İPUÇLARIM

Cam Bardaklarda Oluşan Lekeler Nasıl Giderilir?

  • 21 Eylül 2014
  • 1.966 kez görüntülendi.
Cam Bardaklarda Oluşan Lekeler Nasıl Giderilir?

Bütün hanımlar bardaklarının ışıl ışıl gözükmesini ister fakat çoğu hanım bardaklarında istediği parıltıyı yakalayamadığından şikayetçidir. Bardaklarda oluşan damla şeklindeki ya da sanki bardakta buğu varmışçasına gözüken lekeler gerçekten can sıkıcıdır. Eğer sizin de benzer şikâyetleriniz varsa yazımıza göz atmanızda fayda var.

Eğer bardaklarınız kristalse kesinlikle bulaşık makinasında yıkamayın. Kristal bardakların yapısı çok hassas olduğundan çizilmeye ve lekelenmeye son derece açıktır. O yüzden kristalleri elinizde yıkamanızı ve durulamadan hemen sonra da yumuşak bir mutfak beziyle kurulamanızı tavsiye ederiz.

Eğer şikayetleriniz bulaşık makinasında yıkanan bardaklarınızla ilgiliyse sorun üç temel sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ya makinenizin tuzu bitmiştir ya bölgenizin suyu çok kireçlidir ya da kullandığınız deterjan bardaklarınızda aşınma yapan bir bileşime sahiptir.

Bardaklarınızı makineden çıkarttığınızda üzerinde damla damla lekeler varsa bunun sebebi kireçtir. Sorunu bardaklarınızı sirkeli suda bekleterek ya da makinenizin parlatıcı gözüne sirke ilave ederek çözebilirsiniz.

Eğer sorun sirke ile çözülmediyse muhtemelen makinenizin tuzu bitmiştir. Tuz gözünü kontrol edip tuzunu tamamlarsanız bir sonraki yıkamada sorunun çözüldüğünü ve bardaklarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Bardaklardaki bir diğer sorun ise sanki içinde bir film tabakası varmış gibi buzlu gözükmesidir. Bu sorun çoğunlukla deterjanınızın kimyasal bileşimiyle ilgilidir. Bazı deterjanların aşındırma özelliği daha yüksek olduğundan ötürü bardaklarda bu tip sorunlara yol açabilmektedir. Benzer bir sorun yaşıyorsanız deterjanınızı değiştirmenizi ve makinenize yıkama öncesi sirke ilavesi yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak oluşmuş olan bu tip tabaka şeklindeki lekeler maalesef çoğunlukla kalıcıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.