Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Yastık kılıfı temizlerken genellikle pamuk ya da keten ise evde kolaylıkla yıkayıp temizleme işlemini uygulayabilirsiniz. Fakat yastık kılıfını yeni aldıysanız mutlaka kılıfın iç kısmından renk verip vermediğine dair test uygulayın. Çünkü bilhassa açık renkte olan ya da yoğun renkli kılıflar renk atmaya çok elverişlidir. Yastık kılıfına renk testi uygulamanız gerekiyorsa kılıfı ütü masanızın üzerine düz bir şekilde serin ıslatmış olduğunuz beyaz ve temiz bir bez ile küçük bir kısmı kaplayın. Daha sonra bu bölgeye hemen ısıtmış olduğunuz ütüyü basın. Sonrasında yastık kılıfına boyanın geçip geçmediğini gözlemleyin.

Yastık Kılıfı Temizliği Nasıl Yapılır?

Yastık kılıflarınızı yastıklardan çıkarttıktan sonra ilk önce yüzeyde bulunan tozu arıtmanız lazım. Bu yüzden yastık kılıfını çok iyi bir şekilde en az 3 defa silkelemelisiniz.  Sonrasında kılıfın üzerinde varsa özel lekeleri belirlemeniz gerekir. Eğer yastık kılıfının üzerinde yağ lekeleri var ise hemen kılıfın üzerine kuru temizleme sıvısı uygulayın. Ancak kuru temizleme sıvısını uygularken elinizde sigara ya da yakınınızda ateş olmamasına dikkat edin.

Yastık kılıfının yıkama ile çıkmayacak lekeleri var ise o zaman tek tek kılıfları kendiniz yıkama öncesinde temizlemeniz gerekir. Bunun için her defasında 1 tane yastık kılıfına odaklanın. Kılıfı ilk önce her zaman kullandığınız deterjanın köpüğü ile en az 10 dakika boyunca ön ıslatmada bekletin. Daha sonra bu ön ıslatma suyunu tamamen dökün ve ilk önce lekeli gördüğünüz başlık ile kol bölgelerini temiz ve küçük bir fırça ile soğuk su ve sabun köpüğü ile çok iyi bir şekilde fırçalayın. Sonrasında yastık kılıfını sabun köpüğü yardımı ile bir defa daha yıkayın. Sonrasında her zaman yıkadığınız gibi makinede yıkama işlemi uygulayın.

Yukarıdaki temizleme yöntemleri hem yastık, hem çarşaf hem de yorganlar için uygulanabilir. Ancak yastık, yorgan ve çarşaf temizliği çok daha detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Eğer yastık, yorgan ve çarşaf temizliğinin nasıl detaylı bir şekilde yapıldığını öğrenmek istiyorsanız o zaman yastık, yorgan ve çarşaf nasıl temizlenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Solmuş Yastık Kılıfları Nasıl Temizlenir?

Solmuş yastık kılıfının rengini parlatmak için yastık kılıfı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın ancak son durulama suyunun içerisine yarım bardak kadar sirke ilave edin. Yıkama sonrasında yastık kılıfını güneşten uzak bir yere asın ancak kılıfın tamamen kurumasını beklemeden kılıfı ipten alın. Eğer kılıfta pile varsa ütüleme yaparken dikkatli olun. Eğer kılıfa kola spreyi de uygularsanız o zaman kılıf yeni alınmış kadar mükemmel görünecektir.

Yastık kılıfını hala hafif bir şekilde nemliyken yastığınıza geçirebilirsiniz. Çünkü kılıflar biraz nemli olduklarında çok daha fazla gerilebilirler ve tamamen kuru olduklarında da hem kırışmaya hem de çekmeye müsaittirler. Kılıf tamamen kuruduysa o zaman kumaşa destek vermek için kumaş koruyucu uygulayabilir ve yastık kılıfının yeni kirlere çok daha uzun bir süre boyunca dayanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kılıfınızın kumaşı eskidi ise o zaman makinede yıkarken çok daha dikkatli olmalısınız. Çünkü bu eski kılıflar aniden yıpranmaya müsaittirler. Bu nedenle çok eski yastık kılıfları mutlaka elde yıkanmalıdır ya da makinede hafif bir programda yıkanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder