İPUÇLARIM

Adet Sancısını Ne Keser? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısını Ne Keser? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Özellikle bu dönemi ağır geçiren bayanlar için, adet dönemi ayın en tatsız zamanıdır. Bayanların çoğunun oldukça ağrılı bir şekilde geçirdiği bu dönemin, kadınlar için neden bu kadar rahatsız edici olduğu konusunda yıllardır araştırmalar yapılmıştır.

Adet döneminde sancının sebebi;

Bazı kadınlar oldukça ağrısız ve rahat bir şekilde atlatırken, bazılarının ise bu kadar sancılı geçirmesinin sebebi; adet sancılarına sebep olan ve dismenore başlığı altında toplanan rahim tümörleri gibi birçok sebebin, tek bir kişide aynı anda bulunmasıdır. Bu durum, pek çok kadında adet döneminde kusma, bel ağrısı, sinirlilik, kramp ve bazen de bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrı şeklinde kendisini gösterir.

Bu rahatsız belirtileri hafifletmek için alınan ilaçlar ise yine kadınların çoğunluğunda ters tepki yaparak ağrıyı artırmak ya da kanamayı olduğundan daha da hızlandırmak gibi tatsız sonuçlara neden olur. Bu yüzden krampları azaltmak için ilaç kullanmaya pek sıcak bakmayan bayanların tek dönebileceği yer doğal çözümlerdir.
Doktorlar tarafından gösterilmiş ve evde uygulanabilen bazı egzersizlerin bu krampları belirli bir seviyeye kadar azaltabileceği belirtilmişken, çikolata yemek, bu dönemde kafeini azaltmak ve uzun süre ayakta durmayarak bol su içmek de tavsiye edilen çözümler arasındadır. Yine de bayanların kendilerinden gelen yorumlara dayanarak, en doğal ve basit çözüm olarak meyveler gösterilmektedir.

Adet sancısına azaltabilecek öneriler;

Öncelikle bilmeniz gereken ağrılı adet oluşumunu önlemek mümkün değildir. Yalnız ağrılarınızı doktorunuzun size önermiş olduğu ilaçları kullanarak azaltmak mümkündür. Bunların dışında bir nebze de olsa ağrılarınızı azaltacak birkaç öneride bulunabilirim.

  • Adet sancıları için sıcak banyo çok iyi gelir.
  • Ayaklarınıza veya sancının oluştuğu bölgeler sıcak su torbaları koymak da iyi gelebilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus sıcak su torbasını direk karın üzerine uygulamayınız! Bunun sebebi karın bölgesinde iltihap problemi oluştuysa sıcak su torbası iltihabın dağılmasına neden olabilir.
  • Kendinizi yormadan hafif spor yapın, küçük egzersizlerle nefes ve kasları güçlendirici hareketler yapın.
  • Sancı ağrı hissedilen bölgeye masaj uygulaması yapın. Ağrı yapan bölge yoğurma şekli ile küçük ritmik masaj uygulayın. Masaj sizi iyi hissettiren ağrılarınızı unutturacaktır.
  • Bu dönemde uyku düzeni çok önemlidir. Yeterli ve düzgün  uyku, gerginliği azaltıp adet sancısına iyi gelir.

Adet dönemimde neler yenmeli?

Adet döneminde oluşan sancı ve ağrıları azaltabilecek bilmek için yediğimiz ve içtiklerimiz  dikkat etmemiz gerekir. Adet döneminde B vitamini ve magnezyum içeren besinler tüketilmelidir.

  • Adet döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.
  • Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.
  • Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.
  • Kafeinli ve gazlı içecekleri  tüketme alışkanlığınızdan vazgeçilmeli.

Adet sancısına iyi gelen meyveler;

Elma, incir, limon ve portakalın aynı anda ya da tek başlarına düzenli aralıklarla tüketilmesi sonucunda, bu meyvelerin içinde bulundurdukları magnezyum sebebiyle ağrıyı önemli derecelerde azalttıkları söylenmektedir. Ahududu ve çileğin karıştırılarak yapıldığı küçük bir meyve salatası ise, bu meyvelerin içinde bulundurdukları gevşetici etki ile ağrıları %50 oranında azaltır ve adet döneminin çok daha rahat geçmesine yardımcı olur. Bu meyvelerin çaylarının denenmesi de tavsiye edilen çözümler arasındadır.

Ayrıca siyah üzüm ve kavun suyunun karıştırılarak hazırlandığı içecek pek çok kişi tarafından önerilmiş ve adet sancısını anında kestiği söylenmiştir. Sıcak yaz günleri için hazırlayabileceğiniz, muz ve ananas suyunun karışımından oluşan ve içine birkaç buz atarak nefis hale getirebileceğiniz içecek de, kan akışını rahatlatarak ağrıyı büyük ölçülerde azaltacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.