Abronya (Kum minesi) Çiçeğinin Hastalık ve Tedavileri

Abronya (Kum minesi) Çiçeğinin Hastalık ve Tedavileri

Anayurdu ABD’nin Kaliforniya bölgesi olan Abronya çiçeği, bol güneşli kumlu ve hafif nemli toprakları seven bir bitkidir. Bakımı özen isteyen bu bitkilere dikkat edilmediği takdirde, bazı hastalıklar görülebilmektedir. Peki, bu hastalıklar nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Bu hastalıklardan biri yapraklarında görülen siyah noktalardır. Çiçeğin sürekli nemli kalmasıyla oluşur. Çiçeğe, hastalıklı yaprakların temizlenmesinin ardından, fazla sulamadan bakılmalıdır. Gerek duyulursa bunun için üretilen özel spreyler de kullanılabilir.Bir diğer hastalık küllenmedir.Yapraklarda ve gövdede oluşan beyaz, pudra benzeri oluşumlardır. İleri safhalarında çiçek kısmında da görülebilir. Bu durumda Abronya çiçeği, mantar ilacı ile spreylenerek tedavi edilmeli ve yaprakları ıslak bırakılmamalıdır.

Küflenme de sık rastlanabilecek hastalıklardan biridir. Görüntüsü küllenmeye çok benzese de biraz daha ‘ çürük ‘ görüntüsü verir. Hastalıktan kurtulmak için küflenmiş yapraklar hemen temizlenmeli ve anti bakteriyel çiçek spreylerinden kullanılmalıdır. Ayrıca hava sirkülâsyonunun iyi olduğu bir konumda, köklerinin de hava aldığından emin olunarak bakılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder