İPUÇLARIM

Yumurta Hakkında Bilmedikleriniz Ve Kolay Akından Ayırma

Yumurta Hakkında Bilmedikleriniz Ve Kolay Akından Ayırma

Yumurta sağlık ve zindelik kaynağıdır. Ama aslında yumurta hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Bu yüzden bu makale sadece ev hanımlarına değil, her konuyu merak edip araştıran herkes için gelsin. Anladığınız üzere bu makalemiz yumurta hakkında her şeyi, yani bilmediğiniz her şeyi içeriyor.

Yumurta Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

 1. Yumurta kabuğu der atarız değil mi? Ama bir yumurta kabuğunun üstünde kaç tane por olduğunu bilir miyiz? Hayır bilmeyiz. Ben söyleyeyim tam olarak 17.000 tane por yani minik delikler bulunur.
 2. Bazen yumurtayı haşlarız ama bir anda tok hisseder ve onu alıp hemen buzdolabına atarız. Birkaç gün sonra canımız yumurta istediğinde dolabı açar ve o yumurtayı alırız. Ama bir anda bu yumurtanın bayat olduğunu düşünür onu çöpe atar kendimize yeni bir tane yaparız. Hâlbuki yumurta hakkında her şey makalesini okuduktan sonra bunu bir daha yapmayacaksınız. Neden mi? Çünkü dolaptaki 1 haftalık yumurta, oda ısısında bir gün kalmış yumurtaya oranla çok daha tazedir.
 3. Yumurtamız bayat mı yoksa taze mi? Bilmek ister misiniz? Eminim istersiniz. Ama nasıl der gibi olduğunuzu duyar gibiyim. O zaman yarım litre su alın ve içine tam 60 gram tuz atın. İki yumurtayı bu suyun içine bırakın. Bayat olan yumurtanın yüzeyde ve taze olan yumurtanın dibe çöktüğünü göreceksiniz.
 4. Yaptığımız yemeklerin besin değerlerini arttırmaya mı ihtiyacınız var. O zaman yemeklerinize bir tane yumurta eklemeniz yeterli olacaktır.
 5. Yumurta hakkında her şey konusu içinde, yumurta akı olmazsa olmaz elbette. O zaman yumurta akı proteinlerinin form oluşturucu özellikte olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Bu artı özellik sayesinde, yumurta akı keklerde ve böreklerde doğal kabartıcı olarak kolaylıkla kullanılabilir.
 6. Yine yumurta proteinlerinin özelliklerini kendi lehimize kullanıp, yumurtayı çorbalarda ve sütlü tatlılarda yoğunlaştırıcı olarak kullanabiliriz.
 7. Yumurtanın besini yanı sıra, yumurta aslında bir çok ülkelerde tabak süsleyici olarak da kullanılır.
 8. Katı yumurta yapmak istiyorsunuz yani yumurtanızı haşlamak istiyorsunuz. Ama besin değerini yitireceğinden korkuyorsunuz. Korkmayın, yumurtanızı 10 dakikadan daha fazla haşlamazsanız yumurtanızın besin değerine hiçbir şey olmaz. Ancak, yumurtanızı 10 dakikadan fazla haşlarsanız, yumurtanızın sarısı siyahlaşır ve besin değerini yitirir. Bu yüzden de yumurtanız soyulduktan sonra hemen dağılır.

Yumurta Hakkinda Bilmediginiz Gercekler

Yumurta Akını Nasıl Çırpmalı?

Yumurta akını çırpmada ne var diyeceksiniz belki ama işin aslı öyle değil. Eğer, aşağıdaki püf noktalarını uygularsanız hem yumurta akınızı daha rahat hem de uygun bir şekilde çırpmış olacaksınız.

 1. Çırpmak istediğiniz yumurtaları, çırpmadan uzun bir süre önce dolaptan çıkartıp oda sıcaklığında tutun.
 2. Yumurtalarınızı çatalla değil de, mikser ile çırpmaya özen gösterin.
 3. Yumurta kabınızı çok temiz tutun.
 4. Çırptığınız yumurta akına, çok az miktarda dahi olsa yumurta sarısı ekleyin.
 5. Azda olsa tuz atmayı ihmal etmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.