Orkide Çiçeğinin Hastalıkları

Orkide Çiçeğinin Hastalıkları

Bir çok canlıda olduğu gibi orkide çiçeklerinde de, çeşitli nedenlere bağlı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunları bakteriyel, viral ve mantar hastalıkları olmak üzere üç guruba ayırabiliriz. Bakteriyel hastalıklar orkidelerde yaygın olarak rastladığımız, benek olarak da isimlendirilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar yüksek nemli ortamdan ve yetersiz hava koşullarında kalmaktan meydana gelir. Erken teşhis edilmesi durumunda ilaç tedavisi ile de kurtulabilir.

Köklerde ve yapraklarda rastlanan ve çabuk yayılan mantar hastalıkları ise, bitkiyi öldürebilir. Bulaşıcı olduğundan dolayı hemen tedavi edilmesi gerekir. Böylelikle yayılmasına engel olmuş olursunuz. Uygun bir mantar ilacı ile tedavi edilmesi gereken orkide çiçeğinin saksısında bulunan harcın çürümeye başlaması durumunda görülür.

Orkide çiçeğinin bir diğer hastalığı ise viral rahatsızlıklardır. Bu hastalık virüslere bağlı oluşur. Mantar ve bakteriyel hastalıklar kadar kolay anlaşılmaz. Bitkinizin viral hastalığını anlamanız biraz zaman alabilir. Orkideyi virüs hastalığına bulaştığında kurtarma şansınız yok denecek kadar azdır. Bu ve benzeri hastalıkların önüne geçmek için, çiçeklerinizin bakımına çok dikkat edilmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bahar dedi ki:

    Orkide çiçeğinin kuruyan köklerini kestim çiçek yapraklarını döktü hiç yaprağı kalmadı çiçeğim kururmu yardımcı olur musunuz

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder