Kuşburnu Nasıl Bir Bitkidir, Kuşburnunun İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kuşburnu Nasıl Bir Bitkidir, Kuşburnunun İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kuşburnunun diğer adları köpek gülü ve yabani güldür, Latince adı ise rosa canina’dır. Kuşburnu bitkisi 2 ila 3 metre yükseklikte, dikenli beyaz ve pembe çiçekleri olan, sarkık dallara sahip, kırmızı ya da turuncu meyveleri olan bir bitkidir. Kuşburnu bitkisi genellikle yol kenarlarında ya da orman açıklıklarında yetişen bir çalıdır.

Kuşburnu Bitkisinin Yetiştiği Yerler

Kuşburnu Ankara, Karadeniz ve İstanbul bölgelerinde yetişen bir bitkidir.

Kuşburnu Bitkisinin Kullanılışı

Kuşburnunun meyveleri reçel yapılarak ay da ezme olarak kullanılmaktadır. Reçel amaçlı kullanımda meyveler suyun içinde kaynatılmak sureti ile ezilir daha sonra elekten geçirilip çekirdekleri tamamen temizlenir ve sulu olan kısım kıvamı yoğunlaşıncaya dek kaynatılır.
Bunun dışında kuru olan meyveler toz haline getirilir ya da suda kaynatılıp içilerek de değerlendirilebilir. Kuşburnu şerbeti bilindiği üzere klasik olan bir Osmanlı şerbetidir.

Kuşburnu Bitkisinin İçindeki Maddeler
Kuşburnu bitkisinin içerisinde C, A ve B vitaminlerinin yanı sıra şekerler, malik asit, sitrik asit ve tanen bulunmaktadır.

kusburnu cayiKuşburnu Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir?
Kuşburnu bitkisi idrar söktürücü ve kabız yapıcı bir etkiye sahiptir. Kuşburnu çayı içerisinde barındırdığı bol miktarlardaki vitaminler sayesinde vücudun genel direncini arttırıp nezle ya da grip gibi rahatsızlıklara karşı kişiye dayanıklılık verir.

Kuşburnu çayının soğuk olarak içilmesi durumunda vücuttaki hararetin alınmasına yardımcı olur.

Saydığımız bu etkileri sağlayabilmek için 5 gram kadar kuru kuşburnu bitkisi, 1 fincan kadar kaynar suda 0,5 saat kadar demlenir ve hazırlanan bu dem ılıdıktan sonra günde 4 ila 5 defa içilir.

Kuşburnu Bitkisinin Tarihçesi
İkinci dünya savaşı esnasında yani savaşın sebep olduğu yokluk zamanlarında İngilizler bahçelerinde bulunan kuşburnu bitkisini içeriğindeki zengin vitaminler nedeni ile sürekli olarak yediler ve sağlık bakanlıkları da bunu teşvik ve tavsiye etti.

Ayrıca Amerika Kızılderilileri C vitamini eksikliğinden meydana gelen iskorbüt rahatsızlığın neden olduğu yan etkilerden şikâyetçi değillerdir. Bunun nedeni ise Kızılderililer tüm yıl boyunca kuşburnu bitkisini yerlerdir.

Görüldüğü üzere kuşburnu bitkisi oldukça faydalı bir bitkidir. Bitki direk tüketilmese dahi mutlaka düzenli olarak hafta içinde 4 ila 5 fincan kadar kuşburnu çayı içilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder