Ayak Krampına Ne İyi Gelir?

Ayak Krampına Ne İyi Gelir?

Yüzerken, yürürken, spor yaparken hatta yatarken aniden ayağınıza giren kramplar size çok acı verir. Sebebi aniden yaptığınız yanlış bir hareket olabileceği gibi, farklı bir hastalığın habercisi de olabilir. Ayak krampına iyi gelen hareketler hakkında bilinçlendiğinizde, dakikalar içinde acıdan kurtulursunuz. Krampları geçirdikten sonra olma sebeplerini araştırmalı, konuyu ihmal etmemelisiniz.

Ayak krampına sebep olanlar

Ayak krampları, aniden bir sancı şeklinde ortaya çıkan kas yapısında kasılmalardır. Kramp girdiğinde ayağımızı hareket ettiremeyiz hatta dokunamayız. Vücudumuzda bulunan 600 yakın kas, gün içinde birbirlerine bağlı olarak hareket ederler. Bazen istem dışı olarak kas gerilir ve sertleşme yapar. En sık ayal ve il baldırlarda meydana gelen kasılmalar, yorgun bir vücudun tepkisi olabiliyor. Gün içinde çok egzersiz yapmak ve kasları yormak, krampların başlıca nedenidir. Genellikle gece meydana gelirler ve uykudan bile uyarabilirler. Eklemlerde oluşan ağrıları iyi gelen yöntemleri eklem ağrısı nasıl geçer adlı konumuzda ele aldık.

Gün içinde yeterince su içilmemesi ve kasların çok kullanılması istemsiz gerilmelere sebebiyet verir. Bu yüzden gün içinde 1,5-2 litre su içmek kasların normal çalışmasını destekleyecektir. Vücudu yoran alkol, sigara gibi zararlı maddeler vücudun direncini azaltır ve kasları etkiler. Aynı zamanda çok fazla çay ve kahve içenlerde de ayak kasılmaları görülmektedir. Beslenme şeklinin bozulması, çok fazla abur cubur yenmesi vücut sağlığını olumsuz etkilediğinden kasların çalışma sistemini de bozabilir.

Ayak krampına kış aylarında daha çok rastlanır

Kış aylarında hava soğur ve vücuttaki kan dolaşımı yaz ayına göre daha yavaşlar. Yavaşlayan sistem vücutta ani kasılmalara neden olabilir. Kaslardaki şeker ve oksijen oranı azaldığından kaslar sertleşmeye başlar. Soğuk havada üşüdüğümüzde vücut titreme reaksiyonu göstererek vücudu korur, bunu da kasları kasarak yapar.

Hamileler ve yaşlılar diğer insanlara göre daha az hareket ettiği için kasılmaları daha çok yaşarlar. Özellikle hamileler, her geçen gün kilo aldıkları için ayaklarındaki kaslara yük binmektedir. Kilolu kişilerde de krampların nedeni kaslara aşırı yapılan baskıdır. Vitamin ve mineral eksiği olan vücutta kasların uyarı tepkisi kasılma şeklindedir. Bir doktora başvurup gereken tetkikleri yaptırmak gerekir.

Kullanılan idrar söktürücüler kramp oluşumuna sebep olabilir

Vücudunda çok fazla toksit bulunan, bağırsak rahatsızlığı yaşayan ya da kilo vermek isteyenler idrar söktürücü haplar ya da bitkiler kullandıklarında, kaslar yeteri kadar sağlıklı hareket edemeyebilir. Kusma, ishal gibi durumlarda vücudun kaybettiği su tekrara vücuda alınmalıdır. Kalsiyum, magnezyum gibi mineraller sinir ucunu uyardığından belirli aralıklarla ölçtürülmelidir. Vücutta D vitamini eksikliği de kemik yapısını etkilediğinden kramp sebebi olabilir. B vitamini beyin işleyişine destek verdiği için eksikliğinde kramplar sık görülebilmektedir. Şeker hastaların da kramplardan şikayet etmesi söz konusudur.

Ayak krampını nasıl geçirebilirim?

Baldır ya da ayak krampı oluştuğunda ilk önce derin bir nefes almalı, vücudunuza bol oksijen girmesini sağlamalısınız. Kramp girdiğinde bölgeye sert vuruşlar yapmamalı, cimcik atmamalısınız. Ayağınızı yavaşça hareket ettirmek ve bacağı bedene doğru yavaşça çekmek yapılması gerekenlerdir.

Kramp giren bölgeye iki elinizle masaj yapmaya başlamalı ama çok bastırmamalısınız. Bölgedeki kasılmayı geçirmek için ılık su torbasından yararlanabilirsiniz. Sebebini bilmediğiniz bir krampsa önlem amacıyla bir iki bardak su içmelisiniz, sıvı kaybından kaynaklıysa kısa sürede geçecektir. Kramp girdiğinde birkaç dakikalık müdahaleler sayesinde acıdan kurtulursunuz. Kas gevşetici ilaçlar içmeniz önerilmez çünkü kramp geçicidir, ilaç etki edene kadar ortadan kaybolabilir.

Ayak kramplarını önlemek için neler yapabilirim?

Çok sık kramp giriyorsa ve bu durum günde 3 kereden fazlaysa, mutlaka sebebini araştırmanız gerekir. Doktorunuza başvurup D,B vitamini ve potasyum, magnezyum gibi mineral değerinizi öğrenmelisiniz. Eksik çıkan vitamin ve minerallerin tedavisini yapmalısınız. Özellikle kış aylarında ani hareketler yapmaktan kaçının.

Spor yapıyorsanız ya da çok tempolu bir işte çalışıyorsanız sıvı tüketimine önem vermelisiniz. Kilonuza göre ne kadar su ihtiyacınızın olduğunu birçok site ve uygulamadan hesaplayabilirsiniz. Spora başlamadan önce ve sonra kasları gevşetmeniz kramp oluşumun önüne geçecektir. Ayaklarınızı soğuktan korumalı sıcak tutmalısınız. Ayaklarınızı gece yatarken bir süre yukarıya kaldırıp dinlendirmeniz, krampların azalmasını sağlar. Vücudunuzun toksinlerden arındırılması ve sıvıyla temizlenmesi için yeşil yapraklı bitkiler tüketmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder