Yeni annelerden sorular ve cevapları

Tecrübeli anneler sorularınızı cevaplıyor: Siz de tecrübeye değer veriyorsanız sorunuzu sorun ve diğer annelerden tavsiyeler alın.

Yeni annelerden sorular ve cevapları

Bu yazımızda yayında olduğumuz süre boyunca sizden gelen tüm soruları ve bu sorulara diğer anneler tarafından verilen yanıtları derledik. Eğer burada listelenmemiş bir sorunuz varsa yorum kısmında sorabilirsiniz. En kısa sürede en tecrübeli anneler tarafından yanıtlanacaktır.

 1. Hangi Sıklıkla Emzirmeliyim?
 2. Gazını Nasıl Çıkartabilirim?
 3. Gece Hiç Uyumuyor! Neden?
 4. Korkak Olmasını Nasıl Engellerim?
 5. Emmeyi Reddediyor, Ne Yapmam Gerekiyor?
 6. Neden Bu Kadar Çok Salya Akıtıyor?
 7. Kulağını Nasıl Temizlerim?
 8. Başparmağını Emiyor, Ne Yapmalıyım?
 9. Emzirmeyi Nasıl Kesebilirim, Biberona Nasıl Alıştırırım?
 10. Ağzında Pamukçuk Varken Bebeğimi Emzirmeli miyim?
 11. Gün İçerisinde Ne Kadar Meyve Suyu İçmeli?
 12. Herhangi Bir Meyve Suyunu İçebilir mi?
 13. Meyve Suyunu Sulandırmalı mıyım?
 14. 239 ml Sıvı Kuralı Ne Kadar Süre İle Uygulanmalıdır?
 15. Bebeğim İçin Güvenli Evi Nasıl Sağlarım?
 16. Durmadan Ağlıyor. Neden?
 17. Durmadan Ağlayan Bebeğimi Nasıl Sustururum?
 18. Kakasının Rengi Ya da Katılığı Değişirse Endişelenmeli miyim?
 19. Bebeğim Ateşli Nöbet Geçirirse Ne Yapmalıyım?
 20. Bebekte Ateşi Ölçmenin En İyi Yolu Nedir?
 21. İshal Oldu. Ne yapmalıyım?
 22. Yeni Doğan Bebeğimi Nerede Yıkamalıyım?

Bebeğimi Hangi Sıklıkla Emzirmeliyim?

Bir emzirme öğününde annenin bir göğsü tamamen sütsüz kalana dek emzirmeye devam edilmelidir. Eğer bu noktadan sonra bebek hala süt içmek istiyorsa emzirmeye diğer göğüs ile devam edilebilir. Emzirme tamamlandığında bir memede hala süt kalmış ise ikinci emzirme zamanında yarım kalan meme önce verilmeli ve yarım süt dolu olan memenin tamamen boşaltılması sağlanmalıdır. Bebekler ilk günlerde her 3 ya da 3 saatte bir, ilk ayın sonuna dek 3 ya da 4 saatte bir emzirilmelidir. Başka bir değiş ile bebek 24 saatin içerisinde 7 y ada 8 defa beslenmelidir. Bebek ilk ayını tamamladığında günde 5 ya da 6 defa bebek emzirilmelidir. Her emzirme sonrasında anne göğsündeki süt artmaya başlayacaktır. Bu yüzden de zaman içerisinde emzirme aralıkları da uzamaya başlayacaktır.

Yeni doğan bebekler genelde ilk aylarda hemen hemen her uyandıklarında açlık hisseder ve emzirilmek isterler. Her bebek istediği zaman mutlak suretle emzirilmelidir. Bebeğinizin aç olduğunu bebeğiniz ağzını açtığında ve sonunda da ağlamak sureti ile sizinle iletişim kurmaya çalıştığında anlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için ne kadar süre emzirmeliyim yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğimin Gazını Nasıl Çıkartabilirim?

Dik olarak oturun ve bu sırada da bebeğinizi arkadan tutup bir eliniz ile destekleyin ve bebeğinizin çenesini omzunuza yerleştirin. Bu sırada diğer eliniz yardımı ile bebeğinizin sırtını yavaşça sıvazlayın. Bu olaya yardımcı olmak için isterseniz bu uygulamayı yaparken sallanan bir sandalyeye oturup hafif bir şekilde sallanabilirsiniz. Daha sonra bebeğinizi göbeğinin üzerine kucağınıza uzandırın ve bu sırada bebeğinizin başının göğsünün olduğu seviyenin üstünde olmasına özen gösterin.

Bebeğin gazını çıkartmanın en iyi yolu makalemize de göz atabilirsiniz.

Bebeğim Gece Hiç Uyumuyor! Neden?

Bebeğinizin şekerlemelerini kontrol altına alarak başlayın. Örneğin eğer bebeğiniz 3 saat boyunca uzunca bir şekerleme yaptıysa onu nazik bir şekilde uyandırın ve onunla oyunlar oynayın ya da onu besleyin. Gün içerisindeki şekerleme saatlerini azaltın ve böylece gece uykusunu uzatmış olun. Bu uygulamayı bebeğiniz geceleri çok daha uzun bir süre boyunca uyumaya alışana dek sürdürün.

Sağlıklı bebeğiniz gece aniden huzursuzlandı ise ve tıbbi bir yardıma ihtiyacı varsa bu durumu görmezden gelmemelisiniz. Ancak bebeğiniz hiçbir sağlık sorunu yokken gece uyumamayı sürekli olarak tercih ediyor ise bu durum zamanla bebeğinizde alışkanlık yaratabilir. Unutmayın bebeğinizi biraz ağlayıp yorulmaya bırakmadan önce mutlaka onu kontrol edin ve sizin ilginize mi yoksa tıbbi bir gereksinime mi ihtiyacı olup olmadığını anlamayı unutmayın.

Bebeğimin Korkak Olmasını Nasıl Engellerim?

Bebekler korkularını ebeveynlerinden alırlar. Eğer anne ya da baba ortamdaki ya da dışarıdaki seslere bebekleri yanındayken aniden tepki verirler ise bebekleri de aynı şekilde bu seslere tepki verirler. Ebeveyn herhangi bir nedenden dolayı çığlık atar ise bebekte çığlık atar.

Bebek her yere düştüğünde koşup onu kaldırmamak ve hemen kucağınıza almamaktır. Eğer bebeğiniz yürümeyi öğrenirken her an koşup onu kucağınıza alıp sararsanız bu durum bebekte korku durumu yaratabilir. Bir yaşın altında olan bebekler oldukları yerde hafifçe düşebilirler ama oldukları yerde düştükleri için kendilerini kötü bir şekilde incitmezler.

Bebeğim Emmeyi Reddediyor, Ne Yapmam Gerekiyor?

 • Eğer bebek hasta ise annenin sütü sağılıp bebeğe verilebilir. Emzirme sakin ve sessiz bir ortamda dikkat dağılması önlenerek verilebilir.
 • Bebeğin acıyan bir yeri olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Bebeğin ağzında pamukçuk var ise tedavi edilmelidir ve eğer bebek diş çıkarıyor ise sabırlı olunmalı ve burun tıkanıklığı var ise bebeğin burnu açılmalıdır.
 • Anne bir süre boyunca işinden izin almalı ve bebeği ile vakit geçirmelidir. Anne, kokusunu bırakmalı ve bebeğini doğru bir şekilde emzirdiğinden emin olmalıdır.
 • Yalancı ret olayının doğal olduğu hatırlanmalı ayrıca bebeğin memeyi tutması için beklenmelidir.
 • Bebeğin ağzına gerekirse süt sağılabilir ve bebek farklı pozisyonlarda emzirilebilir.
 • Bebeğin başına bastırılmamasına dikkat edilmelidir. Eğer gerekir ise sağılmak sureti ile kısa bir süre anne sütü kaşık ya da bardak ile verilmelidir.
 • Kesinlikle emzik ya da biberon kullanılmamalıdır.
 • Anne ve bebek arasında tensel temas mutlaka sağlanmalıdır ve anne bebeğini sık aralıklarla kucaklamalı ve okşamalıdır ayrıca bebek her istediğinde emzirilmelidir.
 • Tensel teması sağlamlaştırmak için anne ile bebeği birlikte uzanabilirler.
 • Annenin yemiş olduğu besinlerin aroması ya da kokusu süte geçebilir bu yüzden de koku veren besinlerin yenmemesine dikkat edilmelidir.
 • Bunun dışında çay, kola ya da kahvedeki kafein ve benzeri maddeler anne sütüne geçebilir ve bebeği huzursuz edebilir. Bu yüzden anne kahve, kola ya da çay gibi içecekleri fazlaca tüketmemeye dikkat etmelidir.
 • Bebeğin olduğu evde sigara kesinlikle içilmemelidir.
 • Annenin işe başlaması, anneden ayrılma, çok sık bir şekilde bakıcı değiştirme, yeni gelen bakıcı, aile düzeninde meydana gelen değişiklikler, annede meydana gelen hastalıklar veya mastit, annenin adet görmeye başlaması ya da annenin kokusunda meydana gelen değişiklik.

