İPUÇLARIM

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Kültürümüzün bir parçası haline gelmiş olan Türk kahvesi artık bizler için bir gelenek halini almıştır. Sadece misafirlerimiz geldiğinde sunduğumuz bir ikram değil hemen hemen her gün günde en az 1 fincan da olsa içtiğimiz muhteşem bir keyif kaynağıdır.

Birçok web sayfasında özellikle kahvenin zararlarından bahsedilmekte ve faydaları sürekli olarak göz ardı edilmektedir.

Bu yüzden bizde ipuçlarım olarak muhteşem kokusu ve acımtırak tadı ile bizlere gün içinde enerji kaynağı olan Türk kahvemizin faydalarından bahsetmeye karar verdik.

türk-kahvesi

Türk Kahvesinin Faydaları

• Kahve içeriğinde kafein maddesini içerir ve bu nedenle kahve içen kişilerin sinir sistemini uyarmak sureti ile kişideki zihinsel aktiviteyi güçlendirir.
• Kahve kişiye enerji verir ve kişideki uyuşukluğu yok eder.
• Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre günde altı fincan kadar Türk kahvesi içen ortalama 55 yaşındaki bir kişinin Türk kahvesi içmeyenlere göre en az 6 kat daha fazla düşünme potansiyeli olduğu saptanmıştır.
• Bunun dışında yapılan gözlemlerde kahve içen kişilerin içmeyen kişilere göre dişlerinde daha az çürük olduğu anlaşılmıştır.
• Türk kahvesi içildikten sonra organizmada aniden gelişen değişiklikler meydana gelir. Kahve içildikten sonra kişinin vücudu aniden enerji ile dolar ve bu enerji yetişkin olan kişilerde 5 ila 7 saat, çocuklarda ise yaklaşık olarak 3 saat kadar devam eder.
• Fakat ne olursa olsun diğer tüm besinlerde olduğu gibi kahveyi de yerinde ve kararında tüketmekte fayda vardır.
• Türk kahvesinin hastalıklar üzerinde de etkisi vardır. Örnek vermek gerekirse gün içerisinde 2 fincan Türk kahvesi için bir kişide safra kesesinde taş oluşma riski %45, kolon kanseri riski %25 oranların da azalmaktadır.
• Norveç’te yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin sebze ya da meyvelerden bile çok daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıkarılmıştır.
• Türk kahvesi tüm bu muhteşem özelliklerinin yanı sıra insanlar için çok tehlikeli bir hastalık olan Alzheimer’i önlüyor. Portekiz’de 2002 yılında yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin insan beynini zinde tuttuğu ortaya çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.