İPUÇLARIM

Bazı Ülkelerin Sofra Adabı ve Düzeni

Bazı Ülkelerin Sofra Adabı ve Düzeni

İtalya: Pizzanın üzerine parmesan peyniri istenmez.
İtalya’da pizzanın ve makarnanın üzerine parmesan peyniri dökülmez. Nasıl ki çikolatalı mussonun üzerine jöle dökmüyorsanız bu da günah olarak kabul edilir. Yapılmaz.

Rusya: Votka asla reddedilmez ve sek içilir.
Rusya’da size votka ikram ediliyorsa bunu reddetmeyin. Bu ülkede bütün içecekler her zaman sek içilir. İçerisine su, meyve suyu veya herhangi bir başka içecek karıştırılmaz. İçkinin içerisine ekstra bir şey koymak saflığını bozmak demektir. Ülkede Votka güvenin ve dostluğun işaretidir, geri çevirmek olmaz. Sabah 8 de bile olsa…

Ortadoğu: Bedevilerle birlikte kahve içtiğiniz zaman, kahve bitince fincanı sallayın.
Bedeviler normalde siz kahvenizi bitirince yeniden doldurmak isteyecektir. Bunu önlemek için, başka bir fincan daha kahve içmek istemediğinizi belirtmek için fincanı 2-3 kere sağa sola doğru sallamanız yeterli olacaktır.

Brezilya: Masa fişine dikkat etmekte fayda var.
Brezilya’da biftek restoranında garsonlar ellerinde et dilimleriyle masaların arasında dolaşır.  Her masada müşteriye ait bir fiş bulunur. Garson masanıza geldiğinde eğer bir şey istiyorsanız fişin yeşil tarafını görünür kılmalısınız. Eğer başka bir şey yemek istemiyorsanız kırmızı tarafını çevirmelisiniz. Siz fişinizi yeşil tarafta unutursanız garsonlar her masanıza geldiğinde yemeniz için bir şey verecektir. Dikkatli olmazsanız yemek sonrası oldukça kabarık bir fatura ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çorba Tarifleri dedi ki:

    Rusya’daki olay gerçekten ilginçmiş.. sabah kahvaltasında votka ikramı 🙂 tebessüm ettirdi..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.