık sonra annem kafama karınca ilacı sıktı ama işe yaramadı sonra annem paranit almaya karar verdi ve aldı sonr ilacı adık ve hemen kullandık kullanınca kaafam hafifledi ama kafam çok yağlıydı hiç hoşlanmıyordum bu durumdan kafam yağlanıyor sonra kardeşimin kAfsınada deldi bi çözüm bulamadım hals da bitt ve sieke var

 66. Bitlerr iğrencsiiiiiiiiini< geberiinnnn bide okulda bit salgını var kontrol felan ediceklerr inanmıyoruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuummmmm

 67. 3 aydır saçımda bitt var ablamada gecmiş sprey aldıkk gitmedii annemle nenem sinek ilacı sıktı yıne cok kasınıyordu bugun dus almadan once yumurta ve sarımsak surduk ıyıce yıkadıktan sonra 1 bardak sırke ıyıce yedırdık sonra duruladık sımdı kasınma falan yokk :))

 68. Bitleneli bayagi bir zaman olmuşsa bugün anladık ilaçla temizlemek bitler ama yumurtaları sirkeli suya rağmen gitmiyor

 69. Ben on gündür savaşıyorum bitle.ilk gördüğümde saatlerce ağladım.üç çoçugumdada vardı.hemem paranit aldım.ama ertesi günü tekrar gördüm.traş köpüğü yaptım .ve her gün en az iki saat tarıyorum ve elimle tek tek temizliyorum .üçününde saçı kısaltım.ilk gördüğüm an.ve aklınıza gelebilecek her şeyi yıkadım.ve her gün yastık çarşaf ne varsa hergün makineye attım.ve dün tekrar paranitle yıkadım bişey çıkmadı.ayrıca saçı tararken sirkeli su kullandım hergün.çok kötü bişey Allah kimseye yaşatmasın

  • Kurtulmuşsunuz sizi tebrik ederim. Bit ile savaşmak bayağı zahmetli bir iştir. Uyguladığınız yöntemi bizimle de paylaştığınız için teşekkür ederim.

  • Zeynep hanım tek tek temizlemekle bitmez ki bit sorunu. Sonuçta bitten şok bitin yumurtası sorun çıkaracaktır. Bit yumurtaları temizlenmediği sürece yeniden bitlenme ihtimali çok yüksektir.

 70. bende bit 1 hafta önce başlaı önce fark etmedim hergün banyo yapıyodum sacımı sürekli tarıyordum imkansız dedim bügün fark ettim bit oldunu sanırım arkamda oturan kız bitliydi öünkü sacı çok yapık ve pis görünüyordu hemn pazartesi sıramı degiştiricem ve bit ilacı kullanıcam lütfen önerebiliceniz bir bit ilacı vrsa bna söylein birde sacımı bit gidincemi kestirim yoksa şimdimi kestirim bilgi verirseniz sevinirim

 71. zeytinyagi ile ilgili kismi yapiyorum suan fakat sunu anlayamadim sampuan ile derken bit sampuani ilemi yoksa normal bi sampuan ilemi?

 72. Çok yardımcı oldu tşklr :) birde taraklı bir bit ilacı varmış onunda adını biliyosan verirmisin ltfn…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here