Bacaklarınızdaki Tüylerden Bu Şekilde Kurtulabilirsiniz

 • 17 Mart 2014
 • 3.019 kez görüntülendi.
Bacaklarınızdaki Tüylerden Bu Şekilde Kurtulabilirsiniz

Bacaklardaki tüyler sadece kadınları değil bakımına önem veren bazı erkekleri de rahatsız etmektedir. Tüm bayanların yanı sıra özellikle spor yapan erkekler kıllardan kurtulmaya çalışır. Tüyleri & kılları yok etmenin farklı farklı yöntemi vardır. Ağda ve tüy dökücü kremler en başta gelen ve en çok kullanılan yöntemlerdir. Tabii birde lazer işlemi var, onu da unutmamak lazım. Bacaklarınızdaki Tüyleri Yok Etmek İçin Birde Bunu Deneyin: Bacaklarınızı yıkayıp yumuşattıktan sonra (duş sonrası) talk pudrası kullanın. Bacaklarınıza süreceğiniz talk pudrası tüylerin azalmasını sağlayacaktır.

Bacaklardaki kılları azaltmak için neler yapılabilir?

Bacaklarda bulunan kılları azaltmak için birkaç farklı alternatif deneyebilirsiniz. Bunlardan biri düzenli olarak sir ağda uygulaması yaptırmkatır. Her ay düzenli olarak sir ağda yaptıranların bacak kıllarında fark edilir şekilde azalma görülür. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunur; o da kullanılan ağdanın şekerli olmamasıdır. Eğer şekerli klasik ağda kullanırsanız şeker nedeniyle kıl köklerinin beslendiğini ve buna paralel olarak kılların daha güçlü ve koyu renk çıktığını görürsünüz.

Bacak kıllarını azaltmanın bir diğer yolu da epilasyondan sonra hazırlayacağınız bir karışımı bacaklarınıza sürmek şeklinde uygulanır. Bacaklarınızı ağda ya da epilasyon aletiyle temizlediken hemen sonra yani gözenekler henüz açıkken küçük bir kapta limon ile tuz karışımı hazırlayın. Bunun için 2 adet limon suyunun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Tam ölçüyü deneyerek sabitlemeniz daha olacaktır. Örneğin 2 adet limon suyu size az gelirse bir dahaki uygulamanız için 3 adet limon suyu kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz limon ve tuz karışımını bacaklarınıza sürün. Bu karışım, kıl köklerini yakmaya yardımcı olacaktır. Ancak henüz gözenekler açık olduğu için bu karışım teninizi yakar, canınızın acımasına neden olur. Limon ile tuz karışımı kıl köklerini yakacağı için düzenli kullanımı kılların azalmasına yardımcı olur.

Başka bir uygulama da sadece tuz ile yapılan uygulamadır. 1 çay kaşığı tuzun içine birkaç damla su ekleyin. Bu karışımı, bacaklarınızı ağda ya da epilasyon aleti ile temizledikten hemen sonra bacaklarınıza sürün. Tuz sayesinde kıl kökleri yanacak, kıllarda azalma meydana gelecektir.

Bacaklardaki istenmeyen kıllar ne zaman alınmalı?

Bacak kılları her durumda sıkıntı verdiğinden dolayı rutin olarak alınmalıdır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için zamanınıza ve kıllarınızın durumuna göre farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Epilasyon aletleriyle bu işlemi yapmak ev ortamında sizin için oldukça pratiktir. Üstelik bu aletler küçük kılları bile kolayca aldığından kılların fazla uzamasını beklemenize gerek yoktur. İstediğiniz sıklıkta, kılları uzatmaya gerek kalmadan işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Ağda yöntemi biraz acılı olmakla birlikte etkisi oldukça uzun sürer. Bacak kıllarını aldıktan sonra 3 hafta kadar ipeksi bir dokunuşla rahat edersiniz.

Jilet hemen hemen en kısa sürede yugulanma özelliğine saihp olduğundan en pratik yöntemdir. Ancak jilet sadece yüzeydeki kılları aldığından sadece 2 günlük etkiye sahiptir. Bu nedenle her banyoda tekrarlamak gerekir.

Seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun belli dönemler bacak kıllarını almak için daha uygundur. Bacaklarınızdaki kılları almak istiyorsanız bu dönemi regl sonrasına bırakmanızda yarar var. Çünkü regl önce ve regl döneminde hormonlar çok daha fazla çalıştığı için kıllar alınır alınmaz hemen uzamaya başlar, bu da etkili bir sonuç almanıza engel olur. Regl dönemi net belli olanlar için söylemek gerekirse regl tarihinizden bir hafta önce bacak kıllarınızı almayın. Regl döneminizin bitiminde alırsanız çok daha uzun süre ipeksi bir tene sahip olabilirsiniz.

Yöntem olarak ağdayı tercih ediyorsanız mutlaka banyodan önce işleminizi gerçekleştirin, daha sonra duş alın. Ağdanın yapışkan yapısı gözeneklerin kapanmasına neden olabilir. Banyoda sıcak suyla gözenekleri tekrar açmış olursunuz.

Jiletle bacak kıllarını temizleyecekseniz bunun için en uygun zaman banyo zamanıdır. Banyoda bacak kıllarını su ve özel sabunla yumuşattıktan sonra işlemi uygulayabilirsiniz.

Bacak kıllarını alma işlemi bittikten hemen sonra henüz gözenekler açıkken teninize herhangi bir şey sürmekten kaçının. Buna nemlendiriciler de dahildir. Bu durum hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Birkaç saat bekledikten sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bacak tüylerini sarartmak için ne yapılmalıdır?

Malzemeler:

 • Cam bir kavanoz
 • Oksijenli su
 • Su
 • Amonyak

Cam kavanozun içine 3 yemek kaşığı oksijenli su koyun. Bu suyun içine bir miktar amonyak ekleyerek güzelce karışmasını sağlayın. 2-3 dakika karıştırdıktan sonra uygulama yapacağınız malzemeniz hazır hale gelir.

Bu karışımı, istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere (bacaklarınızın sadece alt, sadece üst bölgelerine uygulayabileceğiniz gibi bütün bacaklara da uygulayabilirsiniz) bir parça pamuk yardımıyla sürün. Oksijenli suyun tüyler üzerinde etki gösterebilmesi için ortalama 5 dakika kadar beklemeniz gerekir. Bu süre içinde oksijenli su etkisini gösterecek ve bacak tüyleriniz sararmaya başlayacaktır. Sürenin bitiminde bacaklarınızı bol su ile yıkamalısınız. Bacaklarınızın temizliğinden emin olmak için duş almanız önerilir. Uygulamanın hemen ardından ciltte kaşıntılar ve bu kaşıntıların bir sonucu olarak kızarıklıklar oluşabilir.

Bu yöntem çok kalın ve koyu renk tüylere sahip kişiler için uygun değildir.

Ağda Tüyleri Azaltır Mı?

Özellikle biz kadınların en büyük sorunu istenmeyen tüyler. Tüylerken kalıcı olarak kurtulmanın günümüzdeki en etkili yolu lazer epilasyon olsa da, bu yöntemi tercih etmeyenler için ikinci en etkili yöntem, ağdadır.

Ağda yönteminin; tıraş, tüy dökücü kremler, ip ya da diğer diğer yöntemlerden farkı ise; kıl köklerini beslememesidir. Bu sayede de ağda tüyleri azaltma özelliğine sahiptir.

Ağdanın tüyleri azaltması için dikkat edilecek çeşitli hususlar vardır. Tüylerin ağda yöntemi ile azalması ise 3-4 sene gibi uzun bir süre düzenli olarak yapmak gerekmektedir. Kıl kökleri de bu sayede zaman içerisinde zayıflar. Bunun dışında ağda yöntemi ile ölü hücreler de temizlenir. Bu sayede tüylerden kurtulmanın en doğal ve sağlıklı yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Tüylerin, belirli bir uzama süresi vardır. Bu süre herkes için değişkenlik gösterse de, çoğunluk 2-3 hafta içerisinde tüyler azalır. Düzenli olarak yapılan ağdanın tüyleri azalması için de tüylerin uzmasının 3. haftasında ağda yaptırmak gerekir. Yani tüyler iyice uzadığı zaman, örneğin tüylerin uzamasının 8. haftasında yapılan ağda, herhangi bir işe yaramaz, tüylerin azalmasını sağlamaz.

Tüylerin azalması için kılların anajen safhasında yakalanması gerekir. Henüz tüyler zayıfken ağda yapılması ile kıl köklerin zayıflaması sağlanabilir.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise; ağdanın tüyleri azaltmasının yalnızca sir ağda ile olacağının bilinmesidir. Şekerli ağdalar ya da marketten alınmış olan ağdalar bunu sağlamaz. Tüylerin ağda ile doğru yöntemlerle alınması, tüyleri azaltacaktır.

Doğru Ağda Yapma Yöntemleri:

 • Bacak temizliği oldukça önemlidir. Ağda yapmadan önce bacaklar su ve sabunla temizlenmelidir. Yağ ve kir, tüylerin yapışmasını engeller.
 • Bacaklar temizlendikten sonra pudra sürülürse ağda sırasında terlenme engellenmiş olur. Bu sayede kısacık tüyler dahi yapışabilir.
 • Ağdayı doğru yöne sürdüğünüze emin olmasınız. şayet tüyler yukarı bakıyorsa, ağdayı yukarıdan aşağıya sürmeniz gerekmektedir. Tüyler hangi yöne doğru çıkıyorsa, ağda o yöne göre sürülmelidir.
 • Ağda bezinin çekildiği yön, tüylerin çıkma yönünün tersine olmalıdır. Örneğin tüyler aşağıya bakıyorsa, ağda bezi aşağıdan yukarıya çekilmelidir.

İstenmeyen Tüylere Bitkisel Çözümler

Tüy dökücü bitki, istenmeyen tüylere bitkisel çözüm arayanlara alternatif tıp olan şifalı bitkiler ile nasıl kurtulacağınızı sizler ile bu yazımızda paylaşıyoruz. İstenmeyen tüyler genellikle bayanların en büyük görsel sorunlarının başında gelmektedir. Tüylerden kurtulmak isteyen bayanlar bir çok ağrılı ve geçici yöntemlere baş vurmaktadır. İstenmeyen tüylere karşı bir çok bitki ve bir çok da bitki kürleri vardır. Biz de sizler için tüy dökücü bitki kürlerini nasıl yapılacağını ve nasıl uygulanacağını paylaştık.

İlk tüy dökücü bitki olarak limon kürünü sizler ile paylaşacağız. Limon kürü çok kolay bir kür dür. Limon kürü için ihtiyacımız olan bir adet limon ve iki çay kaşığı tuzdur. Limonun suyunu cam bir kaseye sıkalım daha sonra üzerine iki çay kaşığı tuz ilave edelim ve iyice karıştıralım. Tüy dökücü limon kürü hazır sıra geldi uygulamaya. Uygulaması da yapımı kadar kolaydır. Hazırladığımız limon kürünü pamuk vasıtası ile istemediğimiz tüylerin diplerine yedirerek sürelim. Limon kürünü mümkün olduğu sürece istemediğimiz kıl bölgelerinde tutalım, böylece deri altına nüfus ederek kıl köklerini zayıflatıp zamanla yok edecektir. Limon kürünü ağda sonrası yapmanız daha olumlu sonuç almanıza yaracaktır. Normalde 4 ağda işlemi seansı sonrası olumlu sonuç alıyor olmalısınız.

İstenmeyen Tüylere Soğan Sarımsak Kürü

Soğanı rendeledikten sonra, çıkan suyu bir kaseye alınır. İçine bir adet sarımsak rendelenir. Rendelediğiniz sarımsağı sulandırarak; soğan suyunun içine ilave ederek karıştırın. Karışımı ağda yapılan bölgeye parmaklarınızla yedirin. Soğanın etkisi kılları tamamen bitirmeye yöneliktir. Her işlemden sonra uygulayabilirsiniz. Uygulanan yerde 1 saat bekletilmesi uygundur. Tüylerinden tamamen kurtulmak isteyen insanlar için; son derece basit bir tariftir.

İstenmeyen Tüyler için Portakal Kürü

Portakal soyulduktan sonra, kabuk kısmı mutfak robotundan geçirilir. Kremsi bir yapıya gelen malzemeye; bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklenir. Bu şekilde istenilen bölgeye ağda işleminden sonra uygulanır. Bir saat bekletildikten sonra yıkanır. Portakal ve limon gibi meyveler asit içerdiği için; kıl köklerini yakıcı etki yaparlar.

Bitkisel Çay Tüketerek Tüylerden Kurtulma

Tüylerden kurtulmak için evde uygulanan tüy dökücü bitki kürlerin dışında, şifalı bitkiler içeriden beslenerek de tüyleri azaltma yoluna gidebilirsiniz. Bunlardan biri nane çayıdır. Nane çayını düzenli aralıklarla içtiğinizde, tüylerinizin azaldığını gözlemlersiniz.

İstenmeyen Tüyler için Uyarılar

Bazı bayanlar tüylerini doğal yollarla azaltmak yerine, tüy sarartıcı maddeler kullanabilirler. Tatilde veya deniz kıyısında bu maddeleri kullanan bayanlar dikkatli olmalıdır. Tüy sarartıcı uzun vadede hiçbir işe yaramaz. Doğal bir yöntemde değildir. Tüylerinizi almamanız doğallık değil; bakımsızlık olarak adlandırılabilir. Bu yüzden herhangi bir tüy alma aparatıyla tüyleriniz den kurtulmalısınız.

jiletle tüy aldıktan sonra kullanılmaz. Jilet köklere etki etmediği için, hiçbir işe yaramaz. Önemli olan kıl köklerinin tamamen sonuna ulaşabilmektir. Jilet yüzeysel bir bakım sağladığı için; yaptığınız bakım kürleri de; yüzeyde kalacaktır. Kalan tüylerden deri altına geçemeyen maddeler; tüylerinizi azaltmaya yaramaz. Bu yüzden tüylerin tamamen o bölgeden temizlenmesi gerekir. Jilet dışında kullanılan her tüy sökücü; bu işlemler için uygundur. Sitemizde yer alan bitkisel güzellik kürlerini buraya tıklayarak bakabilirsiniz

Kaynaklar:
nasilkolay.com
sifalibitkisel.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Burcu dedi ki:

  Peki bu kılların yok olması tüy dökücü ile aynı görevimi görüyor yoksa bidaha çıkmamasınımı sağlıyor?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder