Battaniyeler Nasıl Temizlenir?

Battaniyeler Nasıl Temizlenir?

Yünlü olan battaniyelere yumuşatıcı ya da soğuk su veya yün deterjanı kullanırsanız battaniyeleri makinede ya da elde yıkayabilirsiniz. Battaniyeleri çamaşır makinesinde yıkamak için uzun programları değil makinenin en kısa programını seçin. Yıkama ardına battaniyelerin bol su ile durulandığından emin olun. Battaniyelerinizi kurutmak için kurutucu makineleri tercih ederseniz battaniyeler çok daha sağlıklı bir şekilde kuruyacaktır ki, bu durumda bilhassa yün battaniyeler için çok önemlidir. Sentetik madde içeren battaniyeler kolay kolay çekmez ama bu battaniyeleri kabarık ve yumuşak tutmak gereklidir ve bunu sağlamak için de soğuk ile sabun tozu ya da soğuk su ile deterjanı birlikte kullanmanız gereklidir.

Bazı sentetik battaniyeler bazen güneş ışığına maruz kalırlar ise renkleri solabilir bu yüzden de sentetik battaniyeleri yıkamak için rüzgârlı bir günü seçmeniz çok daha iyi olacaktır. Battaniyeleri hem bolca rüzgâr alan ve çok az güneş ışığı alan iplere asarak kurutun.
Temizlenip yıkanan battaniyeleri makinede kurutacaksanız düşük ayarı seçin. Eğer iplerde kurutacaksanız mutlaka iki ipin arasına asıp hava akımı almasını sağlayın. Bazı türdeki yün battaniyeler kurutma esnasında güneş ışığına maruz kalırlar ise kokuşma yapabilirler. Bu nedenle de rüzgârlı günde ve yarı güneş ışığında kurutmak gereklidir.

Yıkanan ve kuruyan battaniyeleri vakit kaybetmeden çırpmanız battaniyelerin tüylerinin yeniden kabarmasını sağlayacaktır. Battaniyelerin kenarlarında bulunan saten şeritleri sadece ılık ütü ile ütüleyin. Yünlü battaniyelerinizi yıkamak için yeni yastık kılıflarının içine ya da plastik çantaların içerisine koyarak yıkama yapın. Özellikle yün battaniyelerinizi yıkayıp kuruttuktan sonra kullanmayacaksınız küf önleyiciler ile saklayın. Sentetik battaniyeleri güve yemeyeceği için endişe etmenize gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder