İPUÇLARIM

LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir

LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir

Artık herkesin evinde televizyon ve bilgisayar var. Dolayısı ile kesinlikle evinizde veya iş yerlerimizde LCD ekranlarımız var. LCD ekranlarımız arızalandığında değerini daha iyi anlarız. Bu ekranlar televizyonlarımızda, notebooklarımız da ve hatta cep telefonlarımızda bile mevcuttur. Dolayısı ile iyi korunmalı ve özenle temizlenmelidir.

Kullandığımız cihazlardaki ekranlar her ne kadar sağlam dayanıklı görünse de üzerlerinde çizilmeye hassas bir tabaka vardır. Bu tabakaların çizilmesi monitörünüzün bozulmasına neden olmaz fakat çiziklerin olması hoş bir görüntü olmayacaktır.

LCD monitör ve LCD televizyonlarımızın ekranlarını nasıl temizleriz konusunu kısa kısa anlatacağım.

İşte LCD monitörlerimizi ile ilgili temizlik ipuçları;

 • Çoğu LCD ekranlarımızdaki cam gibi gözüken tabaka gerçek den cam değildir. Bu tabaka çizilmeye karşı hassas bir tabakadır.
 • Sadece LCD ekranlarda değil plazma ekranlarda da bu çizilmeye karşı hassas tabaka vardır. Bu tabaka yansımayı önleyici özelliği olması çok önemli parça olduğunun göstergesidir.
 • İçeriğinde yanıcı maddelerin bulunduğu sıvıları LCD ekranlarımızın temizliğinde kullanmak dan kaçının. Bilmeyerek kullandığımız bu sıvılar LCD monitörlerimize zarar verebilirler.
 • LCD ekranları temizlerken %100 pamuk veya mikro fiber bezlerden yararlanabilirsiniz. Gözlük camı temizleme bezi de gayet uygun bir temizleme bezi olabilir. Mikro fiber bez ve pamuklu bezler çok yumuşaktır ve özellikle mikro fiber bezler mikro düzeyde çok daha fazla temizlik yapabilir.
 • Eğer çok çabuk tozlanan bir LCD ekrana sahipseniz, anti-statik özelliği olan temizleme sıvıları kullanmalısınız. Bu sıvılar ekranımızın daha geç tozlanmasını sağlar yani tozlanmayı geciktirirler.
 • LCD ekranımızı temizlik yaparken kapalı konuma getirmeliyiz.
 •  LCD ekran temizliği için kullanacağınız sıvıyı direkt olarak ekrana sıkmayın önce kullanacağınız beze sıkmalı daha sonra bezle ekranın temizliğini yapmalısınız.
 • Mikro fiber veya pamuklu bezler çok yumuşak olsalar da ekranı temizlerken çok fazla bastırmamaya gayret etmelisiniz.
 • Temizlerken hafif ve dairesel hareketler yaparak temizlik yapmalısınız.
 • LCD ekranların temizliğini yaptıktan sonra nemli veya ıslak kalmasına dikkat etmeliyiz. Tam olarak kuru olduğundan emin olduktan sonra ekranımızı açmalıyız.
 • Kullandığımız mikro fiber veya %100 pamuklu bezi yıkayıp kuruduktan sonra temizlik için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pamuklu bez bulmak kolay olmayabilir bunun için eski kullanmadığınız bir atleti parçalayarak kullanabilirsiniz.

LCD Ekranlar Nasil Temizlenir (2)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.