Kırlangıç Otu Nasıl Bir Bitkidir?

Kırlangıç Otu Nasıl Bir Bitkidir?

Kırlangıç otu bitkisi halk arasında terme otu olarak anılır. Bu bitkinin Latince adı ise chelidonium majus’tur. Bu bitki yaklaşık olarak 50 cm boyunda özellikle nisan ile mayıs aylarlı arasında sarı renkte çiçekler açabilen ve aynı zamanda yine sarı renkte hoş bir süte sahip olan, bilhassa gölgelik ve sulak bölgeleri seven otsu türde bir bitkidir.

Kırlangıç Otu Hangi Bölgelerde Yetişir?

Bu bitki Avrupa’da bir de Karadeniz bölgesinde ve deniz olan yani nemin bol miktarda olduğu bölgelerde yetişmektedir.

Kırlangıç Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitki henüz tazeyken hem bitkinin kendisinden hem de sütünden faydalanılarak ilaç yapılmaktadır. Bitkinin toprağın üzerinde kalan kısmından ilaç yapmak istenir ise o zaman bu kısımlar suda kaynatılmak sureti ile kullanılır. Bu bitki bayatladığı zaman ilaç olarak kullanmak kolay olmaz ve ilaç etkisini hemen hemen 6 ay içerisinde kaybeder.

Kırlangıç Otunun İçindeki Maddeler Nelerdir?

Bu bitki içerisinde spartein, berkerin, sanguinarin, chelidonin, chelioxantin adı verilensarı renkte olan bir boya maddesi ve uçucu bir yağ barındırır.

Kırlangıç Otunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Bu bitkinin en çok bilinen özelliği hem yatıştırıcı hem de uyuşturucu özelliğidir. Bunun dışında bu bitki öksürük kesici olarak, spazm çözücü olarak, bağırsak ile mide sancılarını dindirmede ve balgamı sökmede şifa verici özelliklere sahiptir. Bu bitkinin bahsedilen özelliklerinden faydalanmak için taze olan kırlangıç otundan sadece 20 gram kadar alın ve 1 litre suyun içinde güzelce kaynatın. Daha sonra hazırladığınız bu ilaçtan gün içinde 3 bardak kadar için.

Bitkinin sindirime yardımcı olan özelliğinden faydalanmak isterseniz o zaman sadece bir cezve kadar kaynar suyun içerisine bu bitkiden sadece 2 çay kaşığı kadar ekleyin ve bu şekilde kaynatmaksızın 10 dakika boyunca kendi kendine beklemeye bırakın. Bu demden gün içinde 3 defa ve sıcak olarak için.

Eğer sindirim sorunu yaşıyor ve sindirim tedavileri konusunda daha detaylı bilgiler arıyorsanız o halde sindirim bozuklukları nasıl tedavi edilir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Unutmayın bu bitki hayvanlara verilmez çünkü hayvanlar için zehirli bir bitkidir. Ayrıca insanlarda yüksek dozda alındığında zehirleme etkisi yapar. Bunun dışında yüksek dozlarda alınan kırlangıç otu kişide idrarı söktürme ve müshil etkilerine sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder