İPUÇLARIM

Parfüm Lekesini Kıyafetlerinizden Nasıl Çıkartırsınız?

Parfüm Lekesini Kıyafetlerinizden Nasıl Çıkartırsınız?

Parfüm lekesi beklide tam olarak tanınmayan ama herkesin başına muhakkak hayatında bir kere dahi olsa gelen bir problemdir. Parfümler bizlere kazandırdıkları hoş ve çekici kokularının yanında dikkat edilmezse, gerçekten tam bir sorun haline gelebilirler. Örneğin yeni aldığınız deri ceketiniz, takım elbiseniz hatta gece kıyafetlerinizin üzerinde ve en istenmeyen bölgelerde ciddi izler bırakabilir ve o giysiyi giyilmez hale getirebilirler. Ama her şeyin çaresi olduğu için, parfüm lekelerini çıkartmanın yolları da mevcuttur. Bu yazının sonunda artık sevdiğiniz kıyafetlere elveda demeyecek yada aşırı pahalı kuru temizleme masrafları ile uğraşmayacaksınız.

Parfüm Lekesini Deri Ceketlerden Nasıl Çıkartırsınız?

Deri ceketinizi yeni aldınız ve en sevdiğiniz parfümünüzü sıktınız. Ama akşama birde baktınız ki, deri ceketinizde parfüm izleri var ve çıkartamıyorsunuz. Panik yapmayın, hemen aşağıdaki kısa ve hızlı parfüm lekesini deri ceketten çıkarmanın yolunu uygulayın ve ne parfümünüze nede deri ceketinize küsün.

 • Bir kova suyun içine sıvı sabun ilave edin ve bolca köpüklenmesi için iyice karıştırın.
 • Kovanın üzerindeki köpükleri bir kaşık yardımı ile başka bir yere alın. Bir bez yardımı ile aldığınız köpükleri deri ceketin lekelenen kısmına sürün ve nazikçe ovalayın.
 • Ovalama işleminden sonra, kağıt havlu ile ıslak kısmı kurutun.
 • Parfümün yağını ve kokusunu alması için üzerine mısır unu serpin.
 • Sonra, mısır ununu nemli bir sünger yardımı ile silin ve yine kağıt havlu ile iyice kurutun.
 • Saç yumuşatıcısı veya kaliteli bir sabun yardımı ile deri ceketin işlem yaptığımız kısmını, parlaklığını geri kazanması için cilalayın.

Parfüm Lekesini Kıyafetlerden Nasıl Çıkartırız?

Sadece deri ceket değil, özellikle çamaşır yıkadığımız zamanlar kıyafetlerdeki parfüm izlerine rastlarız ve nasıl lekeleri çıkaracağımızı bilmeyiz. İşte makinede yıkanabilir ve yıkanamaz kıyafetlerden parfüm lekelerini birkaç adımda nasıl çıkartırız birlikte görelim.

 • Parfüm lekesi olduğunu fark ettiğiniz yıkanabilir kıyafetlerinizde, lekeyi fark ettiğiniz anda hemen kıyafetinizi ılık suda iyice durulayın.
 • Kıyafetinizdeki etiketin dediği şekilde makineye atın ve makinede yıkayın.
 • Yukarıdaki uygulamaları yaptığınız halde parfüm lekesi hala geçmemiş ise, o zaman az miktarda evde bulunan amonyak yardımı ile lekeli kısma amonyağı sürün. Sonra kıyafetinizi sıvı çamaşır deterjanı kullanarak tekrar yıkayın.parfum lekeleri nasil temizlenir

Parfüm Kokusunu Kıyafetimizden Nasıl Çıkartırız?

Parfüm lekelerini çıkardık ama parfüm kokularını nasıl çıkaracağız? İşte parfüm lekesi kadar canımızı sıkan başka bir konu daha. Parfüm kokularını kıyafetlerimizden çıkarmak. Bazen ne kadar yıkarsak yıkayalım, başka bir parfüm aldığımızda kıyafetimizdeki eski parfüm kokusu yüzünden yeni parfümümüzün tadını çıkarıp, yeni parfümümüzün farkına başkalarını vardıramayız. Bu durumu çözmenin aslında kolay bir yolu var.

 • Yeni parfüm aldığınızda, üzerinizde eski parfümlü kıyafetiniz varsa öncelikle kıyafeti çıkarıp birkaç saat ipte havalanmasını sağlayacağız.
 • Daha sonra kıyafetimizi bir güzel talimatlarına uygun şekilde mümkünse kokusuz bir çamaşır deterjanı ile yıkayacağız.
 • Daha sonra eşit miktarlarda su ve beyaz sirke ile yıkadığımız kıyafetimizi bir güzel durulayacağız. Bu işlemden sonra normal şekilde kurumaya bırakacağız.
 • Tüm işlemlerden geçen ve kuruyan kıyafetimizi artık normal şekilde yıkayıp kullanmaya hazır hale getirmiş olduk. Yani bu safhadan sonra istediğiniz kadar yıkayıp, kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Yukarıda saydığım işlemleri her türlü pamuklu ve kumaş kıyafete uygulayabilirsiniz. Sadece giysilerinizde değil, havlularınızda, çarşaflarınızda ve diğer tüm ev ile ilgili kumaş ve çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri öğrendiğinizde sizde, artık hiçbir kıyafet veya ev kumaşınızı parfüm lekesi yüzünden atmak zorunda kalmamanın keyfini yaşayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.