Bebeklere Nane Ne Zaman Verilmelidir?

                Bebeğinizi kucağınıza aldınız. Sizinle olduğu andan itibaren her şeyine olduğu gibi beslenmesine de büyük bir özen gösteriyorsunuz. Yalnız bu konuda çok çeşitli şeyler kafanızı karıştırmış olabilir. Bebeğiniz gelişip ek besinlere yöneleceği döneme yaklaştıkça, birçok besin gibi nane için de uygun zamanı merak ediyorsunuzdur. Sindirimden bağışıklığa neredeyse her şeye iyi gelen nanenin bebeklere verilmesi için uygun görülen zaman, ilk altı aydan sonra ek gıdaların başladığı zaman oluyor.

İlk 6 ay mutlaka anne sütü

                Uzmanlar ilk 6 ay boyunca anne sütü ile besleme konusunda hemfikirler, bu süreçten sonra bebeğinize yavaş yavaş kabak, patates, havuç gibi sebzeleri püre veya çorba halinde vermeye başlayabilirsiniz. Vereceğiniz sebzelere ek olarak maydanoz ve taze nane de verebilirsiniz. Naneyi dilerseniz besinlerin içinde dilerseniz çay şeklinde vermeniz mümkün. Altı aydan sonraki besine geçiş sürecinde sebzeler öncelikli olmalıdır.

Nanenin rahatlatıcı etkisi

                Nane çayı temel olarak bebeklerde gaz sancılarını önlediği için çok bilinir ve tercih edilir, fakat bunun için öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Nanenin hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğundan hem bebeğinizde gaz sancılarını azaltır, hem de idrar sökülmesini kolaylaştırır. Yatıştırıcı bir etki yaptığından da bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Bu yüzden öncelikle bir doktora danışarak, altı aylık anne sütüyle beslenme sürecinden sonra, bebeğinize doktorunuzun da onayıyla nane verebilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.