İPUÇLARIM

Denizanası çarpmasına ne iyi gelir?

Denizanası çarpmasına ne iyi gelir?

Yüzmeyi seven birçok kişi için denizanaları çok korkutucu olurlar. Deniz sezonun açılması ile plajları doldurup güzel vakit geçirmek için denize girdiniz ve denizanası taraflıdan çarpıldınız mı? Kum deniz anası çok tehlikelidir mutlaka sağlık birimlerine ulasin.Daha zararsızlar için ufak ilk yârdim sayesinde acıyı azaltabilirsiniz.

Deniz Anaları İnsanı Öldürür Mü?

Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlı türlerindendir. Zehri bir insanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokunaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Hint Pasifiğinde yaşar. Bizim sahil kıyılarındaki denizanaların genelde zararsızdır. Yalnız 200 den fazla denizanası çeşiti olduğunu ve denizin çok büyük olduğunu unutmayın. Birçok türü bulunan denizanaların bazı türleri dokunduğu canlıyı felç edip kalp krizi geçirmesine neden olurlar. Bizim deniz ki denizanaları genelde kaşıntıya ve yanmaya sebep olurlar.

Denizanası nasıl sokar?

Denizanaların en büyük silahı dokunaçlarıdır. Yüzdükleri sırada dokuncalarını arkalarından sürükleyip diğer deniz canlıların dokunmalarını bekleyerek avlanırlar. Dokunaçları çok zehirli olduğu için dokundukları canlıların felç olmalarına neden olur.

Denizanası sokmasında yapmanız gerekenler;

  • Denizanası zehirlenmelerinde temas olmadan da zarar görebilirsiniz. Denizanası sizi çarpmasa bile, yüzme sırasında yakınlarından geçerken zehirlene bilirsiniz. Dokunaçlarından bıraktıkları zehirli salgı çevresindeki canlılarda zarar verebilir.
  • En önemli altın kural kesinlikle temiz içme suyu kullanmayın. Deniz suyunu ısıtarak çarpa olan bölgeyi iyice yıkayın.
  • Kredi kartı gibi sert düz ve cildi kesmeyecek bir alet ile tahriş olan bölgeyi kazıyın. Kesinlikle bu tür işlemlerde çıplak elle müdahale edilmemeli, eldiven kullanınız.
  • Daha sonra, alkol veya mavi ispirto sürebilirsiniz. Her ikisi de yoksa votka, cin vs. içkinizdeki alkol de işinizi görür. Hiç biri yoksa amonyak veya sirke kullanın.
  • Yıkamanız da bittiyse, üzerine biraz buz torbası gezdirip, sonra anestol gibi uyuşturucu bir pomat sürebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.