Bebeklerde Ateş Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde ateş, bağışıklığı sarsan olağan dışı bir durum meydana geldiğini ve bu duruma karşı vücudun savunmaya geçtiğinin göstergesidir. Bebeklerde yüksek ateş, ebeveynleri her zaman endişeye sokan bir durumdur. Fakat yüksek ateş her zaman ciddi bir rahatsızlığın göstergesi değildir. Bebeklerde görülen ateş nasıl düşürülür? Sorusunun yanıtı yazının devamında.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde görülen ateş, vücudun karşılaştığı enfeksiyonla savaşmasının göstergesidir. Genel sağlık durumu normal olan bebeklerde ise ateş, yavaş yavaş düşürülerek kontrol altına alınabilir.

Ateş durumunda hızlı soluk alıp verme, vücutta titreme, dudaklarda morarma ve vücutta mermer görünümü şeklinde morarmalar meydana gelir. Bu durum, bebeği fazlasıyla yormaya başlar ve ateşin düşürülmesi için müdahale edilmesi gerekir. Ateş düşürme yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir;

bebeklerde ates

Bebeklerde Ateş

1- Kompres Yöntemi

Ateşli bebek uyuyorsa, ateş henüz çok yüksek derecelere ulaşmamışsa kompres yöntemi uygulanabilir. Birkaç adet temiz bez parçası veya küçük havlu oda sıcaklığında bir su ile ıslatılır. Bebeğin alnına, el ve ayak bileklerine koyularak vücut ısısı düşürülmeye çalışılır. Bez belli aralıklarla suya sokup çıkarılarak tekrar tekrar uygulanmalıdır.

2- Soyma

Bebekte ateşlenme durumu fark edildiği anda kalın giysilerin çıkarılması gerekir. İnce, hava alan, pamuklu zıbın ya da atlet ile kalması, vücut sıcaklığının normale dönmesine yardımcı olacaktır.

3- Duş Aldırma Yöntemi ile Bebeklerde Ateş Düşürme

Soyma ve kompres yöntemine rağmen ateş düşürülemiyorsa, giderek yükseliyorsa beklemeden duş aldırma yöntemi uygulanmalıdır. Bebekler ılık sudan pek hoşlanmasalar da ateşin düşürülmesine yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Özellikle de 1 yaş bebeklerde ateş düşürme konusunda en kolay ve pratik uygulama duş aldırmaktır.

4- Ateş Düşürücü Takviyesi

Ateşin giderek artması ve 38,5, 39 dereye yaklaşmasıyla birlikte, vakit kaybetmeden doktorunuzun önerdiği miktarda ateş düşürücü şurubu bebeğinize vermeniz gerebilir. Bununla birlikte soğuk kompres ve duş aldırma uygulamalarına da devam etmelisiniz, çünkü ateş düşürücüler bebeklerin bünyesine etkisi 40 dakika, bazen 2 saati de bulabilir.

bebeklerde ates

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı? 37.7 Ateş Bebeklerde Normal mi?

Bebeklerde normal ateş derecesi 36,4 °C’dir.(36.22–37.8 °C bu aralıkta olup kişiden kişiye değişmektedir.) Eğer ağız, kulak veya koltuk altından ölçüm yapılıyorsa ve 38 derecenin üstünde ise bebeğin ateşi var anlamına gelir. Ölçüm yöntemleri değişikliğine bağlı olarak 38 derecenin üzerindeki ateşler ise yüksek ateş olarak tanımlanmaktadır.

Bebeklerde Ateş Neden Olur?

Bebeklerin ateşlenmesinde öncelikle evde müdahale edilmeli, kompres, soyma, ılık duş ve doktor kontrolünde ateş düşürücüler ile ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Bebeğin genel durumunda olumsuzluk, inatçı ve düşmeyen ateş durumlarında ise hiç beklemeden durumu doktorunuza danışmanız gereklidir.

3-5 gün süren ateşlenmelerin nedeni ise genellikle;

– Üst ve alt solunum yolları enfeksiyonu,

– Mide-bağırsak sistemindeki enfeksiyonlar,

– Salgın hastalıklar

– Diş çıkarma

bebeklerde ates

Diş Çıkaran Bebeklerde Ateş Normal mi?

Diş çıkaran bebeğin ateşlenmesi oldukça normal bir durumdur. Diş çıkarmaya bağlı hafif ateş bir müdahale gerektirmez, evde uygulanan yöntemlerle kontrol altına alınabilir. İnatçı ve düşmeyen ateş durumlarında, diş çıkarmanın yanı sıra farklı nedenler olabileceği göz ardı edilmemelidir, durum hakkında doktorunuza danışarak bilgi almanızda fayda var.

İlginizi çekecek diğer konu: Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder