Gözlük Nasıl Temizlenir?

Gözlük Nasıl Temizlenir?

Gözlük temizleme konusunda en uygun çözüm gözlük camlarının sabunlu su ile yıkanmasıdır.  Sabunlu su ile yıkama yöntemini aşağıda anlatıldığı şekilde uygulamanız gözlüğünüzün ve gözlük camınızın zarar görmesini engeller ve de çok iyi bir şekilde temizlenmesini sağlar.

İlk olarak gözlüğünüzü çıkarıp lavabonun kenarına bırakın. Ellerinizi temizlemek için bir miktar sabun alın ( sabun kuru ya da sıvı olabilir), elinizi bu sabunla yıkayın. Ellerinizi temizledikten sonra yine bir miktar sabun alın ve bu sabunu iyice köpürtün.  Ardından gözlüğünüzü elinize alın ve parmaklarınızla gözlüğün camını iyice temizleyin, temizleme işlemini yaparken gözlük camına fazla kuvvet uygulamayın. Parmaklarınızla gözlüğe güzel bir şekilde temizleyebileceksiniz ve gözlük camlarının çizilmesini engelleyeceksiniz.

Temizleme işlemini uygularken gözlüğün orta kısmından tutun. Gözlüğün saplarından ya da herhangi başka bir yerinden tutmayın. Ortasından tutarsanız gözlüğün en dengeli ve güçlü yerine kuvvet uygulamış olacaksınız ve gözlüğün sağlam kalması açısından bu çok önemlidir.

Gözlük camlarını temizleme işleminin ardından gözlüğün saplarını ve diğer bölümlerini de temizleyebilirsiniz. Bu işlem gözlüğün daha sağlığa uygun olmasını sağlar.

Sabunlama işlemini bitirdikten sonra gözlüğünüzü suyun altına bırakarak durulayın. Bu işlem sabunun akmasını sağlayacaktır. Eğer suyunuzla ilgili kireç sorununuz yok ise gözlüğünüzün temizleme işlemleri bitmiştir. Camlarını peçete ya da tuvalet kâğıdı kullanarak camlara fazla bastırmadan kurulayın. Camlar üzerine fazla baskı uygularsanız gözlük camları çizilebilir. En iyi yöntem peçeteyi ya da tuvalet kağıdını dörde katlamaktır. Peçeteyi ya da tuvalet kağıdını ne kadar katlarsanız, suyun emilimini o derece kolaylaştırır, çabuk emer ve o kadar yumuşak olur. Silme işlemini kesinlikle bastırarak uygulamayın. Yumuşak bir yöntemle silin.

Eğer kullandığınız su kireçli ile gözlüğü su ile duruladıktan sonra kurulama işlemine geçmeyin ya da kuruması için bekletmeyin. Aksi takdirde gözlük camları üzerinde kireç lekesi oluşacaktır. Uygulayacağınız işlem kireçli su ile sabununu duruladığınız camlarınızı bir de kireçsiz su ile yani şişe suyu ile tekrar durulamanızdır. Kireçsiz şişe suyu kireçli suyu uzaklaştıracaktır. Böylece gözlük camlarında kireç lekesi oluşunu engellemiş olacaksınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra yukarıda anlatılan yöntem ile gözlüğünüzü kurulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Atakan dedi ki:

    Merhaba bende kireç lekesi oluştu bir türlü çıkaramadım basıl çıkarıcam ?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder