Şeftali Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Şeftali sıcak yaz günlerinde hemen hemen her mutfağın vazgeçilmezidir. Bu güzel meyvenin en kötü yönü çok sulu olmasıdır. Zira yerken üstüne hiç damlatmamış olanımız yoktur.

Hele bir de küçük bebeğiniz meyve yeme yaşına geldiyse ve ezip ona yedirmeye çalışıyorsanız minik yavrunuz sağa sola ağzını çevirirken üstüne dökmeden yedirmeniz neredeyse bir mucizedir.

Meyve püresini babası yedirmeye çalışıyorsa, bebeğinizin kıyafetine dökülen püre için üstünü değiştirmeniz, boynundan aşağı akanlar içinde banyo yaptırmanız gerekecektir. Hamarat babaları tenzih ederek, Şeftali lekesini çıkarma yöntemlerine başlayalım.

Şeftali lekesi nasıl temizlenir?

Şeftali suyu damlayan kıyafetinizi önce bol sıcak su ile arıtıyoruz. Neden sıcak su çünkü meyve lekelerinde sıcak su kumaş gözeneklerini büzüştüreceğinden dolayı lekeleri sabitleyecektir. Sıcak su ile lekeyi arıttıktan sonra bir avuç tuz ve limonu karıştırıp lekeli bölgeyi ovuşturun iyice çözülmüş olan lekeyi en son karbonat ile çitileyin.

Eğer leke kurumadan temizleme işlemini yaparsanız zor bir leke değildir. Ama kuruduktan sonra kumaşın dokusuna işleyen şeftali lekesini çıkarmanız bir hayli zahmetli olacaktır. Dolayısıyla üşenmemenizi tavsiye ederiz. Farzı misal bunu bildiğiniz halde üşendiniz ertesi gün acı gerçek ile karşı karşıya geldiniz. Korkmayın biraz daha uğraşacaksınız ama hamarat ev hanımlarının lugatında imkânsız diye bir şey olmadığını göreceksiniz.

Kurumuş şeftali lekesini çıkarmak için sirke limon suyu ve amonyağı karıştırıp bu suda bir gece bekletiyoruz daha sonra gliserin ile iyice ovuşturuyoruz. Son olarakta bol deterjanlı sıcak suda yıkıyoruz.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.