2 3 Yaş Çocuklar İçin Etkinlik Fikirleri

2 3 Yaş Çocuklar İçin Etkinlik Fikirleri

Bilinçli ebeveynler için, çocuklarının evde kaliteli vakit geçirmesini sağlayacak etkinlik fikirleri büyük önem taşır. Çocukların ekranda boşa vakit kaybı yaşamalarının yerine etkinlik süresini arttırarak verimli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Fiziki oyunlardan el becerisi geliştiren etkinlik önerilerine kadar, oldukça faydalı bir liste yazının devamında…

Evde Yapılabilecek Etkinlik Fikirleri

Çocuğunuzun evde kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak etkinlikler, kişisel gelişimini ve motor becerilerini doğrudan etkilemektedir. En basit yöntemlerle hazırlanan küçük etkinlikler bile, çocukları mutlu etmeye ve kişisel gelişimlerini desteklemeye yardımcı olur.

etkinlik-fikirleri

Etkinlik Fikirleri

Oyuncak mağazalarına yüksek fiyatlar ödemek yerine, evde bulunan malzemelerle kolay ve eğlenceli etkinlikler hazırlayabilirsiniz. Evde kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacak etkinlik fikirleri;

1- Keçeli Kalem ile Tabak Boyama

Çocuklar resim yapmayı sever fakat her zaman yaptıkları gibi deftere ve kitaba yapmak yerine tabağa boyamak çocuğunuzun ilgisini çekecek. Yaratıcı etkinlikler arıyorsanız evdeki malzemelerden yardım alarak, ilgisini çekecek basit etkinlikler hazırlayabilirsiniz.

Evde kullanmadığınız eski cam ya da porselen bir tabağın üzerine keçeli boya kalemleri ile yazı yazmak, çocuğunuz için farklı bir deneyim olacaktır. Cam tepsi ya da ayna da tercih edebilirsiniz.

2- Kes – Yapıştır

Çocuğunuzun eskiyen, artık kullanmayacağı kitap ve dergilerindeki resimleri kullanarak kes – yapıştır etkinliği hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun etkinlik fikirleri arıyorsanız herhangi bir çocuk kitabı ve sadece kâğıt kesmeye yarayan bir makasa ihtiyacınız var.

Kitaptan resimleri kesmesine imkân verin, yapamazsa yardımcı olun. Kestiği resimleri boyama defterine yapıştırabileceğini ona gösterin. Seçtiği resimlerle kendi dünyasını yaratmasına imkân sağlayın.

etkinlik-fikirleri

3- Taş Boyama

Çocuğunuz için yaratıcı etkinlik fikirleri arayışındaysanız doğayı eve taşıyın, yakından tanımasına imkân verin. Evinizin çevresinde, parkta, bahçede gezerken yüzeyi boyamaya uygun büyük taşlar gördüğünüzde etkinlik için değerlendirebileceğinizi unutmayın. Sulu boya, pastel boya ve keçeli kalemlerle taşın şekline uygun yaratıcı desenler çizerek birlikte eğlenebilirsiniz. Çocuğunuz çizerken taşın yapısını tanıyacak hem öğrenecek hem de eğlenecek.

4- Mutfakta Etkinlik Fikirleri

Kes, yapıştır ve boya gibi etkinliklerin yanı sıra, mutfakta yapacakları etkinlik fikirleri çocuğunuzun ilgisini daha çok çekecektir. Özellikle de çocukların ev işlerine katılımı kişisel gelişimlerini desteklemek açısından oldukça önemlidir. Evde oyuncaklarını toplamak, çamaşır asmak ve katlamak gibi faaliyetlerin yanı sıra mutfak en çok eğlendikleri yerdir.

Çocuğunuzla birlikte kurabiye hamuru hazırlayarak eğlenceli şekiller verebilir, kaliteli zamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Çocuğunuz ev işlerine sağladığı katkıdan dolayı hem mutlu olacak hem de verilen görevi yerine getirmenin gururunu yaşayacaktır.

etkinlik-fikirleri

5- Çoraptan Kukla Yapımı

Evde eskiyen çorapları oyuncağa çevirin. Boş bir kâğıda göz, burun ve ağız çizin. Ardından bir makas yardımı ile bu figürleri keserek çıkartın. Elinize çorabı giyin ve çocuğunuzun kuklaya göz, ağız ve burnu yapıştırmasına izin verin. Hazırladığınız kukla ile masalları daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: 2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır? Sendrom Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder