İPUÇLARIM

Bebeklere Nane Ne Zaman Verilmelidir?

Bebeklere Nane Ne Zaman Verilmelidir?

                Bebeğinizi kucağınıza aldınız. Sizinle olduğu andan itibaren her şeyine olduğu gibi beslenmesine de büyük bir özen gösteriyorsunuz. Yalnız bu konuda çok çeşitli şeyler kafanızı karıştırmış olabilir. Bebeğiniz gelişip ek besinlere yöneleceği döneme yaklaştıkça, birçok besin gibi nane için de uygun zamanı merak ediyorsunuzdur. Sindirimden bağışıklığa neredeyse her şeye iyi gelen nanenin bebeklere verilmesi için uygun görülen zaman, ilk altı aydan sonra ek gıdaların başladığı zaman oluyor.

İlk 6 ay mutlaka anne sütü

                Uzmanlar ilk 6 ay boyunca anne sütü ile besleme konusunda hemfikirler, bu süreçten sonra bebeğinize yavaş yavaş kabak, patates, havuç gibi sebzeleri püre veya çorba halinde vermeye başlayabilirsiniz. Vereceğiniz sebzelere ek olarak maydanoz ve taze nane de verebilirsiniz. Naneyi dilerseniz besinlerin içinde dilerseniz çay şeklinde vermeniz mümkün. Altı aydan sonraki besine geçiş sürecinde sebzeler öncelikli olmalıdır.

Nanenin rahatlatıcı etkisi

                Nane çayı temel olarak bebeklerde gaz sancılarını önlediği için çok bilinir ve tercih edilir, fakat bunun için öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Nanenin hazmı kolaylaştırıcı etkisi olduğundan hem bebeğinizde gaz sancılarını azaltır, hem de idrar sökülmesini kolaylaştırır. Yatıştırıcı bir etki yaptığından da bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Bu yüzden öncelikle bir doktora danışarak, altı aylık anne sütüyle beslenme sürecinden sonra, bebeğinize doktorunuzun da onayıyla nane verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hasibe dedi ki:

  40 günlük çocuğa nane cayi içirilir mi?

 2. Seçim dedi ki:

  Mrb benim kızım şu an 7 aylık burnu tikali ve genzinde balgam var onu nasıl acablrm ? Nane çayı iyi gelmez mı?

 3. tuçe dedi ki:

  verilmezmi yani

 4. Ahmet Toptaş dedi ki:

  Çocuklara bitki verirken çok dikkatli olmak gerekir.
  Avrupa Birliği adına bilimsel çalışmalar yapan ESCOP’a düzenlenmiş bir kitap yayınlandı. Bu kitapta çocuklara verilebilecek 55 adet bitkinin yaş gruplarına göre kullanım miktarı ve uyarılar verilmektedir. Örnek olarak nane 4 yaşından itibaren çocuklara verilebilir. 12 yaşından küçük çocuklara ıhlamur verilmez.

  Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, ÇOCUKLARDA BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Kaynak yayınları, 2015.

  1. tuçe dedi ki:

   hmm tşk yinede

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.