Bebeğimin Neden Bu Kadar Çok Salyası Akıyor?

Bebeğiniz doğduktan iki ay sonra salyasının akması çok doğaldır ve bu salya akması dönemi tüm dişlerinin çıkmasına kadar devam eder. Diş çıkarma tamamlandıktan sonra bazı bebeklerde salya akma durumu devam eder. Diş çıkarmadan sonra salya akma durumu genelde burun tıkanıklığa ya da alerji sorununa bağlıdır.

Fakat bazı bebekler diğer bebeklere göre çok daha fazla salya akıtırlar. İnsanlar bunun nedenini bebeğin diş çıkarmasına yorumlarken bunun asıl nedeni bebeğin yetişkinler kadar tükürük salgılayan tükürük bezidir. Yetişkinler kadar fazla tükürük salgılayan bir bebek bu tükürüğü mutlaka bir şekilde dışarı atmak zorundadır. Elbette telaş edilecek kadar önemli olmasa da yine de bir doktor kontrolü özellikle bebeklerde şattır.

Kulağını Nasıl Temizlerim?

Çok gerekli değilse kulak içini temizlemekten uzak durun. İlla temizlemeniz gerekiyorsa banyodan sonra, özellikle bebeğin hareketli olmadığı bir anda (mesela uyurken) temiz pamuklu bir kulak temizleme çubuğu yardımı ile nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Başparmağını Emiyor, Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin parmağını emmesinde hiçbir sorun yoktur. Bu noktada bebeğinizin parmak emmesini sorun haline getirmek yerine parmak emme alışkanlığının bebeğinize ileriki yaşlarda sorun yaratıp yaratmayacağını araştırmanız çok daha doğru olacaktır. İşte bu noktada sorulması gereken 2 önemli soruyu sizler için yanıtladık. Bu sorulardan ilki bebeğinizin başparmağını emmesi tavşan dişlere neden olur mu, ikincisi ise bebeğinizin başparmağını emmesi henüz çıkmamış olan dişlerine zarar verebilir mi?

Tavşan dişlere neden olabilir mi?

Eğer bebeğiniz başparmağını kalıcı dişleri çıkmaya başladığında hala devam ettiriyor ise maalesef bu durum tavşan dişlerin çıkmasına neden olabilir. Ama bu durum için bebeğiniziz ilk yılında endişe etmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Bebeğiniz biraz büyüyüp diğer çocuklar ile iletişime geçince başparmak emme huylarından kendiliğinden vazgeçerler.

Henüz çıkmamış dişlere zarar verebilir mi?

Aslına bakarsanız sevgili anneler bebeğinizin başparmağını emmesi emzikten uzak durması açısından faydalı bir durumdur. Ve hayır bebeğinizin başparmağını emmesi henüz çıkmamış olan dişlerine hiçbir zarar vermez. O yüzden bu konuda bebeğinizi sıkmayın ve endişelenmeyin.

Emzirmeyi Nasıl Kesebilirim, Biberona Nasıl Alıştırırım?

 • Bebeğinizin bir emzirme saatini kesmek ve o saatte bebeğinizi emzirmek yerine ona biberon ile mama vermekle işe başlayın.
 • Bu emzirme saati eksikliği nedeni ile aşağı inme yani sütünüzün akması durumunda sadece bu baskıyı azaltacak derecede sütünüzü pompa ile çekin.
 • Sütünüzü çektikten sonra soğuk bir el havlusunu göğüslerinizin üstüne koyun ve kollarınızı kavuşturun.
 • Havluya sıkıca sarılmış bir şekilde 5 ila 10 dakika kadar bekleyin.
 • Sütün aşağı inmesi hissini her duyduğunuz zaman bu işlemi hemen uygulayın. Bu uygulama vücudunuza sütün üretimini durdurması için gerekli olan mesajı verecektir.
 • 3 gün boyunca tekrar ettikten sonra bir emzirme saatini daha eksiltin.
 • Bebeğiniz tam anlaması ile vazgeçene dek her 3 günde bir emzirme saatlerinden birini biberon ile beslemeye çevirin.

Ağzında Pamukçuk Varken Bebeğimi Emzirmeli miyim?

Evet, devam edebilirsiniz ama eskisi kadar uzun bir süre değil. Bebeğinizi besleme süresini eskisi gibi 30 ila 40 dakika değil her bir beslemede 20 dakika kadar sürdürmelisiniz. Çünkü bebeğinizdeki pamukçuk yüzünden emme işlemi bebeğinize acı verebilir. Genelde pamukçuk rahatsızlığı en fazla 48 saat içinde tedavi edilmelidir ve bu 48 saat süre zarfında bebeği emzirmekten kaçınmalısınız.

Bebeği emzirmeye ara vermek demek bebeği beslemeye ara vermek demek değildir. Bu yüzden bu 48 saat süren tedavi boyunca bebeğinizi biberon ile besleyin. Fakat biberon ile bebeğinizi beslerken her beslemeden sonra biberon başlığını çıkartın ve yeni ya da temiz olan biberon başlığını biberona takın. Eski biberon başlıklarını yıkayıp iyice temizlemeden tekrar aynı biberona takmayın.

Gün İçerisinde Ne Kadar Meyve Suyu İçmeli?

Olağan üstü sıcak hava koşullarında yaşamıyorsanız o zaman bir yaş altı bir bebeğin meyve suyu da dâhil olmak üzere günlük ihtiyacı olan sıvı miktarı yaklaşık olarak 239 ml kadardır. Eğer bebeğiniz günlük olarak 239 ml mama yiyor ya da süt içiyor ise ve sizde ona atıştırsın diye arada 50-60 ml kadar meyve suyu verirseniz bu sorun olmaz. Bebeğinizi meyve suyu ile doyurmamalısınız her zamanki gibi süt ya da mama ile doyurmalı ve meyve suyunu ek bir besin olarak bebeğinize vermelisiniz.

Herhangi Bir Meyve Suyunu İçebilir mi?

Ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri halis %100 meyve suyudur. Çünkü bebeğinizin hazır meyve sularındaki yapay şekere hiç ihtiyacı yoktur. Bu yüzden doğal ve taze meyve suları hazırlamalı ve içlerinden istediğiniz meyveyi seçmelisiniz.

Fakat sevgili hanımlar aklınızdan çıkarmamanız gereken şey özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen narenciye alerjisidir. Bu yüzden anneler özellikle yeni doğum yapan anneler narenciye suyundan uzak durmalıdırlar. Unutmayın 9 veya 10 aydan önce portakal suyu olmaz.

Meyve Suyunu Sulandırmalı mıyım?

Meyve suyunu sulandırmak tek kelime ile harika bir fikirdir. Çünkü içerisindeki şeker de bu sayede kesilmiş olur. Sizde bebeğiniz bu tada alıştıkça meyve suyunun içerisindeki suyu yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Eğer bebeğiniz meyve suyu içmeyi seviyorsa ise o zaman meyve suyunu ileriki zamanlarda sulandırabilirsiniz yani 2. ya da 3. yılda bile.

239 ml Sıvı Kuralı Ne Kadar Süre İle Uygulanmalıdır?

239 ml sıvı kuralı bebeğiniz yedi, sekiz ya da dokuz aylık olana dek uygulanmalıdır. Bebeğiniz tamamı ile katı yemekler ve meyve suyu ve mama ile beslenmeye başlayıncaya kadar alması gereken en az sıvı miktarıdır.

Bebeğim İçin Güvenli Evi Nasıl Sağlarım?

 1. Evdeki tüm ilaçları reçeteli ya da reçetesiz fark etmez hepsini evladınızın ulaşamayacağı bir yere kaldırın.
 2. Evinizi ve varsa bahçenizi zehirli bitki ya da otlardan arındırın ve sürekli kontrol edin.
 3. Merdivenlerinize ya da girebileceği elektrikli eşyaların veya çeşitli aletlerin olduğu odalara bebek kapıları takın.
 4. Eğer evinizde yani bahçenizde havuzunuz var ise girişlerinde her daim bir kapı olduğunun ve her an emniyetli olduklarının kontrolünü yapın.
 5. Evdeki tüm elektrik prizlerini plastik bir kapak ile kapatın. Bu kapakları hırdavatçılarda ya da mağazaların bebek bölümleri raflarında bulabilirsiniz.
 6. Ulaşabileceği tüm masalara yemek ve kahve masaları dahil hepsinin köşelerine koruma takın.
 7. Evdeki tüm kırılacak eşyaları kristaller, çiniler vs hepsini ulaşamayacağı bir yere kaldırın. Eşyaları kaldırdığınız yerin yukarda olması güvenliği tam sağlamaz önemli olan evladınızın ulaşsa dahi kapağını açamayacağı bir dolapta olmasıdır.
 8. İçi pamuk dolgulu bir banyo musluğu kabı alın çünkü bebekler banyo küvetinde ne kadar dikkatli yıkarsanız yıkayın kayabilirler ve başlarını musluğa çarpabilirler.
 9. Evdeki çekmeceler, dolaplara hatta ve hatta tuvalet kapağına dahi kilit mandalı takın.
 10. Bebek karyolasının ve portatif çocuk parkının parmaklık aralarının 6 cm’den fazla olmamasına dikkat edin. Bu şekilde bebeğiniz başını ya da vücudunu bu parmaklıklardan geçirmeye kalkmayacaktır ve böylece parmaklıklar arasında sıkışma tehlikesi yaşamayacaktır.

Bebeğim Durmadan Ağlıyor. Neden?

Çünkü bebeğiniz konuşmayı bilmediği için canının yandığını, sağlığında bir sorun olduğunu, sıkıldığını ve sizinle oynamak istediğini size söylemek için bildiği tek şeyi yani ağlamayı kullanıyor. Ağlayarak aslında sizinle iletişim kurmaya çalışıyor.

 • Yapmanız gereken ilk şey bebeğinize yakından bakıp acıya neden olabilecek fiziksel bir sorun olup olmadığına bir bakın.
 • Özellikle ve özellikle bilek ve ayak çevresini saran sıkı kıyafetleri kontrol edin.
 • Eğer kıyafetler sıkı ise bebeğinizin ayaklarına ve bileklerine giden kan dolaşımını kesebilir ve bu durumda acıya neden olabilir.
 • Bazı bebekler kendi saçlarını dahi parmakları çevresine dolayarak kendi kan dolaşımlarını kesebilir ve kendi canlarını bilmeden acıtabilirler.

Eğer bu saydığım durumlar söz konusu değil ise o zaman doktorunuza baş vurmanız gereken durumları bilmeniz gerekmektedir.

Doktora Baş Vurmanız Gereken Durumlar

 • Ağlaması mızmızlanmaktan daha çok acı çektiğini işaret eden bir ağlama şekli ise.
 • Ağlamaya başladığında iki veya üç saat boyunca durmaksızın ağlıyorsa.
 • Özellikle üç aydan küçük ise.
 • Ateş, soğuk algınlığı veya iştah kaybı var ise.
 • Bilmeden de olsa zarar verdiğinizi düşünüyorsanız.
 • Ağlamasını kesmesi için sert bir şekilde sarsmışsanız.
 • Ağlarken aynı zamanda kabızlık, kusma yada ishal durumu varsa.
 • Ağlamasını artık durduramıyor ve bu durum sizi bitkinliğe sürüklediyse.

Durmadan Ağlayan Bebeğimi Nasıl Sustururum?

 • İlk önce hemen çarşıya gidin ve pahalı olmayan bir teyp alın.
 • Daha sonra siz varsa eşiniz ve bebeğiniz bir araya gelin ve en az 5 dakikalık bir teyp kaydı yapın.
 • Bu kayıtta bebeğiniz ile konuşun yumuşak ve sakin ve sevecen cümleler kurun.
 • Daha sonra bebeğinizin şekerleme ya da uyuma saati geldiğinde tabi uyumayacak ya da şekerleme yapmayacak bunun yerine çığlıklar atacak ama olsun yinede siz bebeğinizi nazikçe yerine yatırın stres yapmayın ve bunu bebeğinize hissettirmeyin.
 • Daha sonrasında kayıt yaptığınız teybi açın ve ona dinlettirin. Ses çok yüksek veya çok alçak olmasın dikkat edin.
 • Bu sayede bebeğiniz onunla konuşan sakin, yumuşak ve sevecen sesinizi duyacak ve uyuyacaktır.
 • Bu teyp yöntemi özellikle şekerleme ve uyku vakti için fazlasıyla işe yarayan bir yöntemdir.
 • Onu elinize alıp yürümeyin, sallamayın yada ninnilerle uğraşmayın bırakın bebeğiniz kendi kendine uykuya dalsın.

