Parkeler Nasıl Temizlenip Parlatılır?

Parkeler Nasıl Temizlenip Parlatılır?

Parke, modern evlerin vazgeçilmezi haline gelmiş bir yer döşemesidir. Parkeler ahşap malzemeden yapılmaktadır. Parkenin laminat parke, lamine parke ve masif parke olmak üzere 3 çeşidi bulunur.

Laminat parke günümüzde en çok kullanılan parke çeşididir. Hem daha ekonomik, hem de daha çevreci bir parkedir. Kağıt ve ağaç reçinesi kullanılarak yapılır. Lamine parke ise ahşap tabakaların birbirine yapıştırılması şeklinde yapılır. Bu parkeler çoğunlukla üç ayrı tabakadan oluşurlar. Masif parkeler ise geleneksel parkelerdir ve ahşabın kurutulmasıyla kullanılırlar. Diğer parkelere göre fiyatı yüksek olan masif parkeler, çok dayanıklı malzemelerdir.

Ahşap hem şık görünümü hem de kolay kullanımı yüzünden tercih edilmektedir. Temizlenmesi kolay olan parke, artık neredeyse her evde yerini almıştır. Parke, doğal olması nedeniyle, aynı zamanda sağlıklı bir malzemedir. Parkelerin, evin ısı yalıtımında da önemli bir rolü vardır.

parkeler nasil temizlenir

Parkeler nasıl temizlenir?

Parkeleri temizlemek ve parlatmak için, ahşap temizleyicileri kullanabilirsiniz. Doğal yollar kullanmak istiyorsanız da Arap sabunu ve sirke size yardımcı olacaktır. Parkeyi silerken mikro fiber bez kullanırsanız, sonucun çok daha verimli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca parkeleri uzun süre ıslak bırakmamak gerekir. Suyla uzun süre temas etmesi ahşabın kabarmasına neden olacaktır. Parkenizi belli aralıklarla temizlerseniz, yıpranmanın önüne geçebilirsiniz. Parke ayrıca halıya göre çok daha rahat temizlenir ve daha hijyenik bir malzemedir. Yeni yapılan evlerde artık, her zaman parke kullanılmaktadır. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak parlak ve göz alıcı parkelere sahip olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Parkeci dedi ki:

    En doğru bilgiler ile yazılmış, her kelimesine katıldığımız bir yazı olmuş Elinize sağlık

  2. burak bey dedi ki:

    helal kardeşim

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder