İPUÇLARIM

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Eğer çay lekesi yeni ise hemen üzerine sıcak ya da kaynamış su dökerseniz lekeyi hemen temizlemiş olursunuz. Eğer çay dökülen kumaş sıcak suya karşı dayanıklı bir kumaş ise lekeli bölgeyi hemen lavabo üzerinde genişçe bir leğenin üzerine yayın. Sonrasında lekenin üzerini boraks ile iyice kaplayın ve üzerine sıcak temiz su dökün. Su soğuyana dek lekeyi suyun içerisinde bekletin. Eğer isterseniz sıcak suyu yani musluğu açabilirsiniz. Daha sonra lekeli olan bölgeyi musluğun altında iyice gerin. Genellikle bu işlem ile lekenin çıkması gereklidir.

Bunun dışında güneş ışıkları ile limonda tortuların yumuşamasını sağlar. İlk önce limon suyunu lekenin üzerine sürün ve sonrasında kumaşı güneşte kuruması için asın. Daha sonra leke tamamen kuruyana dek lekeli bölgeye limon suyu uygulayarak nemlendirmeyi sürdürün. Daha sonra da bol suda iyice durulayın.

Renkli olan kumaşlarda meydana gelmiş olan çay lekesini temizlemek için boraks kullanın. Bir çay kaşığı kadar boraksı alın ve sıcak su ile macun kıvamına getirin. Sonra hazırladığınız bu macunu lekeli olan kumaşın üzerine yayarak sürün. Boraks macun tamamen kuruduktan sonra lekeli bölgeyi iyice fırlayın ve hemen ardına yeni bir kat daha boraks macun sürün. Leke tamamen temizlenene dek aynı işleme devam edin. Eğer leke inatçı bir çay lekesi ise sulandırmış olduğunuz peroksidi uygulayın. Daha sonra güneşte en az birkaç saat kadar nemli olarak bekletin.

Battaniyelerdeki Çay Lekesi

Yünlü kumaşlara ya da battaniyelere dökülmüş olan çay lekelerini vakit kaybetmeden emdirme işlemine alın. Astarlı olan ve çay lekesi olmuş kıyafetlerinizi sadece kuru temizlemeye verin. Lekeli olan battaniyelerinizi ilk önce deterjanladığınız sıcak suyun içinde daha sonrada sadece sıcak suyun içinde durulayın.

Eğer çay lekesi battaniyenin üzerinde kurumuş ise lekeli olan bölgeyi hidrojen peroksit içeren solüsyon ile iyice ıslatın. Ölçü olarak her bir yemek kaşığı hidrojen perokside en az 5 yemek kaşığı kadar sıcak su ekleyin. Daha sonra çay lekesini iyice ıslatın. Leke tamamen temizlenene dek lekeli olan bölgeyi ıslatmaya devam edin. Sonrasında battaniyeyi normal bir şekilde komple yıkayın ve özellikle lekeli olan bölgeyi iyice durulayın. Daha sonra temiz bir havlunun içerisine battaniyeyi sarıp tam olarak kurumadan önce emdirme işlemi uygulayın.

Lekeli bölge üzerinde gliserin kullanmak eskiden kalan çay lekelerinin yeniden yapılanmasına neden olarak lekenin kumaş üzerinden temizlenmesine yardımcı olur. İlk önce gliserin ile başparmaklarınızı iyice ovalayın ve gliserini parmaklarınızda en az 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonra lekeli bölgeyi lavaboya koyduğunuz genişçe bir leğenin üzerine yayın ve boraks ile tamamen kaplayarak kumaşın dayanabileceği derecedeki sıcak suyu lekeli bölgenin üzerine dökün. İz tamamen geçene dek lekeli bölgeyi borak solüsyonun içinde bekletin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.