Kakasının Rengi Ya da Katılığı Değişirse Endişelenmeli miyim?

Bebekteki renk ve katılık olayı beslenme ile ve çocuğunuzun yaşıyla alakalıdır. Birkaç kez anne olmuş hanımlar çok iyi bilir ki, 4 haftalık bir bebeğin altını değiştirmek ile 10 haftalık bir bebeğin altını değiştirmek arasında dağlar kadar fark vardır. Tüm bunların dışında elbette emzirilerek beslenen bir bebek ile mama ile beslenen bir bebeğin bezi arasında da fark vardır.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bebeğiniz, zaman içerisinde sizin yediğiniz örneğin pirinç, muz, havuç gibi gıdalar nedeni ile kabızlık çekebilirler. Böyle bir durum daha sert bir kakaya ve renk değişimine neden olacaktır. Tabi tam aksi olarak da bol miktarda meyve suyu ve fazla miktarda şeker tüketmenizde bebeğin kakasının daha fazla gevşek olmasına neden olacaktır.

Eğer bu gibi durumlar bebeğinizde bir, iki günden daha fazla sürerse hemen bebeğinizin doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin kakası koyu siyah bir renge dönüşmüş ise bu durum hemen doktorunuzu aramanızı gerektiren türden bir durumdur. Çünkü böyle bir durum muhtemel bir sindirim sistemi sorununun habercisi olabilir.

Bebeğim Ateşli Nöbet Geçirirse Ne Yapmalıyım?

Hemen doktora götürün. Bebeğinize hafif kıyafetler giydirmeyi alışkanlık haline getirin. Yani ona ayaklı tulumlar giydirmekten kaçının.

Çünkü, bebeğinizin ateşi 38.3 dereceye kadar çıktı ama siz ona bu duruma rağmen tulum giydirdiniz. İşte bu giydirdiğiniz tulum sadece bebeğinizin pişmesine yol açacaktır. Ve tabi haliyle ateşi 40 derecenin üstüne çıkacaktır. Daha önce ateşli bir nöbet geçirmiş ise bu defa bebeğinizin vücudu çok daha hassas olacaktır ve ateşli nöbete yani havaleye yakalanması daha hızlı olacaktır.

Bebekte Ateşi Ölçmenin En İyi Yolu Nedir?

Biliyorum sevgili hanımlar aslında şimdi vereceğim cevabı hiç duymak istemiyorsunuz. Fakat bebeğinizin sağlığı açısından bu cevabı doğru ve net olarak vermek zorundayım. O yüzden cevabım bir bebeğin ateşini tam ve doğru olarak ölçmek için rektumdan ölçmeniz gerekmektedir. En doğru vücut ısısı derecesi buradan ölçülerek sağlanmaktadır. Emin olun doktora gittiğinizde aynı yanıtı alacaksınız.

İshal Oldu. Ne yapmalıyım?

 • Hemen doktora götürün.
 • Neden ishal olduğunu bulun.
 • Susuz kalıp kalmadığını takip altında tutun ve eğer susuz kaldığını düşünüyorsanız kaybettiği sıvıyı yeniden geri verin.
 • Dışkısı normale dönene kadar en az iki gün boyunca bebeğinize et suyu, pirinç, çorba ve muz vermeye çalışın.

Yeni Doğan Bebeğimi Nerede Yıkamalıyım?

Hemen hemen her yerde yıkayabilirsiniz: Banyo lavabosunda, mutfak lavabosunda, hatta ve hatta bebek küveti kullanıyorsanız banyo küvetinin içinde dahi yeni doğan bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Küvete sokmadan önce muhakkak sıcaklık kontrolü yapın.
 • Bebeğinizin her yerini nazikçe yıkayın. Minicik ayak parmakları arasını da ihmal etmeyin.
 • Ne olursa olsun bir an dahi gözünüzü bebeğinizden ayırmayın çünkü ne kadar küçük olduklarına aldanacaksınız. Fakat ne denli küçük olurlarsa o denli hızlıdırlar.
 • O minicik ellerinin sıcak su vanasına ulaşmasına engel olun. Unutmayın kazalar bebeğiniz ile oyunlar oynayıp cilveleştiğiniz sırada yaşanır. Bu yüzden bebeklerin banyo esnasında kazara yanma olasılıkları diğer yerlere nazaran daha fazladır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder