Küçük Mekânı Geniş Göstermek İçin İpuçları

Küçük Mekânı Geniş Göstermek İçin İpuçları

Küçük mekânı geniş göstermek için kullanım alanını en ideal şekilde değerlendirmek gerekir. Doğru planlama ile olduğundan daha ferah ve düzenli gösteren bir dekorasyon oluşturmak mümkün.

Dar oturma alanları ve küçük odaları dekore ederken şıklığı ön plana çıkartın. Küçük mekânı geniş göstermek için fonksiyonelliği de arttırarak işe başlayabilirsiniz. Mekânı olduğundan daha geniş ve ferah göstermek için işinize yarayacak dekorasyon ipuçları ve tüm detaylar yazının devamında…

kucuk-mekani-genis-gostermek

Küçük Mekanı Geniş Göstermek

6 Adımda Küçük Alanı Geniş Göstermek

Yaratıcılığınızı kullanarak stüdyo bir daireyi en yüksek verimde kullanmak tamamen sizin elinizde. İşte, mekânı olduğundan geniş ve kullanışlı gösteren 6 ipucu;

1- Küçük Mekânı Geniş Göstermek İçin Cam Bölmeler Kullanmak

Mekânı kalın ve kesin sınırlar ile bölmek yerine şeffaf ve adeta yok sayılabilecek cam bölmeler ile yaşam alanlarına işlevsellik kazandırabilirsiniz. Bunu yaparken, hem dekorasyonda stilinize özgü dokunuşlar yapabilirsiniz.

Dar alanları kendi içinde bölerken dikkatli olmakta fayda var, bölmeler ortamın parça parça ve daha da küçük algılanmasına sebep olabilir. Dar odaların duvarlarını ortadan kaldırarak cam tasarımlı plan uygulayın. Küçük mekânı geniş göstermek için katlanabilir, kaydırılabilir cam ya da basit bir cam paravan ile odalar arası geçişi sağlayabilirsiniz.

2- Hacmine Uygun Eşya Tercihi Yapmak

Kullanım zemin alanı dar ise mekânın genel hacmine odaklanarak eşya seçiminde bulunmanız en doğru tercih olacaktır. Mimari olarak evin planı müsaitse ışığı maksimize etmek için boydan boya pencereler yaptırmak da iyi bir fikir olacaktır. Balkona açılan odalardaki kapıları boydan boya cam kapılar ile değiştirerek hacminden büyük aydınlık bir mekâna sahip olabilirsiniz.

kucuk-mekani-genis-gostermek

3- Depolama Alanı Yaratmak

Evdeki eşyaları toparlayan depolama alanları her ev için oldukça önemli bir detaydır. Özellikle de konu küçük bir alansa, bu durum konunun ehemmiyetinin biraz daha artmasına neden olmaktadır.

Atıl kalan ve kullanımdan uzak olan alanları depolama şeklinde değerlendirebilirsiniz. Sıkıcı dolaplar yerine stilinizi konuşturan raf ve askılıkların yer aldığı dolap sistemleri yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

kucuk-mekani-genis-gostermek

4- Ayna Kullanmak

Küçük mekânı geniş göstermek için yapılan en doğru hareketlerden biri de aynaların yer aldığı bir dekorasyona yer vermektir. Ayna duvarlar, büyük ebatlı aynalar veya parça aynalar kullanarak mekânı olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterebilirsiniz.

kucuk-mekani-genis-gostermek

5- Açık Renk Tonları Kullanmak

Küçük mekânı geniş göstermek tamamen sizin elinizde. Açık renk duvar boyası ve mobilyalar bir mekânı her zaman olduğundan daha büyük gösterir. Açık renk mobilyalarınızı koyu tonlarda geometrik şekil aksesuarlarla kombine ederek ortama derinlik katabilirsiniz.

6- Az Aksesuar Kullanmak

Ev dekorasyonunda yapılan en büyük hatalardan biri aksesuar kullanımında yapılan hatalardır. Yanlış veya fazla aksesuar kullanımı ortamın dağınık ve küçük görünmesine neden olabilir. Küçük mekânı geniş göstermek için sık kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtularak sadeleşmeye özen göstermelisiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Minimalist Ev Dekorasyonu | Minimalist Dekorasyon Fikirleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder