Orkide Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Orkide Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Orkide çiçeği, yavrularını üretmeye başladıkları zaman uygun şartlarda yetişiyor ve bakılıyor demektir. Bu yavruları görür görmez ayırmayın. En az bir yıl bekleyin ki kökleri daha da güçlensin. Bu süre içinde gerekli besini alan orkideleri köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltabilirsiniz. Fakat bunun için uygun zamanı beklemelisiniz.

Mayıs ayı orkide çiçeğinin dikilmesinde en uygun zamandır. Saksı ve toprak ile buluştuktan sonra bir miktar can suyunu da verebilir, sonrasında esinti alan bir ortama bırakabilirsiniz. Toprağının suyuna ve nemine bakıp kontrol etmedikçe sulamayın. Orkide suyun da sıcağın da fazlasından hoşlanmaz.

Dikildikten sonra zaman için yapraklarında pörsüme hissediyorsanız, sadece gündüzleri hiç hava almayacakları şekilde naylona sarılı tutabilirsiniz. Sadece gündüzleri yapmanız gereken bu yöntemi akşamları uygulamayın. Bunu 3 hafta boyunca yapabilirsiniz. Sonrasında canlandığını ve çiçeklendiğini göreceksiniz. Orkide çiçeğinin dikimi için en uygun zaman ilkbaharın son ayı olan Mayıs ayıdır. Esintinin olması çiçeğinizin hava almasına yardımcı olacaktır. Nemli havadan hoşlanan orkidelerinize su püskürtmeyi de unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder