Ütü Yaparken İşinize Yarayacak İpuçları

Ütü Yaparken İşinize Yarayacak İpuçları

Ev işleriyle sürekli uğraşmak zorunda olan kadınların yapmaktan nefret ettikleri işlerden biri de ütü yapmaktır. Bu işi kolay hale getirmek çok zor da olsa ütü yaparken işinize yarayacak ipuçları bulunur. Tüm kadınlara kolaylık sunacak bu ipuçlarıyla ütü yapmak hızlı bir hale gelecekken kadınlar için kâbus olmaktan çıkacak.

 

Çamaşırlarınızı Yüksek Isıda Yıkamayın

Ütü yapımı öncesi her kadın çamaşırları yıkar. Hiçbir kadın kirli bir giysiyi ütülemek istemeyecektir. Bu anlamda çamaşırların yıkandığı suyun derecesinin önemi büyüktür. Beyaz çamaşırları 60 derece ısıya sahip olan suda, renklileri ise 40 derece ısıya sahip olan suda yıkamak gerekecektir. Eğer kurutma makinesi kullanmıyorsanız, çamaşırlarınızı kurutmak için sertçe çırpmanız, silkelemeniz ve gerdirmeniz gerekiyor. Bu sayede çamaşırları ütülerken çok bastırmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda yıkanan çamaşırların hemen asılması da ütü yapmayı kolay hale getirir. Çünkü makine içinde bırakılan çamaşırlar kırış kırış ve kötü kokulu bir hale gelir.

Çamaşırlarını kurutma makinesinde kurutan kadınların ise çamaşırlarını yıkama dereceleriyle kurutma derecelerinin aynı olması şarttır. Ütüyü kolay hale getirecek olan bir diğer husus, çamaşırların hafif nemli olmalarıdır.

 

Ütü Yapmadan Önce Ütünüzün Buhar Haznesinin Su Dolu Olduğundan Emin Olun

Ütü yapma işini kolay hale getirmede kullanılan ütünün önemi büyüktür. Bunun için granit veya çelik tabanlı ütü kullanılması ütü yapmayı kolaylaştırır. Su haznesine kaynamış su doldurulmalı ve ütünün önceden ısıtılmış olması da ütü işlemini kolay hale getirir. Buhar uygulanan bir giysi kolay bir şekilde düz hale gelir.

 

Buharı ütünün alt kısmından vermek isteyenlerin ütü ısı derecesini düşürmesi gerekir. Eğer yüksek dereceli buharı ütünün alt kısmından verirlerse çamaşırlar, özellikle beyazlar sarımsı bir görünüm oluşturur. Bu da çamaşırın yanmış bir hale gelmesine sebep olur.

Kırışıklığı açmak için verilecek buhar ütünün altından az dereceli olurken, çizgi yapılacak buharlı su ütünün ön kısmından verilir. Bu suyun derecesi yüksek olmalı ve hiç beklenilmeden kızgın ısıyla bu suyun üstüne ütüyle basılmalıdır.

 

 

Ütünün Buhar Haznesine Parfüm Sıkın

Çamaşırlarınızın ütü işleminden sonra yanıksı bir kokuya sahip olmaması için buhar haznesine parfüm sıkmak doğru bir seçimdir. Eğer parfüm kokusunu sevmiyor veya bu kokuya alerjiniz varsa bu bölmeye kolonya da dökebilirsiniz. En yüksek ısıda ütü yapmış olsanız dahi bu sayede ütülenmiş giysilerinizde yanıksı bir ütü kokusu olmayacaktır.

 

Ütü Yapılacak Giysilerinizi Dikiş Hizasında Katlayın

Ütü yaparken bazı giysiler oldukça uğraştırıcıdır. Uğraştırıcı olan ve aynı türden olan giysilerinizi üst üste koyarak ütüleyin. Örneğin iki adet gömlek ütülemeniz gerekiyor. İkisi de aynı beden ölçüsüne sahip olduğunda dikiş hizalarına göre üst üste koyarak ütülediğinizde, ütü ısısı alttaki gömleğe de geçecektir. Bu sayede bir gömleği ütülemeniz gereken sürede iki gömleği birden ütülemiş olacaksınız.

 

Rutüş yapılması gereken yerlerine ütü işi tamamen bittikten sonra üstünden tekrar ütüleyerek hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

 

Ütü Bezinin Altına Alüminyum Folyo Serin

Ütü yaparken en çok yaşanılan sıkıntı ütünün değdiği ve gezdirildiği yerin çok güzel ütülenmiş oluşu, fakat altta kalan yerin kırış kırış oluşudur. Bunu önlemenin en kolay yolu, ütü masasının üzerine alüminyum folyo sermektir. Üzerine ince bir ütü bezi kapatıldığında, hem ütünün gezdirildiği yer hem de altta kalan kısım aynı şekilde ütülenmiş olur.

 

Bu işlem kalın, ince ve yünlü tüm giysiler için kaliteli bir çözüm sağlar. Bu sayede giysileri iki taraflı olarak ütülemek zorunda kalmamış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder