Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır? | Yağlı Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır? | Yağlı Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını mı arıyorsunuz? Davlumbaz ya da aspiratör temizliğinde en önemli nokta filtrelerin düzenli olarak temizlenmesidir. Yağlı davlumbaz nasıl temizlenir? Aspiratör filtresi nasıl çıkarılır? Sorularının yanıtları ve tüm detaylar yazının devamında!

10 Adımda Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazı davlumbaz filtreleri bulaşık makinesinde yıkanabilme özelliğine sahip olsa da uzun süre temizlenmediğinde bulaşık makinesi çıkaramaz. Yapışan yemek yağı ve kiri davlumbazdan temizlemek için işinize yarayacak 10 ipucu;

1. Adım: Filtre Sökülür

Her davlumbazın filtre çıkarma şekli değişiklik gösterse de, temizlik aşaması için filtrenin çıkarılması gerekir.

2. Adım: Kovaya Kaynar Su Doldurulur

Soğuk ve ılık suda yağ ve yemek kiri lekelerini çıkartmak bir hayli zordur. Kaynar su yağın ve kirin erimesini sağlar ve kolay yıkama imkânı sunar. Filtreyi yıkamak için lavabonun içine ya da derin bir kovaya kaynar suyu doldurarak filtreyi içine batırmanız gerekir.

davlumbaz-temizligi-nasil-yapilir

Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır

3. Adım: Bulaşık Deterjanı ve Kabartma Tozu Dökülür

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır? sorusunun en önemli noktası filtrenin sıcak su ile temizlenmesidir. Sıcak suyun içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı ve 2 yemek kaşığı karbonatı dökün. Hazırladığınız suyu fırça yardımıyla karıştırarak karbonatın erimesini sağlayın.

4. Adım: Filtreler Hazırlanan Suya Sokulur

Karışımı hazırladığınız kovanın içine, filtrenin her yeri girecek şekilde batırın.

5. Adım: Kaynar Suda Bekletilir

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır? sorusunun bir diğer önemli aşaması ise filtrenin sıcak su içinde bekletilmesidir. 10 dakika boyunca filtreyi su içinde bekletin ve filtredeki yağın yumuşayarak suya karışmasını bekleyin.

6. Adım: Fırçalayarak Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır?

Aşındırıcı özelliğe sahip olmayan sert bir fırça yardımı ile filtreleri ovalayarak yapışan yağların filtreden ayrılmasını sağlayın.

Siyah davlumbaz nasıl temizlenir? sürgülü aspiratör nasıl temizlenir? Cam davlumbaz temizliği nasıl yapılır? Sorularının yanıtı ise yine aynı şekildedir. Temizlik süngerini hazırladığınız karışım olan suya batırıp çıkarın ve davlumbazın camını silin, lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

7. Adım: Durulanır

Fırçalayarak yıkadığınız filtreleri sıcak suda ile durulayın. Soğuk suya daldırma gibi bir hata yapmayın. Çünkü ayırmaya çalıştığınız yağ ve kirin tekrar filtreye yapışmasına neden olabilirsiniz.

davlumbaz-temizligi-nasil-yapilir

8.Adım: Kurulanır

Sıcak su ile durulayarak temizliğini tamamladığınız davlumbaz filtrelerini temiz bir bezle kurulayın.

9. Adım: Filtre Yerine Takılır

Filtrenin tamamen kuruması için birkaç saat dışarıda bekletin, aksi takdirde filtre nemli haldeyken çalıştırmanız durumunda motorun ıslanmasına neden olacaktır. Tamamen kuruduğuna emin olduğunuz filtreyi yerine takabilirsiniz.

10. Adım: Filtre Değişimi

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır? sorusuna yanıt veren tüm yöntemleri denediniz fakat bir sonuç alamıyorsanız, filtrenizi değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Ankastre davlumbaz temizliği sırasında yağ ve kirden arınmayan davlumbazın çekim gücünü etkilemesinden dolayı özelliğini kaybeden filtreleri yenisi ile değiştirmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi çekecek diğer yazı: Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder