İPUÇLARIM

Ego Nedir ve Kişiyi Nasıl Etkiler?

Ego Nedir ve Kişiyi Nasıl Etkiler?

Ego nedir?

Ego, halk arasında insanların kötü bir huyu olarak nitelendirilmektedir. Kişinin ben, benlik duygularını ortaya çıkaran bir durumdur. Aynı zamanda bencillik, egoizm ya da superego kelimeleri ile de eşleştirilmektedir. İnsanın kişiliğini hem de duygularını kontrol altına alan bir dürtüdür. Kişilerin davranışları sonucunda gözle görülür bir etki bırakmaktadır.

Kişinin hem toplumsal hayatında hem de özel hayatında, kendini tanımasını ve koruyabilmesini içsel olarak ilerleyen bir noktayı belirtir. Aynı zamanda ego, kişinin sosyal hayatında kendini geliştirip, benlik kavramını oluşturmasında bir etken olmaktadır. Kişinin benliğinde beynin arka tarafında kalan, yeri geldiğinde kendini belli eden bir duygu türü olmakla birlikte gerçek yaşamın filtresi olmaktadır. Çevreden gelen uyarılar ile beyinden süzülüp ego olarak kişilere cevap hakkı doğurmasına neden olmaktadır.

Ego, kişiyi karşı tarafa karşı korumak ile birlikte iç ve dış gerçekleri isteği üzerine ya göz ardı eder ya da kabul etmeyerek kendini karşı savunmaya geçmektedir.

Ego, kişinin hayatını ya etkisi altına alıp, eski düşüncelerinin hapsinde tutar ya da kişi egonun etkisinden kurtulup, konu ile ilgili yeni düşüncüleri düşünüp, ona göre hareket edilmelidir. Kişi önceki düşüncesinden yeni düşüncesine geçebilmek için, öncelikle kişinin ilk düşüncesinin nasıl olduğunu ve sınırlarını bilmesi gerekmektedir. Bu duyguları netleştirdikten sonra da yeni düşüncesinin sınırlarını bilmesi gerekmektedir. Böylelikle yeni düşünceye geçtikten sonra, beyninin arkasına attığı ego düşüncesinden arınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.