İPUÇLARIM

Beden Tipine Göre Zayıflama, Vücut şekline göre nasıl kilo verilir?

Beden Tipine Göre Zayıflama, Vücut şekline göre nasıl kilo verilir?

Yüzlerce çeşit diyet programı olmasına rağmen, herkes istediği gibi zayıflayamaz. Bunun asıl nedeni herkesin aynı vücut yapısına sahip olmamasıdır. Kimisinin üst kısımları genişken, kiminin kalça, kiminin ise bacak kısımları geniştir. Bu yüzden biz benden tiplerini 2 gruba ayıracağız. Bu gruplar çilek ve armut tipi bedenler olarak adlanıyorlar. Gelin şimdi bu beden tiplerini ve bu tiplere ön görülen zayıflama yollarını hep beraber görelim.

Çilek Tipi Vücut

Bu beden tipinde üst beden geniş, alt beden ise dardır. Bu tür beden tipinde kilolar genelde karın, sır omuz ve kol bölgelerinde birikir. Ne kadar kilo verseniz de bu bölgelerdeki kilolardan istediğiniz şekilde kurtulamazsınız. Bunun nedeni şeker metabolizmasını düzenleyen ve yağ birikimini dengeleyen ensülin hormonlarını salgılayan bezlerdir. Bu bezler üst bedende çok daha hassas olduklarından kas ve yağlar burada birikmektedir. Bu yüzden aklınızdan çıkarmamanız gereken şeyler arasında, soslardan, katı yağlardan, katkı maddelerinden uzak durmak ve günde en az 8 ila 10 bardak arası su içmektir.

Çilek Tipi İçin Zayıflama Yöntemi
Pazartesi: Kahvaltı: 1 fincan kadar light süt, 2 dilim kızarmış ekmek. Ara Öğün: 2 adet kivi. Öğle: Limon ve zeytinyağı ilave edilmiş havuç salatası ile birlikte 130 gram kadar karışık sebze çorbası ve bir dilim kızarmış ekmek. İkindi: 2 adet elma yemek kâfidir. Akşam: Limon ve zeytinyağı ilave edilmiş 130 gram kadar haşlanmış karışık sebze. 120 gram kadar ızgara biftek ve 1 dilim kadar ekmek.

Salı: Kahvaltı: 6 adet diyet bisküvi ile birlikte 1 kâse kadar light yoğurt. Ara: 2 adet portakal. Öğle: 120 gram kadar zeytinyağı ilave edilmiş haşlanmış kabak, 120 gram baklagil püresi, 2 dilim ekmek. İkindi: 200 gram çilek veya eş değer bir meyve. Akşam: 100 gram zeytinyağı ilaveli karışık salata, 130 gram ızgara balık, 1 dilim kepekli ekmek.

Çarşamba: Kahvaltı: 5 adet diyet bisküvi ve 1 kâse light süt. Ara: 2 adet elma. Öğle: 140 gram zeytinyağı ve limon ilaveli haşlanmış sebze, 100 gram kadar haşlanmış nohut, 5 adet diyet kraker. İkindi: 2 adet muz. Akşam: 120 gram kadar limon, 1 adet domates ve zeytinyağı ilaveli yeşil salata. Derisi alınmış 120 gram tavuk but ızgara, 2 dilim kızarmış ekmek.

Perşembe: Kahvaltı: 6 adet diyet bisküvi ile birlikte meyveli karışık yoğurt. Ara: 200 gram kadar çilek ya da eş değer bir meyve. Öğle: 150 gram kadar limon ve zeytinyağı ilave edilmiş yeşil salata. 100 gram kadar ızgara balık, 150 gram kadar haşlanmış patates ve 1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz. İkindi: 1 adet taze ananas. Akşam: 120 gram zeytinyağı ile kavrulmuş ve rendelenmiş kabak, 130 gram kadar mercimek çorbası, 2 dilim çavdar ekmeği.

Cuma: Kahvaltı: 2 dilim kızarmış kepekli ekmek ile birlikte bir fincan sütlü kahve. Ara: 2 adet armut. Öğle: 200 gram kadar zeytinyağı ilave edilmiş domates salatası, 130 gram patatesli sebze çorbası, 1 dilim çavdar ekmeği. İkindi: 2 adet portakal. Akşam: 100 gram kadar zeytinyağı ilave edilmiş haşlanmış ıspanak, 125 gram kadar ızgara biftek ve 1 dilim ekmek.

Cumartesi: Kahvaltı: 1 fincan light süt ile birlikte 40 gram kadar cornflakes. Ara: 1 adet elma. Öğle: 150 gram zeytinyağı ilave edilmiş haşlanmış bezelye, maydanozlu ve limonlu 120 gram kadar hindi göğüs ızgara, 1 dilim kepekli ekmek. İkindi: 200 gram kadar çilek ya da eş değer bir meyve. Akşam: 200 gram kadar zeytinyağı ve sirke ilave edilmiş soya filiz salatası, 130 gram teflonda iyice kavrulmuş ıspanak ve 1 dilim kepekli ekmek.

Pazar: Kahvaltı: 1 kâse kadar tahıl ilaveli yoğurt ve 7 adet savoyer bisküvi. Ara: 2 adet armut. Öğle: Limon suyu ve zeytinyağı ilave edilmiş 150 gram kadar karışık salata, 130 gram kadar patates, kabak ve havuç karışımlı püre, 1 adet tavuk göğüsü ızgara ve 8 adet diyet kraker. İkindi: 200 gram kadar çilek veya dengi bir meyve. Akşam: Limon suyu ve zeytinyağı ilave edilmiş 150 gram kadar havuç salatası, 120 gram ızgara tavuk göğüs eti ve 2 dilim çavdar ekmeği.

Hatırlatmalar
• Günlük yağ miktarı 20 gram sızma zeytinyağı.
• Günlük tuz miktarı 5 gram yani 1 çay kaşığı.
• Günlük su miktarı 2 litre yani 8 su bardağı.

zayiflamak (640 x 320)

Armut Tipi Vücut
Bu beden tipinde üst beden dar ama alt beden geniştir. Eğer siz bir bayansanız muhtemelen kalçanız omuzlarınıza göre daha geniştir. Kilo aldığınız zamanlarda en çok kalça kısmından alırsınız. Bunun nedeni ise östrojen hormonunuzdur. Vücudunuzun bu bölgesindeki yağ dokuları diğer bölgelere göre daha hassastırlar. Eğer bu beden tipine sahipseniz selülit sorununuz diğer beden tipine göre çok daha fazla olabilir. Bu yüzden sizlerin unutmaması gerekenler arasında taze meyve, sebze, nebati proteinli gıdalar ve az tuzlu besinler sizlerin dostudur.

Pazartesi: Kahvaltı: 1 su bardağı kadar taze sıkılmış portakal suyu, 4 adet kepekli bisküvi. Ara: 2 adet armut. Öğle: Fırında pişirilmiş 100 gram kadar karışık taze sebze, 1 kahve fincanı kadar pirinç ve domates ile hazırlanmış pilav ve 6 adet kepekli bisküvi ile 100 gram kadar hindi but ızgara. İkindi: 200 gram kadar çilek veya dengi bir meyve. Akşam: 70 gram kadar havuç salatası, tavuk göğsü 100 gram kadar ve 1 dilim kızarmış çavdar ekmeği.

Salı: Kahvaltı: 4 adet kepekli bisküvi ile birlikte 1 fincan sütlü kahve. Ara: 1 adet elma. Öğle: Kapari, zeytinyağı ve sirke ilave edilmiş 100 gram karışık salata, 40 gram patatesli sebze çorbası, haşlanmış dana eti 100 gram kadar ve 1 dilim mısır ekmeği. İkindi: 2 adet kivi. Akşam: 150 gram sirke ve zeytinyağı ilave edilmiş roka salatası, 120 gram az yağlı beyaz peynir ile birlikte 2 dilim kepekli ekmek.

Çarşamba: Kahvaltı: 20 gram yulaflı müsli ile birlikte 1 kâse light yoğurt. Ara: 2 adet elma. Öğle: Limon, zeytinyağı ve 1 adet domates ilave edilmiş 100 gramlık roka salatası, 40 gram ıspanaklı makarna, 100 gram kadar ızgara balık ile birlikte 1 dilim ekmek. İkindi: 2 adet armut. Akşam: 120 gram kadar 1 adet turp, zeytinyağı ve limon ilave edilmiş marul salatası, 130 gram ızgara balık ve 2 dilim kepekli ekmek.

Perşembe: Kahvaltı: 1 fincan light yoğurt ve 20 gram kepekli müsli. Ara: 1 su bardağı portakal ve kivi suyu karışımı. Öğle: 150 gram kadar haşlanmış taze fasulye, 60 gram kadar enginarlı makarna, haşlanmış et 100 gram ve bir dilim ekmek. İkindi: 150 gram çilek veya dengi bir meyve. Akşam: 130 gram limon ve zeytinyağı ilave edilmiş roka salatası, haşlanmış hindi but 100 gram ve 2 dilim kızarmış ekmek.

Cuma: Kahvaltı: 1 fincan limonlu çay, 1 dilim kızarmış ekmek ama 1 çay kaşığı kadar reçel sürülmüş olmalı. Ara: light yoğurt 150 gram. Öğle: 100 gram teflon tavada pişirilmiş patlıcan, 1 havuç ve 1 kahve fincanı pirinç ile hazırlanmış pilav, balık ızgara 100 gram ve 1 dilim çavdar ekmeği. İkindi: 1 adet elma. Akşam: Zeytinyağı ilave edilen haşlanmış sebze 100 gram kadar, ızgara biftek 1 adet ve 1 dilim çavdar ekmeği.

Cumartesi: Kahvaltı: 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu ve 1 dilim çavdar ekmeği. Ara: 2 adet kivi. Öğle: Haşlanmış taze fasulye 100 gram kadar, 1 kahve fincanı pirinç ile hazırlanan pilav, ızgara balık 100 gram ve 1 dilim ekmek. İkindi: 1 adet elma. Akşam: 130 gram kadar sirke ve zeytinyağı ilaveli salata, haşlanmış balık 150 gram ve bir dilim çavdar ekmeği.

Pazar: Kahvaltı: 4 adet diyet bisküvi ile birlikte 1 fincan light süt. Ara: 1 kâse karışık meyve salatası. Öğle: Limon ve zeytinyağı ilaveli yeşil salata, sebze çorbası 50 gram kadar, ızgara balık 100 gram ve bir dilim çavdar ekmeği. İkindi: 200 gram çilek ya da eş değeri bir meyve. Akşam: Limon ve zeytinyağı ilave edilen 130 gramlık marul salatası, sebze iel beraber haşlanmış et 100 gram kadar ve bir dilim kepekli ekmek.

Hatırlatmalar
• Günlük yağ miktarı 20 gram yani 1,5 çorba kaşığı sızma zeytinyağı.
• Günlük tuz miktarı 5 gram yani 1 çay kaşığı.
• Günlük su miktarı 2 litre yani 8 bardak su.

Armut Tipi İçin Önemli Kurallar
• Yağsız et ve balık çeşitleri ile taze peynir ile light yoğurtlara önem verin.
• Konserve ve uzun süre bekletilen ayrıca salamura yiyeceklerden uzak durun.
• Yemeklerinizin tadını zenginleştirmek için baharatları kullanın.
• Yağsız pişirme yöntemi için ızgara, fırın, haşlama, kağıtda ya da buharda pişirme yöntemlerini tercih edin.

Çilek Tipi İçin Önemli Kurallar
• Öğünlerinizde meyve, sebze ve kepekli besinlere önem verin.
• Peynir, et ve balık gibi besinlerin az yağlı olmasına dikkat edin.
• Süt kreması, tereyağı ve konserve gibi yiyeceklerden uzak durun.
• Zeytinyağından asla vazgeçmeyin.
• Kızartmalardan uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Dilara dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım ben belim dar yani ince ama kalçalarım ve basenlerim var zayıflamak istiyorum ancak armut tipi için verdiğiniz diyet listesi her gün uygulamak imkansız yani evde kafama göre yiyemiyorum ne yemek pişerse o maalesef ama bi 6-8 kilo kadar vermek istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz? ????

 2. dilay dedi ki:

  yanlış şşş sakın cevap verme ne diyosam odur….

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Dilay hanım, yorumunuzdaki hiddete bir anlamam veremedim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.