Yılan Sokması Belirtileri Nelerdir ?

Yılan Sokması Belirtileri Nelerdir ?

Benim şahsen en tiksindiğim, korktuğum ve hayvanlara karşı beslediğim sevgi duygusunu bir anda körelten yılanlar oldukça tehlikeli sürüngen hayvanlardır. Yılan sokmaları sonucu meydana gelecek belirtiler yılanın boyuna ve türüne göre değişiklik gösterir. Bazı yılanlar zehirsiz ve zararsız iken bazıları dakikalar içerisinde öldürebilecek kadar güçlüdür. Eğer yılan zehri kana karışırsa nefes darlığı, gözlerde kararma, baş ağrısı, kas kasılmaları, susuzluk hissi, çarpıntı ve bilinç bozuklukları meydana gelir. Alerjisi olanlarda komadan ölüme kadar gidebilir.

Yılan sokması sonucu meydana gelen belirtiler şu şekildedir;

 • Morluk
 • Şişlik
 • Şiddetli Ağrı
 • Karıncalanma Hissi
 • Yanma
 • Kanama
 • Duyu Hissi Kaybı
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • İltihaplanma

Yılanlar ile ilgili ufak bir anım var. 2013 senesinin ağustos ayında oturduğumuz yere 6 kilometre uzaklıktaki şehir merkezine inmek için bisikletimi garajdan çıkartmaya gitmiştim. Hava oldukça sıcaktı, evden çıktım garaja yöneldim. Tam garaj kapısını açacakken kapının köşesine  hafiften yılan fark ettim. Boyu 1 metreden fazla ve neredeyse bir çocuk bileği kalınlığında gövdesi vardı. O an için beni bir korku ve öfke sardı, başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Neredeyse her gün girip çıktığımız garajın (ayrıca odunluk olarak kullanıyoruz) içine girmişti. İçeride odun, el aletleri, tahta, boya gibi hırdavat malzemeleri vs olduğu için herhangi bir köşeye saklanabilir ve içeride yerini koruyabilirdi.

Yılanı kapı önünde, kapının altından içeriyi girmeye çalışırken görünce korku ve sinirle birlikte garajın yan tarafında duran yaklaşık 1 buçuk metre uzunluğundaki demir çubuğa sarıldım ve hiddetle yılanın kafasına indirdim. Bu esnada içeri kaçmaya çalıştı ve neredeyse tamamen kendini içeri almayı başardı da… Kapıyı uzaktan uzaktan açarak içeri girdim ve saklandığı yerdeki bir takım eşyaları demir çubuk yardımıyla kaldırdım. Yılan tekrardan karşıma çıkmıştı ve bu sefer tıslayıp saldırdı.Bir kaç darbe daha vurduktan sonra öldüğünü anladım. Ardından demir çubuk yardımıyla yılanı sürükleye sürükleye dışarı attım… Ertesi gün başka yılan olma ihtimaline karşı garajı tamamen boşaltıp temizlik yaptık.

O gün yaşadığım korku ve sinir yılanlardan bir kez daha nefret etmeme sebep oldu. Yılanlar soğuk kanlı hayvanlardır, saldırgan olurlar. Siz siz olun yılanlara karşı dikkatli olun, saldırgan hayvanlardır. Sizi ölüme kadar götürebilirler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ucuz plaket dedi ki:

  güzel makale olmuş teşekkürler..

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder