Mum Lekesi Temizleme Önerileri

Mum Lekesi Temizleme Önerileri

Ahşap döşemelerinizden mum lekesi giyside ise temizlemek için ¼ ölçek kadar su yumuşatıcısı ile 4 ölçek kadar da sıcak suyu karıştırmaktır.

Eğer mum lekesi kumaş üzerinde ise o zaman giysiyi 2-3 saat kadar dondurucuda bekletin. Bu sayede hiçbir uygulama yapmadan mumu sadece tırnaklarınız yardımı ile çıkartabilirsiniz.

Mum Lekesi Kumaşta

Lekeli bölgenin her iki tarafına da ikiye katlamış olduğunuz temiz bir kağıt havluyu serin ve sonrasında kağıt havlunun üzerine ılık ütü uygulayın. Ancak ütüyü uygularken kesinlikle ütüyü kıpırdatmayın. Sadece kağıt havlunun eriyen mumu yavaş yavaş emmesine izin verin. Bir süre sonra kağıt havluyu tazeleyin ve uygulamaya aynı şekilde devam edin. Uygulamayı leke tamamen kaybolana dek sürdürün. Mum lekesini temizlerken kumaşın zarar görüp görmediğini sürekli kontrol etmeyi unutmayın.

Mum Lekesi Döşemede

Mum lekesinin kalan kısmını temizlemek için fazlalığı sadece tırnağınız ile kazıyın. Tırnaklarınızda mum kırıntıları kalmayana dek kazıma işlemine devam edin.

Lekenin üzerine sadece 5 dakika boyunca birkaç tane buz küpü koyun ve bu sayede mum lekesinin yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan mum lekesinin kalan artıklarını da yavaşça kazıyın ve hemen üzerine bir kağıt havlu serdikten sonra hemen orta sıcak ütüyü havlunun üzerinde tutun. Ancak ütüyü kağıda bastırmayın sadece kağıdın üzerinde kağıda yakın bir şekilde tutun. Bu sayede kumaşa zarar vermeden kağıt havlu sıvı mumu absorbe edecektir.

Boya İzi

Eğer renkli bir boyanın izi mum lekesi yüzünden kirlenmiş ise rubbing alkol ya da tiner ile ovarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında her zaman yıkadığınız gibi yıkama işlemi uygulayabilirsiniz.

İsterseniz damlamış olan mum lekesinin fazlalığını bıçağın keskin olmayan tarafı ile kazıyabilir ve geriye kalan mum lekesinin üzerine de kurutma kağıdı ya da gazete yerleştirdikten sonra ılık ütü uygulayın. Uygulama sonrasında kalmış olan mum lekesi artıklarını da alkol ile ovarak çıkartabilirsiniz.

Dikkat!

Mum lekesini temizlerken alkol ya da tiner gibi bir uygulamaya karar verdiyseniz kesinlikle bir deneme yapmadan direk olarak kumaşa ya da mobilyaya uygulamayın. Yani görülmeyen bir noktada bu maddeleri deneyin ve sonra yüzeye ya da kumaşa uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder