İPUÇLARIM

Bakır kaplar nasıl parlatılır Bakır neden kararır

Bakır kaplar nasıl parlatılır Bakır neden kararır

Bakır eşyalar eskiden yemek yapımında en çok tercih edilen eşyalar arasındaydı. Günümüzde bakır eşyalar ağırlıklı olarak dekor amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Özellikle bakırdan yapılan sahan, kova, bakraç, ibrik, sini ve güğümler gibi birçok eşya usta ellerde sekilendirip evlerin en güzel köselerinde yerlerini almaya başlamıştır.

Bakır kaplar nasıl parlatılır:

Bakır kabınızı çizmeyecek yumuşak bir bezle siliniz. Bezi hafice sirke ile ıslatıp bakır kaplarınızı siliniz. Bu şekilde bakır kaplarınız eski pırıltılı görüntüsüne yeniden sahip olacaktır.

Bakır neden kararır:

Madde açık ortamda uzun bir süre kalması neticesinde, içinde bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre yüzeysel oksitlenme ve paslanmaya uğrayabilir. Bakır üzerinde meydana gelen bu bozulma sürecine kimya dilinde ‘’Korozyon’’ adı verilir. Korozyonun meydana gelmesinin sebebi maddenin dış kısmının temel özellik taşıyan karbonat ile kaplanmasıdır. Başka bir özelliği ise asit ortamda havayla daha çok oksidasyona (Molekülden elektron uzaklaşması, molekülden Hidrojen atomunun uzaklaşması, molekülden Hidrur iyonunun uzaklaşması ya da moleküle oksijen sokulması ) girebilir. Bu sayede yağ özellikli maddelerle tepkimeye girmek suretiyle emetik tuzları meydana getirir. Çok aşırı ısıtıldığında kızıllaşarak oksidasyona girmek suretiyle kararmaya başlar. Bakirin kararması hakkındaki yazı bilgiustam. com’dan alıntı yapılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.