Veba Otu Nasıl Kullanılır?

Veba Otu Nasıl Kullanılır?

Veba otu bitkisine halk arasında adı kel otu adı verilir. Ancak latince isimleri petasites hybridus ve petasites officinalis’tir. Bu bitki ilkbahar zamanında pembe çiçeklere sahip olan, yaprakları ise yaz zamanında açabilen ve boyu yaklaşık olarak 50 santimetreye ulaşan bir bitkidir.

Veba Otu Hangi Bölgelerde Yetişir?

Bu bitki papatya ailesinden olan bir bitkidir ve dünyanın hemen hemen her ılıman bölgesinde kolayca bulunabilir. Ancak bu bitki bilhassa ormanlarda ve gölgelik bölgelerde koloniler halinde yaşamaktadır.

Veba Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin en başta yaprakları ve toprak üstünde olan tüm parçaları ilk önce kurutulur ve sonra da temiz su ile kaynatılır. Kaynatılıp hazırlanan bu karışım şifa bulmak için kullanılır. Bitkinin kök kısımlarından elde edilen tentür ise haricen kullanılmaktadır.

Veba Otunun İçindeki Maddeler Nelerdir?

İçerisinde isopetasinin ile petasin ve birde saponin maddeleri bol miktarlarda bulunmaktadır.

Veba Otunun Faydaları Nelerdir?

Bu bitki eski tarihlerden bu yana bilhassa öksürük tedavisinde kullanılmıştır. İçeriğindeki maddeler nedeni ile ayrıca hem boğmaca hem astım hem de bronş kaslarını rahatlatıcı olarak kullanılır. Bunların dışında spazm çözücü, ağrı giderici, hem mide, hem safra kesesi hem de bağırsak sancılarını giderici, safra kesesi bozukluklarında tedavi edici, gastrit türündeki mide rahatsızlıklarında oldukça etkili, sakinleştirici, uyku verici, kalp hareketlerini uyarıcı ve idrar söktürücü özellikleri bulunmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkların tedavisi için 50 gram kadar veba otu sadece bir litre kadar temiz suda kaynatılır. Kaynatılma işlemin su yarıya gelene dek sürdürülür. Kaynatılıp hazırlanan bu ilaç gün içinde 4 defa ve sadece birer fincan olmak üzere ılık olarak içilir.

Saymış olduğumuz haftalık ile rahatsızlıkların yanı sıra yine aynı şekilde ilaç hazırlayarak migren türündeki ağır baş ağrılarına ve hatta ağır bel ağrılarına dahi şifa bulabilirsiniz. Bitkinin bu özelliklerinden faydalanmak için köklerinden tentür hazırlamanız yeterli olacaktır. Daha sonra tek yapmanız gereken hazırlamış olduğunuz tentürü ağrıyan bölgelere masaj yapmak sureti ile uygulamanızdır. Bu sayede çok kısa bir süre içerisinde hem bel ağrısından hem de baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Eğer migren değil de sürekli ilerleyen ve uzun süre sizi gün içinde rahatsız eden baş ağrılarından şikâyetçiyseniz o zaman baş ağrısını evde nasıl tedavi edebileceğinizi anlattığımız ve birçok bitkisel tedavi yönteminin incelendiği baş ağrısına iyi gelen tedaviler nelerdir yazımıza bir göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder