İPUÇLARIM

Tencerenin dibindeki yanık ve yağ lekesinden kurtulma yolları

Tencerenin dibindeki yanık ve yağ lekesinden kurtulma yolları

Tencere yağ ve yanıklarını nasıl temizleriz, bu hamarat ev hanımlarının dahi kafasını kurcalayan bir konudur. En sevdiğimiz ya da anne yadigârı tencerelerimiz sadece bir anlık dalgınlığımızda yanabilirler veya aşırı yağdan dolayı renkleri sararabilir ve çıkmak bilmeyen izler kalabilir. Böyle bir durumda hiç canınızı sıkmayın bayanlar, çünkü sizlere tencere yağ ve yanıklarını nasıl temizleriz en hızlı ve en etkili şekilde hemen anlatacağız.

Tencere Yağını Nasıl Temizleriz?

Tencereniz dalgınlık eseri yandı ise yapmanız gereken ilk şey hemen tencerenizin ağzına kadar su doldurun, bildiğimiz musluk suyu yeterli. Su ile dolu olan tencerenizin içine bulaşık deterjanınızdan ekleyin ve hemen kaynaması için ocağa koyun. İyice kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alabilirsiniz. Ocaktan aldığınız tencereye dokunmayın en az bir saat kadar dinlenmede kalsın ve kendiliğinden ılısın. Daha sonrasında ise bulaşık süngeriniz yardımı ile tüm kalıntıları kolayca temizleyebilirsiniz.

Dibi Tutan Tencereler Nasıl Temizlenir?

Bazen tencereler sadece yanmaz ama feci şekilde dipleri tutar. Kaynatma işlemi ile dahi temizleyemeyeceğimiz ya da temizlesek dahi eski şeklini alamayan tencerelerimiz için başka bir çözüm yolu olmalı öyle değil mi? Evet hanımlar bildiniz var. Eğer tencerenizin dibi tutmuş ise ve tencerenizin dibinde yemek artıkları kalmış ise hemen tencerenizin dibine bolca karbonat serpin ve üzerini su ile kaplayın. Eğer mümkünse tencerenizi bu şekilde bir gece bırakın. Sonraki gün ise içindeki suyu boşaltın ve tencerenizin içine iki yemek kaşığı kadar sirke ekleyin ve yine yeteri kadar su ekleyip iyice kaynatın. En az 10-15 dakika kadar bırakın kaynasın. Şimdi yemek artıklarından arınmış olan tencerenizin genel temizliğini yapıp tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

yaniktencere temizligi

Matlaşan Tencereye Çare Var mı?

Çelik tencerelerimiz hem de paslanmaz olanlardan. Tamam, paslanmaz ama matlaşmaz da değil hani. Zamanla matlaşan ve o ışıltısından eser kalmayan paslanmaz çelik tencerelerimiz. O kadar para verdik değil mi hanımlar. O kadar parayı mat tencerelere sahip olmak için vermedik sanırım. O halde ne yapmalı tencerelerimizi kullanmayı bırakmalı mı? Elbette hayır hanımlar, şimdi bu matlaşmış tencereler ile mücadele edeceğiz hem de eski usullerle. Yapacağımız ilk şey başka bir tencerenin içine bir miktar sirke koyacağız ve bir müddet ısınmaya ocağa bırakacağız. Isınan sirkeli tenceremizi ocaktan alacağız ve temiz bir bezi ılık sirkemizin içine batırıp iyice ıslatacağız. Islattığımız bezimiz ile matlaşmış tenceremizi iyice ovmaya başlayacağız. Tencerenizi ovdukça matlaşmanın yok olduğunu göreceksiniz. Bu işlemin ardından tencerenizi iyice durulamayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.