İPUÇLARIM

Parfüm Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Parfüm Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Parfümün kokusunu ortaya çıkaran uçucu yağlar ışığa ve bilhassa da ısıya karşı çok fazla duyarlıdır. Bu yüzden parfümün uygun bir ısı ve ışık sağlanmış olan ortamlarda saklanması, parfümün kokusunun da uzun bir süre boyunca bozulmaksızın muhafaza edilmesini sağlar.

Parfüm Nasıl Muhafaza Edilir?

Açılmamış olan bir parfüm şişesi ise oda sıcaklığında ve ışık almayacak bir şekilde uzun bir süre boyunca saklanabilir.

Üreticiler genelde parfümler için herhangi bir son kullanma tarihi olup olmadığını belirtmezler. Fakat parfümü kullandıkça ve zaman ilerledikçe hem parfümün kokusunda değişme hem de yine kokuda zayıflama başlar.

Bu yüzden satın aldığınız parfümün ilk üretim ile son kullanma tarihinin bilinmesi çok önemlidir. Bazı zamanlarda marketlerde büyük indirimlere girdiğini gördüğünüz tanınan markaların parfümleri aslında raf ömürlerini doldurmak üzere oldukları için bu büyük indirimlere girmişlerdir. Bu da bize parfüm açılmadığı sürece boyunca bozulmayacağı düşüncesinin doğru olmadığını kanıtlamaktadır.

Parfümü meydana getiren esans yağları hem ısıya hem ışığa hem de havaya karşı çok duyarlıdır. Parfümlerin şişeleri bu yüzden hava geçirmez özellikte ve renkli şişeler olarak üretilir.

Bilhassa pahalı parfümleri saklamada en geçerli ve en iyi çözüm oda sıcaklığında ve direkt ışıktan uzak bir şekilde çekmece ya da kapalı sandıkların içinde saklamaktır. İnsanlar genelde parfümlerini saklamak içi banyo dolaplarını ya da raflarını tercih etseler de bu ortamlardaki yüksek ısı ve nem yüzünden bu ortamlar parfüm saklamaya uygun ortamlar değildir.

Aynı zamanda parfümün buzdolabı ortamında da saklamak büyük bir hatadır. Çünkü buzdolabında parfüm etkin kokularının özelliğini kaybeder.

Bilinçli bir şekilde saklanır ise parfüm 1 ile 5 yıl gibi uzun yıllar boyunca saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.