Tül perdeleri yıkarken nelere dikkat edilmeli?

Perdeler ev dekoru için vazgeçilmez ögelerden biridir. Daha güzel bir eve sahip olabilmek için çeşitli modellerde desenlerde perde bulmanız mümkündür. Genelde açık renklerde olan tül perdelerin temizliği ve kırışmadan yıkamak çok önemlidir.

Tül perdeleri yıkamanız da size yardımcı olabilmesi için yapmanız ve yapmamanız gereken bilgilere konun devamindan ulaşabilirsiniz.Tül perde nasıl ve kaç derecede yıkanır adli konumuza göz atmanızı da tavsiye ederim.

Tül Perdeler Nasıl Temizlenir?

Tül perdeleri yıkayacağımız zaman KESINLIKLE sıcak su kullanmayın. Sıcak su ile yıkanan perdeler daha çok kırışacaktır. Yıkamak için ilik suyu tercih ediniz.

Tülü ütülemenize gerek yok. Yıkadıktan sonra nemli şekilde tülü asınız. Bu şekilde tülde kalan ıslaklık belli bir ağırlık vereceği için tülün düzelmesini sağlayacaktır.

Sararmış perdeler deki lekeleri çıkarmak her zaman bir dert olmuştur. Bir gece öncesinden tülü deterjanlı su içinde bekletin ve sonra yıkayın. Perdenin sığacağı kadar büyük bir kabin içerisine bir cay bardağı kadar amonyak koyup karıştırın. Tülü bu karışımın içerisine koyup birazda bekletin. Durulamak amaçlı yeniden tülü yıkayın. Tülleriniz eski beyazlıklarına kavuşacaktır.

Sararmış tüller için başka bir yöntem ise; yumurta kabuklarını bir tülbent içerisinde toplayın. Tülü ıslatmak için hazırladığımız suyun içerisine koyun ve tül içindeyken bekletin. Bir kaç saat bekledikten sonra ilik su ile yıkayın.

Tül perdedeki kırışıklık nasıl gider?

Yıkanan tül perdeler de kırışık olmaması için yapmanız gereken makinanızın sıkma devrini 400 devire ayarlayarak yıkamanız. Bu yıkama sonunda tül perdeler hafif nemli kalacaktır. Kurulama işlemi yapmadan tülleri bu şekilde asarsanız, kendi ağırlığı ile kuruyarak kırışıklık kalmıyacaktır.

5 YORUMLAR

  1. Ben stor quneslik yaptırdım cok pis kokuyoo 1 hafta oldu 3 kez yıkadımm ama yinede toz kokusu qıtmedı burnumu suzlatıyo bu koku neden dolayi sizce normal mı

  2. Merhabalar, ben perde ve bu tarz hassas kumaşları temizlemeye biraz çekiniyorum açıkçası zarar vermekten korkuyorum ve hepsi de çok severek aldığım ürünler. Güvenebilirmiyim bilmeden reklam yasak Kurutemizleme firmasına online üye oldum. Üstelik bana kapımdan alıp kapıma bırakacaklarını söyleyince çok şasırdım fiyatlar ve hizmet kalitesi de cabası. Evde kendim yıkamaktansa güvenli bir şekilde temizlenmesini tercih ettim. Sizlerede öneririm reklam yasak sitesinden ulaşabilirisiniz:)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazınız