İPUÇLARIM

Lastik ve Jant Nasıl Temizlenir ?

Lastik ve Jant Nasıl Temizlenir ?

Arabanın en fazla kirlenen kısmı lastikleri ve jantları olur çünkü yerle temas eden ve yere en yakın olan kısım burasıdır. Kar, yağmur, toz, toprak, çamur ve asfalt kısacası her şey arabayı kirletmeye, lastiklerin ve jantların kötü gözükmesine sebep olabilir. Zaman zaman yağ lekesi, zift ve balata tozu gibi zorlu lekelerde lastikleri ve jantları kirletir. Özellikle ziftten herkes nefret eder. Lastikleri ve jantları kirletmekle kalmaz çamurluğa yapışır, arabanın dışını acayip derecede kirletir. Çamur, toz, toprak gibi kirler suyla sabunla yıkayınca çıkar ama zift zorludur. Kolay kolay çıkmaz.

Zift, balata tozu ve yağ lekesi benzeri zorlu lekeler olmadığı sürece lastik ve jant temizliğini rutin olarak kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Jant Temizliği İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

 • Yumuşak sünger
 • Lastik/Jant fırçası
 • Jant temizleme spreyi veya araç şampuanı
 • Parlatma spreyi veya jant cilası

Arabanın Jantlarını Temizlemek İçin Ne Yapmak Gerekir ?

 • Jantları temizlemeye başlamadan önce bol suyla lastiklerle beraber yıkayın. Üzerindeki tozun, toprağın, kirin pasın akmasını sağlayın. Bu sayede en azından kaba kirler akıp gidecektir. Kullandığınız su ne kadar tazyikli ise o kadar rahat kirleri akıtabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, eğer ki aracınıza önem veriyorsanız tazyikli suyu direkt olarak lastiklere tutmayın. Suyun oluşturduğu kuvvet lastiklerin zarar görmesine sebep olacaktır. Lastiklere ve jantlara su tutarken öte yandan elinizde bir fırça ile hafiften fırçalamanız size kolaylık sağlayacaktır.
 • Kovayı su ile doldurun. Hafif ılık su tercih edebilirsiniz. Suyun içerine yeterli miktarda araç şampuanı ekledikten sonra iyice köpürmesini sağlayın. Yumuşak bir fırça ile kovadaki köpüklü suyu jantlara uygulamaya başlıyoruz. 1 kez uyguladıktan sonra kirlerin akması için bir müddet bekliyoruz. Kova ve şampuan ile uğraşmak yerine aynı görevi gören jant temizleme spreylerini de tercih edebilirsiniz. Spreyi direkt olarak jantlara sıktığınızda kirlerin aktığını göreceksiniz. Jant temizleme spreylerini alışveriş merkezlerinin market kısmında, yapı marketlerde, oto aksesuarı satan dükkanlarda ve İnternet üzerinde e-ticaret sitelerinden bulabilirsiniz. Sprey kullanıp kullanmamak size kalmış bir durum. Sprey kullanacaksanız bizim size tavsiyemiz kullanmadan hemen önce şişenin üzerinde yer alan kullanma talimatını okumanız olacaktır. Çünkü bazı jant temizleme spreyleri ıslak zeminde daha iyi etki ederken bazıları kuru yüzeyde daha iyi sonuç verecektir. Yani spreyler kuru ve ıslak janta göre ikiye ayrılıyor.  Zamanım var, aracımla ilgilenmeyi seviyorum diyorsanız şampuan kullanmanızı tavsiye ederiz. Şampuanın yeri bi’ ayrıdır.
 • Jantın kiri aktıktan sonra hortum yardımıyla iyice temizlenmesini, üzerindeki bütün kirlerin çıkmasını sağlıyoruz. Su tuttuğunuz halde halen kir varsa biraz daha şampuan veya jant temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Bu durumda aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecektir.
 • Jantlar yıkandığına göre sıra parlatmaya geliyor. Kirini akıtıp iyice temizlediğiniz jantlara önce jant cilası sürüyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Jant cilası kuruduktan sonra kuruyan jantı, jant fırçası ile bir güzel ovuyoruz. Parlatmak için kullanacağınız maddeler de kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bazı jant temizleme spreyleri ve oto şampuanları kendi içerisinde parlatıcı bulundurduğundan dolayı ekstra parlatma işlemine ihtiyacınız kalmayabilir. Aynı şekilde bazılarında da parlatma özelliği olmayabilir veya yeteri kadar parlatamadığı için siz memnun kalmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda parlatıcı sprey veya macun kullanmanızı öneririz.

Arabanın Lastikleri Nasıl Temizlenir ?

Jantları temizlerken kullandığınız malzemelerin aynısı lastikleri temizlemede de kullanmanız mümkün. Yalnızca tek farklı olarak büyük bir fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü lastiğin her bir yüzeyine ulaşmak için jant temizlemede kullandığınız fırça yetersiz gelecektir.

 • Lastikleri ıslatıyoruz. Araç şampuanı ile köpürttüğümüz suyu fırça yardımıyla lastiklere uyguluyor ve temizliyoruz.
 • Bir hortum yardımıyla pisliklerin akmasını sağlıyoruz. Tazyikli su her zaman daha iyi sonuç verir ama çok fazla sert su yani tazyikli su kullanmamaya özen gösterin çünkü lastiklere zarar verebilir.
 • Köpüğü iyece akıttıktan sonra lastik dişlerinin arasına sıkışmış çivi, taş, kapak gibi yabancı maddeleri elimizle çıkartıyoruz. Alamadığınız yabancı maddeleri ve lastiğe sıkışmış çivileri çıkarmak için zorlamanızı pek tavsiye etmiyoruz.
 • Tüm işlemlerin sonunda jant temizliğinde kullandığınız spreyi lastiğin yanaklarına sıkıp parlamasını sağlıyoruz.

Lastik ve Jant Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar / Tavsiyeler / Öneriler

 • Ayda sadece  1 kez jant ve lastik temizliği yapmanız yeterli olacaktır. Daha sık yapmanıza gerek yok.
 • Lastikleri ve jantları temizlemede kullandığınız fırçanın kıllarını sert olmasın. Sert kıllar jantları çizecektir. Jantlar için yağlı boya fırçası veya özel jant fırçalarını tercih edebilirsiniz.
 • Bulaşık deterjanı, arap sabunu, tuz ruhu, kola, gaz yağı gibi maddeler araba temizliğinde kullanılsa da ilerleyen zamanlarda jantların paslanmasına ve lastiklerin aşınmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Her zaman lastik ve jant temizliği için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanmanız faydanıza olacaktır.

Tüm bu dediklerimiz motosiklet içinde geçerli bir durumdur. Motosiklet lastiğini ve jantını da aynı şekilde rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Ayrıca bisiklet temizliği için “Bisiklet Nasıl Temizlenir, Nasıl Yıkanır?” başlıklı konumuza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ÇEŞİT HABER dedi ki:

  ARAÇ TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN YERLERDEN BİRİ OLAN JANT-LASTİK ARACIN AYAKKABISIDIR.TOZLU AYAKKABI GİYİLEMEYECEĞİ GİBİ, PİS JANT LASTİKLEDE GEZİLMEZ 🙂

 2. Babalar Günü Hediyeleri dedi ki:

  Benim arabanında lastik ve jant temizliğine ihtiyacı var ancak bir şey farkettim bijonlar paslanmış bunun için ne yapmalıyız

 3. Karaman dedi ki:

  Benim arkadaşım kolayla ve bezle temizliyor. Bu işlerden anlar kendisi. İlk alındığı günkü gibi oluyor. 🙂

  1. YasinGNC dedi ki:

   Kola ve benzeri maddeler ilk başta temiz gösterir ama zamanla lastikleri aşındırıp jantların paslanmasına sebep olur. Aklınızda bulunsun 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.