Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusu Gideren Yöntemler

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusu Gideren Yöntemler

 

Hemen hemen herkes belli sebeplerden dolayı ayak kokusundan mustarip olup, ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Sorusuna yanıt arar. Yanlış ayakkabı seçimi, naylon karışımlı çorap kullanımı, uzun süre ayakkabının ayakta kalması ve daha bir nedenden dolayı ayaklarda terleme meydana gelerek koku oluşumuna sebep olmaktadır. Ayakkabı kokusunu gidermeye yardımcı olan yöntemler, detaylarıyla birlikte yazının devamında!

Ayakkabı Kokusu Neden Olur? Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakların ayakkabı içerisinde hava alamayıp terlemesi ile ayak kokusu meydana gelmektedir. Binlerce ter bezinin bulunduğu ayaklar, ter üretilmesine neden olur ve bakterinin yaşaması için uygun ortam oluşturmaktadır. Ter ve bakteri bir araya geldiğinde ise gaz oluşumuna neden olur, bu da kötü kokan ayaklar demektir. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Ayakkabı kokusunu gideren yöntemler;

ayakkabi-kokusu-nasil-giderilir

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

1- Karbonat Yöntemi

Ayakkabı kokusunu gidermeye yardımcı olan ve en çok uygulanan yöntem karbonat yöntemidir. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir karbonat işe yarar mı? Merak ediyor olabilirsiniz.

Ayakkabının içerisine 1 yemek kaşığı karbonat serpilir ve bir gece bekletilir. Karbonat ayakkabının içinde kötü kokuya neden olan nemi hapsedecektir. Ayakkabıyı silkeleyerek içindeki karbonatı kolayca temizleyebilirsiniz. Bu yöntem ayakkabılarınızdaki kötü kokudan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2- Poşet Çay Yöntemi

Ayakkabı koku giderici bir yol arıyorsanız poşet çay ile koku giderme yöntemini deneyebilirsiniz. Siyah çay içinde bulunan tannik asit, bakterileri ortadan kaldırmakta son derece etkilidir. Ayakkabıların içine birer tane poşet çay koyun ve bir gece bekletin. Poşet çay, ayakkabı içindeki koku ve nemi hapsederek ayakkabılarınızdaki kötü kokudan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2 adet poşet çayı yarım litre su içinde demleyin ve ayaklarınızı bu su ile yıkayın. Bu yöntemi 1 hafta boyunca uygulamanız halinde ayaklarınızdaki kötü kokudan da eser kalmayacaktır.

ayakkabi-kokusu-nasil-giderilir

3- Pudra Yöntemi

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Sorusuna yanıt arıyorsanız bir de pudra yöntemini deneyebilirsiniz. Pudra kuru olması ve güzel kokması nedeniyle ayakkabılardaki kokuların giderilmesine yardımcı olur. Ayakkabılarınızın içine 1 yemek kaşığı pudra serpin ve 1 gece bekletin. Pudra, nemi ve kokuyu içine hapsederek ayakkabılardaki kötü kokunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

ayakkabi-kokusu-nasil-giderilir

4- Kahve Yöntemi

Ayakkabı kokusu giderici doğal çözüm arayışındaysanız kahve yöntemini deneyebilirsiniz. Kullanmadığınız bir çorabın içine 1 yemek kaşığı Türk kahvesi koyun ve çorabı ayakkabının içine yerleştirin. Kahve gece boyunca ayakkabının içinde bekletildiğinde kötü kokudan eser kalmayacaktır.

5- Lavanta Yöntemi ile Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Özellikle de spor ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Spor ayakkabı neden koku yapar? Sorularına yanıt arıyorsanız lavanta yöntemini deneyebilirsiniz. Lavanta yağını bir peçeteye birkaç damla damlatıp ayakkabının içine koyabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise lavanta filizlerini ayakkabının içine yerleştirmektir. 1 gün bekleyen lavanta ile kötü kokuların ortadan kalktığını fark edeceksiniz.ayakkabi-kokusu-nasil-giderilir

 

İlginizi çekecek diğer yazı: Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder