İPUÇLARIM

Araba Yıkamanın Püf Noktaları

Araba Yıkamanın Püf Noktaları

Arabamız temiz olmalı, hepimiz öyle deriz. Hatta arabamızı her hafta oto yıkamaya dahi götürürüz. Ama aslına bakarsanız arabamızı kendimiz yıkamalıyız. Hem iç hem de dışta arabamızı en iyi tanıyan bizi bir makine değil. Bizim ellerimiz ile yıkadığımız aracımız makine yıkamasına göre çok daha detaylı ve hijyenik olacaktır. İşte bu neden ile sizlere kendi arabanızı bir makineden çok daha iyi ve hijyenik bir şekilde nasıl yıkayacağınızı araba yıkamanın püf noktaları makalemizde detaylı bir şekilde anlatacağız.

Arabanızı Yıkamak İçin Gerekli Şeyler

 1. Arabanızı yıkamak için yumuşak ve kaliteli bir bez alın.
 2. Arabanızı kesinlikle bir kerede fırça ile yıkar temizlerim demeyin.
 3. Güneş var tamam çok daha iyi yıkanır demeyin. Bu fikir yanlış bir fikirdir. Arabanızı güneşte değil sabah çok erken saatleri ya da ya da akşam serinliğini tercih edin.
 4. Sıcak veya soğuk su kullanmayın, arabanızı her zaman ılık su ile yıkayın.
 5. Arabanızı yıkarken sık aralar ile arabanızı ıslatmayı ihmal etmeyin.
 6. Yıkamaya başladığınızda arabanızı bölümlere ayırın. Arabanın yanları, arkası, önü ve üstünü ayrı ayrı su ve deterjan alarak yıkayın.
 7. Sakın aracınızı bulaşık deterjanı ile yıkamayın. Otomobil şampuanları en iyi sonucu verecek maddelerdir.

Arabanizi Yikamak icin Gerekli seyler

Arabamı Nasıl Yıkarım?

 • Arabanızı yıkamaya başlamadan önce yapmanız gereken tekerlerin, jantların ve çamurlukların ilk kirini akıtmaktır. Öncelikle, bu bölgeler aracınızın en kirli bölgeleridir bu nedenle şampuandan önce bu bölgelerin çamurlarının ve kirlerinin giderilmesi önemlidir. Bu şekilde tekerlerden ve jantlardan fırlayabilecek kirlerin arabanızın boyasına zarar vermesine engel olmuş olursunuz. Üzerinde beyaz yazı ya da şerit olmayan lastiklerinizi rahatça sert kıllı bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Jantlarımızı ise, jantlarımızın tipine uygun bir fırça yardımı ile temizlemeye özen göstermeliyiz.
 • Arabanızı yıkamanın püf noktaları arasında en önemlisi arabanızın ayırdığınız bölümlerinin yıkamasını tek seferde bitirmenizdir. Başka bir değişle, eğer arabanızın üstünü ıslatıp, şampuanladıysanız durulamasını da hemen yapın ve o kısmın üzerinde şampuan bırakmayın. Arabanızın her bölümü için tekrar tekrar yapın.
 • Aracınızın üstünü yıkadıktan sonra uygun olan sıra, yanlar ve arkalar olmalıdır.
 • Duralama işlemini, üstten aşağıya doğru, yani suyun her zerresinin arabanızın her noktasına erişmesini sağlayacak şekilde yapın.

Arabanız İçin Önemli Notlar

 • Arabanızı yılda iki defa cilalamayı ihmal etmeyin. Arabanızın renginin solmasına ve zarar görmesine izin vermeyin.
 • Arabanızı daima temiz tutun.
 • Aracınızı güneş ışığından sakının.
 • Arabanızın kapı içlerini ayda en az bir defa olmak sureti ile temizlemelisiniz.
 • Cilalama işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli hususun, arabanızı önceden iyice yıkamış ve yabancı her türlü maddeden arındırmış olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca cilalama sırasında arabanızın güneş ışığı ile temas etmediğinden emin olmanız gerekmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.