İPUÇLARIM

Taze balık buzlukta nasıl saklanır

Taze balık buzlukta nasıl saklanır

Deniz ürünleri bakımdan çok zengin topraklara sahibiz. Denizlerimizde 100’lerce balık çeşiti bulunmaktadır. En çok tükettiğimiz balıklar arasında hamsi, palamut, istavrit üst sıraları zorlayanlarındandır.
Aldığımız balıkları nasıl muhafaza edileceği hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Balık nasıl saklanır?

Balık etinin diriliğini korumak için hafifçe tuzlamak yararlıdır. Önceden dondurup buzu çözülmüş bir baliği yeniden dondurmadan tüketilmesi gerekir.
Balıklar ortalama 20 derecede (oda sıcaklığında) 20 saat kadar bozulmadan, tazeliğini kaybetmeden saklanabilir. Bu bilgi kış ayları için geçerlidir, yaz aylarında ortam daha sıcak olduğu için süre azalacaktır. Mümkün oldukça alış verişten sonra baliği temizleyip buzdolabına koyunuz.
Balığı haftalarca saklamak için –18 (eksi 18) dereceye ayarladığınız dondurucularda muhafaza edin. Baliğin çeşitine ve kilosuna göre 3 ile 8 ay arasında dondurucuda balık muhafaza edilir. Hamsi, sardalye gibi ufak balıklar 3 ay,1 kilo civarında çipura ve lüfer gibi balıklar 5-6 ay, değeri 1 kilodan büyük olan balıklar ise 6-8 ay -18 derecede saklanabilir. Buzluk ayarını -25 civarına getirseniz yaklaşık %50 saklama süresini artıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.